PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić

Go down 
+28
carduel
pedjacure
jigor
bric bric
žako
pakito83
Jastreb
zoran ptice pjevice
Dax BG
goldfinch
lujo
damac
Mica Vasic
IGOR 72
vucjanacc
Cizak
drakceJA
boris
Drle
Ad3l
robin
Zokbok988
alann
diskus
belobradi
ivan83
Milan
Furla
32 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АуторПорука
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyThu 10 Jan 2013, 23:53

mića ::

Na Forumu se mogu videti lepi primerci podvrste balkanika koje je slikao i postavio carduel. Ptice iz njegove odgajivačnice imaju sve eksterijerne odlike podvrste kojoj pripadaju. Iza crnog polja na glavi balkanike se nalazi svetlo braon kragna a ne bela ko kod nominalisa. Boja obraza i bele povrsine na glavi balkanoke su prljavobele podsećaju na boju prljavog ili raskvašenog snega.

Evo par fotografija balkanike. Na žalost svjetlo sijalice nije dostatno da se vide čiste prirodne boje na fotografiji.

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Mladimuzjak20123

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Mladimuzjak20122

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Mladimuzjak2012

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Mladimuzjak20121
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
vjeko
Posetilac
Posetilac
vjeko


Број порука : 29
Join date : 19.06.2010
Age : 42
Локација : sinj HR

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyFri 11 Jan 2013, 01:49

Carduel....jednostavno su prekrasni,bez obzira na umjetno svijetlo....na ovoj zadnjoj fotografiji se itekako lijepo vide jasne crte boja,,,,, cheers
Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyFri 11 Jan 2013, 02:00

vjeko ::
Carduel....jednostavno su prekrasni,bez obzira na umjetno svijetlo....na ovoj zadnjoj fotografiji se itekako lijepo vide jasne crte boja,,,,, cheers

Ma balkanika je zakon! cheers

Pratim na izložbama mutacije majora, lijepe su to ptice, velike, čistih boja i prijelaza al ipak ovo naše "vižle" mi je preraslo srcu. Zmijska glava, tamni karmin maska, elegancija u stavu i pokretu, za mene nema dalje. Pjesmu da ne spominjem. cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
vjeko
Posetilac
Posetilac
vjeko


Број порука : 29
Join date : 19.06.2010
Age : 42
Локација : sinj HR

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 00:18

carduel ::
vjeko ::
Carduel....jednostavno su prekrasni,bez obzira na umjetno svijetlo....na ovoj zadnjoj fotografiji se itekako lijepo vide jasne crte boja,,,,, cheers

Ma balkanika je zakon! cheers

Pratim na izložbama mutacije majora, lijepe su to ptice, velike, čistih boja i prijelaza al ipak ovo naše "vižle" mi je preraslo srcu. Zmijska glava, tamni karmin maska, elegancija u stavu i pokretu, za mene nema dalje. Pjesmu da ne spominjem. cheers

Lijepo si to rekao,majori su prekrasni i izuzetne ptice ali nekako vise volim balkaniku...
Imam i par majora ali ih ne dozivljavam kao malene balkanike koje me svojom pjesmom uvjek oduseve..
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 19:21

Evo i mojih uzgojnih parova CCB za ovu godinu:

1. par
Mužjak
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 9-4
Ženka
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 12-2

2. par
Mužjak
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 26
Ženka
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 1-17

3. par
Mužjak ( moja najstarija ptica )
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 18
Ženka
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 15-1

A evo i fotografije sina 1. para koji se do sada pokazao kao dobar učenik:

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 22



Назад на врх Go down
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 21:26

belobradi ::
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 18

Mašala Belobradi, jako lijepe ptice. Neka bude sa srećom u ovoj sezoni. Od tri para biće i mladih ko u priči. cheers

Posebno mi je sviđa ženka prvog para. cheers

Nemoj zaboravit starom mužjaku skratiti nokte jer su mnogo dugački pa da ne bi zapeo negdje i ozlijedio se.

Živio! cheers
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 22:18

carduel ::

Hvala na lepim zeljama cheers

Ovo je muzjak, otac zenke 1. para,

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 P1010286

Ta ptica je moja vizija CCB i kroz sva 3 para se genski provlaci muzjak sa prethodne fotografije Very Happy

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 12-1

Kolibri je zreo za manikir, jer pored noktiju i kljun mu je malkice prerastao

Kao sebi, tako tebi i svim ljubiteljima ove plemenite ptice zelim puno uspeha u predstojecoj uzgojnoj sezoni

cheers
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 23:01

Lepe ptice, pravi ccb, jos lepse izgledaju uzivo Very Happy , plus ima sta da se cuje. Belobradi nije rekao, ali na slikama su nekoliko generacija njegovih izlezenih stiglica, necije ostro oko mozda i primeti slicnos ptica. Voleo bi da neko kaze njegovo misljenje da li muzjak sa 3. slike sa ovakvom nogom moze da skoci i gazi zenku, recimo da tako nesto i mene zanima, vlasnik moze preciznije da pojasni ali mislim da se ptica prstima uopste ne sluzi. Puno srece i puno uspeha.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySat 12 Jan 2013, 23:58

Re: belobradi
Prvi par je PRVI PAR. Eksterierno lepe ptice.
Izbor mužjaka, koji je svojim izledom određen za genetsku osnovu jata je svakoko dobar izbor. Lepo se vida da ćerka i unuk imaju njegovu krv. Ptice su skladno, proporcionalno građene, jakog pigmenta.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 13 Jan 2013, 00:04

Re: carduel
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Mladimuzjak20122
Ova ptica je prebačena kod mene u galeriji lepih ptica. Prelep primerak.
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 13 Jan 2013, 00:14

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 26

Muzjak je sin ptica sa fotografija:

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 25Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 12-2

Pticu sam prstenovao 7. dana kasno popodne. Provera alke je bila hitra da ne bih uznemiravao majku dok lezi na mladaima, u toj zurbi nisam primetio da je majka pokusala da svuce prsten i da je on ostao zaglavljen na nozi. Na zalost tu pojavu sam primetio tek kad je malisan izaso iz gnezda silent Trenutno je ptici "zadnji prst" uvucen u alku kako bi ga vratio nazad i priblizno normalizovao "stopalo" ali je ostao problem iskrivljenog zgloba. Ptici je uvrnuto "stopalo" ali vizuelno ona lepo stoji i oslanja se na toj nozi, iskreno se nadam da ce moci da zaskoci partnerku i da cu od njega da dobijem lepe mlade jer je ptica veoma temperamentna i istrajan pevac cheers
Назад на врх Go down
DjordjeVet
Član
Član
DjordjeVet


Број порука : 96
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Banja Luka

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 13 Jan 2013, 17:50

belobradi ::
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 26

Muzjak je sin ptica sa fotografija:

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 25Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 12-2

Pticu sam prstenovao 7. dana kasno popodne. Provera alke je bila hitra da ne bih uznemiravao majku dok lezi na mladaima, u toj zurbi nisam primetio da je majka pokusala da svuce prsten i da je on ostao zaglavljen na nozi. Na zalost tu pojavu sam primetio tek kad je malisan izaso iz gnezda silent Trenutno je ptici "zadnji prst" uvucen u alku kako bi ga vratio nazad i priblizno normalizovao "stopalo" ali je ostao problem iskrivljenog zgloba. Ptici je uvrnuto "stopalo" ali vizuelno ona lepo stoji i oslanja se na toj nozi, iskreno se nadam da ce moci da zaskoci partnerku i da cu od njega da dobijem lepe mlade jer je ptica veoma temperamentna i istrajan pevac cheers

prije dosta vremena, sreo sam se sa necim slicnim kod jednog mladog cubastog kanarinca...
i njemu se prsten bio spustio na zglob, tako da su sva cetiri prsta isla prema naprijed (umjesto da jedan ide prema nazad, kako je uobicajeno)...uocio sam to odmah po izletanju iz gnijezda i prezudeo akciju da to rijesim...
rijesio sam to na sljedeci nacin:
nasao sam kolegu sa mirnim rukama, koji je drzao pticu u ruci, dok smo nogicu sa prstenom stavili u malu stegu (skrip, kako hocete)...
potom sam turpijao lagano prsten, pazeci da se noga ne osteti...
nakon toga, kada se prsten dovoljno istanjio, skinuo sam ga sa noge...
ipak, prsti su i dalje isli prema naprijed...
opcija je bila da odsijecem taj prst koji treba da ide nazad, ili da pokusam nesto drugo...
to drugo se sastojalo u flasteru koji sam omotao oko prsta (namjestenog u pravi polozaj) i zalijepio ga za nogu...tako je stajalo nekoliko dana, a par puta sam promijenio flaster...
nakon toga, skinuo sam flaster i pratio stanje sa prstom...uspio sam ga ga vratim u pravi polozaj, ali je proslo jos neko vrijeme dok je zglob poceo da radi kako treba....

za ovu pticu je vjerovatno kasno da bi potpuno ispravila prst, ali moze korisno posluziti za neku drugu slicnu situaciju Wink
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 13 Jan 2013, 22:10

ODREĐIVANJE PODVRSTE KOD ŠARENIH ŠTIGLIĆA

Vizuelno određivanje podvrste kod belobradih i drugih šarenih Štiglića najčešće se svodi na puko pogađanje.
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201301133450074

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201301133450081
Ptice šarenog perja u velikom broju sličajeva gube eksterierne karakteristike podvrste. Ako je u pitanju balkanika, tipično prljavobela boja obraza biva zamenjena snežnobelom što je odlika nominalne podvrste. Kragna na vratu balkanike šarenog perja takođe može biti bela što satvara dodatnu teškoću pri vizuelnom određivanju podvrste kojoj ptica pripada. To nije ništa čudno jer šarene ptice imaju manjak melanina na pojedinim površinama ili potpuno odsustvo melanina u perju pojedinih regija.
S obzirom da se pri parenju šarenih ptica potencira belina perja, pripadnost podvrsti je savim nebitna ili se stavlja u drugi plan. Šarena mutacija balkanike je retka, jer se podvrsta odlikuje tamnijim perjem od nominalisa. Ima više melanina u perju pa je gubitak melanina kod balkanike raritetna pojava. Šarenilost perja kod balkanike pre dolazi kao aberacija neko kao mutacija. Kod nominalne podvrste, šarena mutacija lakše nastaje zbog manje melanina u perju nego kod balkanike.
Analizom izgleda, ne samo roditelja, nego i praroditelja jedne šarene ptice i analizom izgleda braće i sestara, moglo bi se doći do zaključka o podvrsti kojoj pripada šarena ptica. S obzirom da mi još nemamo linije šarenih ptica tako nešto za sada nema praktični značaj.
Zbog toga nije moguće odrediti kojoj podvrsti ptipada ova ženka:
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201301133450093
Nema žive roditelje. Uginuli su od starosti. Nema braću i sestre. Ona je tek u četvrtoj godini života izlegla prvog potomka. Prošle godine je izlegla dva sina i ćerku. Svo troje su normali balkanike. To navodi na predpostavku da je Šarena ženka na slici Cardulis carduelis balcanica.
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyTue 15 Jan 2013, 01:31

žako ::
Zar smo stali na ovim razlikama podvrsta CCC i CCB?
Je li to završno mišljenje? Ima li možda kakvih novih i ineresantnih zapažanja u razlikama podvrsta CCC i CCB?


Dugo sam razmisljao , dali uopste ima smisla da se uplicem u ovu temu, a iskren da budem, i ne znam odakle da pocnem...



Jer, ja se skoro uopste ne slazem sa (ovde na forumu (a i sire) uglavnom prihvacenom, ) tezom o izgledu i definiciji podvrste "Carduelis carduelis Balcanica", a i smatram da je bilo puno propusta. A ja i ne pokusavam da namecem svoje misljenje (to je ionako nemoguce Smile )

Sam naslov ove teme mi dodje pogresan, jedno je "Balcanica" , a drugo "balkanski stiglic". A nije ni razjasnjeno, otkud ovoj podvrsti taj naziv , ko joj ga je nadenuo i zasto, mi balkanci nismo.. a internet ko` internet, pun pogresnih informacija i zabluda... kao primer mogu da navedem prvu fotografiju na prvoj strani ove teme koju je postavio "belobradi" (kopiju podvrsta iz cuvenog Alcedo-vog izdanja.
Od cetiri prikazane podvrste ispada da je parva najbledja, najsvetlija, a major tamniji od balkanike.. pa kad ce to da bude ???

Po meni, da bi to bilo bolje objasnjeno (mada u toj knjizi to nije ni bio cilj, jer tema te knjige je evropski uzgojni stiglic, koji najvise lici balkanici(onoj koju Ja smatram balkanikom) i majoru) , trebali su bar po 3 muzjaka i 3 zenke od svake podvrste (a i od nominalnog stiglica-jer on unosi najvece zablude) da prikazu, i to na vecim fotografijama.

Kakve god te fotografije bile, neuporedivo manje informacija nam daju nego kad na velikim izlozbama, npr Reggio Emilia ili Kassel (Nemacka) imamo super priliku gde je moguce direktno uporedjivanje stiglica iz "celog sveta". Iz zivog posmatranja, poredjenja , stvaraju se objektivniji zakljucci. A u Reggio npr, donose stiglice iz mnogih okolnih zemalja, Spanije, Belgije Francuske , Turske Tunezije.. nema odakle nema...

Na svojim putovanjima i boravcima nisam propustao prilike da i u prirodi potrazim , posmatram, slusam pesmu tamosnjih stiglica, gde god bilo, Slovenija, Madjarska, spanija, Grcka, Nemacka itd... i da razgovaram sa odgajivacima takvih ptica. Tako sam i saznao za balkaniku, u Nemackoj,pre dvadesetak godina.

Ovde (u ovoj temi), cini mi se, u odredjivanju fenotipa balkanike presudnu ulogu imali su Micini i Micini "zimski gosti"(koji su mogli da budu sa Homolja, iz Budimpeste, Varsave...) S druge strane , ako su carduelovi "balcanica", onda skoro svi Micini nisu.. Za moje oko je razlika izmedju carduelovih i Micinih veca nego izmedju Micinih i Micinih "gostiju".

Podvrste se ne definisu samo po "melaninu"i velicini... ima tu i celokupan odnos; kljun glava , oci, noge, rep-krila, stav, cak i glas, pesma... "kalup". Ne verujem da preterujem... Smile

Ja niti sam doso do saznanja, ni do zakljucka da osnovna (nominalna) vrsta nema "prljave" obraze... ni da balkanika ima samo "prljave" obraze...
Nedorecen sam, ali mozemo da nastavimo Smile





















Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyTue 15 Jan 2013, 22:22

Nekoliko ptica iz vlastitog odgoja predstavnka Cc balcanica:
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20110118390051

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211043110030

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211093140015

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Dscf5436

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211043110016

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211043110005

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211043110011

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 201211043110008

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20111001410023

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20111001410042

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20111027580045
Radi poređenja, jato Cc nominalis slikano prošle zime:
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120105200012

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120105200047s

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120107230004

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120107230019

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120107230033

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120107230057
Jata gostiju nominalne podvrste svake godine dolaze sa severa zbog hrane. Ali se, čim se sneg otopi vraćaju kući.
Na sledećim fotografijama je Cc nominalis koji živi u Pomoravlju. Slikan krajem aprila prošle godine. Jako lep primerak tipičnog štiglića nominalne podvrste:
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120426750004

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760003

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760017

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760021

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760037

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760042

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 20120427760062
Razlika u eksterieru je očigledna i za oko prosečne moći zapažanja. Posmatrajući Štigliće u prirodi u mom kraju, gotovo sam siguran da po brojnosti dominiraju Štiglići nominalne podvrste. Parovi nominalne podvrste i balkanike žive jedni pored drugih. Nije nemoguće da se u nedostatku partnera svoje podvrste i pare među sobom. To prilično otežava vizuelno određivanje podvrste kod potomaka takvih ,,ukrštanja,,
Zbog toga što nisam primetio nikakvu razliku u pesmi jednih i drugih ove godine ostavio sam oko 60% ptica nominalne podvrste. Negde oko 20% Štiglića je balkanika i isto toliko mešanaca dobijenih međusobnim parenjem jedne sa drugom podvrstom.
Kod 3 Štiglića nisam uspeo na osnovu eksteriera da odredim koje su podvrste.


Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 20 Jan 2013, 02:43

Dali neko zna detaljniji(tj tacni) opis C. c. balcanica ??? Kako oni izgledaju ? Ko ih je uopste tako nazvao i zasto ??? I kad ??? Imam utisak da niko ne zna sta je "balcanica", a nadam se da se varam... Ovo sto je Mica predstavio (iz vlastitog odgoja) meni vise lici na "bastenskog" ili "cigancara", eventualno na "tschusii"- stiglica koji dominira juzno i jugozapadno od srbije, sto i nije nikakvo cudo , na ovim prostorima je normalna pojava i intermedijalno neodredljivih "stiglica", s obzirom da se ovde susrecu neke podvrste i nominalna vrsta i da je gotovo nemoguce odrediti stroge granice, ili bar na mesance s tom podvrstom, a dobro znamo da na prostorima Srbije i Balkana dominiraju ovi "drugi"... ova "balcanica" je prisutna svuda, i svuda je smatraju nominalnom vrstom, bastenskim stiglicem, nominalnom vrstom!!! Kolege forumasi ???
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 20 Jan 2013, 15:19

Forum je ovde da razmenjujemo mišljenja a neslaganja su usko vezana za ljudsku prirodu. Literature ima napisano isuviše da bi smo ovim putem tražili jedni od drugih nepobitne dokaze zašto je nešto ovako ili onako. Balkanika je prvi put zvanično zavedena i opisana od strane Nemačkog prirodnjaka Šahtlebena 1919. Inače to je jedna od poslednjih opisanih i priznatih podvrsta štiglica. Može se sve naći na internetu vezano i za raspon krila, rasporedjenost i intenzitet boja te areal staništa. Da podjemo od hrvatske naovamo prateći vodotokove:
-reka Krka zapadno, gore do Drave (mada u arealu Drave se susreće u doba gnežđenja i intermedijarni tip balkanika x nominalis koji se dešava inače u preklapajućim arealima) delovi Baranje (do Dunava) i onda Dunavom do ušća u Crno More;
-reka Drim bi zatvarala areal jugoistočno jer se tu već preklapa sa Niedeckim i dolazi se do drugog intermedijarnog tipa, a ova podvrsta je gotovo identične obojenosti i intenziteta boja, jedino je nešto veća;
-ovo je vezano za neka moja iskustva i saznanja, znam da se ne slažu svi sa onim šta sam ovde napisao, napišite nešto i vi da napravimo razmenu ličnih saznanja i iskustava.
PS koristim izraz "intermedijarni tip" pošto se već pojavljivao na forumu od strane gosn. Miće i verujem da je svima poznat. Hvala na razumevanju
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptySun 20 Jan 2013, 21:56

pozdrav DaxBG,
mogo si malo i da opises (onako, po svome...) tog stiglica na prostorima izmedju pomenutih recnih korita... a i ukljucivanje svakog drugog ne bi skodilo.

Niko ovde ne trazi "nepobitne dokaze", samo pokusavam da bar po nekog forumasa navedem na na razmisljanje, na preispitivanje... zato sto je nepravedno da samo "najprljaviji", najtamniji i najbraonkastiji budu nazivani "balcanica". I kako je moguce da ta "Balcanica" nije (po brojnosti) dominantna na Balkanu ??? A Balkanika je PRVA opisana i priznata podvrsta stiglica.

Na ovom linku ima novih fotografija sa aktuelnog prvenstva Nemacke, na kraju prve i na pocetku druge stranice foto-galerije ima i nekoliko balkanika(zvanicno izlaganih kao "balcanica)... (koju jos uvek nazivaju i "alpski stiglic", i smatra se najlepsom podvrstom uopste, koja i u pesmi dominira...)

http://www.the-birdhouse.de/wbb3/wbb/index.php?page=UserGalleryOverview

Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 01:15

Ja mislim da ovo na slikama nema veze sa onim sto ja smatram balcanicom, ja balcanikom smatram pticama koje se nalaze u mojom okolini sa kojima sam ja bio u kontaktu i samo njih mogu da komentarisem. Mogu nemci da ga zovu kako hoce ali u dolini J. Morave od Nisa do Vranja u toku leta i raznmnozavanja ovakve ptice ne egzistiraju. Naravno ne postoji jedinstveni kalup ptice, neke su kratke neke su malo duze ali braon boja je mnogo prisutnija od ovog nemackog, grudi, ledja bokovi. Naravno da nikad niko ne moze tvditi da nije doslo do mesanje podvrsta, ali meni jednostavno nije bitno koje je podvrste ptica dokle god zadovoljava moje standarde pevacke. Mislim da ne postoji standard izgleda za balcaniku koju mozete opisati detaljno kao kanarince boje.Ja znam geografsko poreklo predaka mojih ptica. pozdrav
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 01:27

Možeš naći mnogo toga, direktne klasifikacije, veličine, kada su zavedene zvanično na ovome ili nekom od foruma iz zemlje. Čak se javljaju neki nepriznati nazivi koji su u stvari intermedijar(l)ni tip kao npr.volgensis, koji se javlja u veličini i bojama majora ali u zarobljeništvu veću F1 daje manje potomstvo od roditelja. Čak i kod nas isti znaju ponekad doći za jakih zima u Vojvodinu i u istočnu Srbiju gde se misli da je major u pitanju.
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 02:26

url=][/url]


[url=]
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 02:30


Carduelis c. carduelis 12-13 cm, West- en Centraal-Europa, Rusland, Scandinavië.
Carduelis c. britannica 12,5 cm, Britse eilanden, Bretagne Belgische- en Nederlandse kuststreken.
Carduelis c. parva 12 cm, Canarische eilanden.
Carduelis c. weigoldi 12 cm, Portugal.
Carduelis c. propeparva 12 cm, Balearen.
Carduelis c. tschusi 12 cm, Sardinië, Corsica, Sicilië.
Carduelis c. africana 12 cm, Spanje, Portugal, Zuid-Frankrijk, Madera, Algerije Tunis, Libië.
Carduelis c. niediecki 12-14 cm, Klein-Azië, Cyprus, Rhodos.
Carduelis c. iranensis 12 cm, Iran.
Carduelis c. loudoni 12-14 cm, Noord-Iran, Azerbeidjan.
Carduelis c. balcanica 12-13 cm, Bulgareije, Griekenland, Kreta, Macedonië.
Carduelis c. rumaenia 13-14 cm, Roemenië.
Carduelis c. major 15 cm, Zuidwest-Siberië, Oeral, Altai.
Carduelis c. brevirostris 12-13 cm, Kaukasus, Krim.
Carduelis c. nicolskii 14 cm, Turkse Zwarte zeekust.
Carduelis c. volgensis 13 cm, Oekraïne, Zuidoost-Rusland, Noordoost-Roemenië
Carduelis c. subulata 14-15 cm, Zuid-Siberië, Iran, Mongolië en Altai. Een grijskop putter.
Carduelis c. ultima 14 cm, Zuid-Iran. Een grijskop putter.
Carduelis c. poliakovi 14-15 cm, Mongolië. Een grijskop putter.
Carduelis c. paropanisi 14 cm, Centraal-Azië, Noord-Iran, Afganistan. Een grijskop putter.
Carduelis c. subcaniceps 14 cm, Pakistan, Iran. Een grijskop putter.
Carduelis c. caniceps 13-14 cm, Pakistan, Nepal, West Himalaya, Kasjmir. Een grijskop putter.
Evo bez prevoda
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 02:36

Evo, ponoviću ako neko može da mi nabavi 2-3 para LOUDONI podvrste (Iran, Azerzbejdžan, Gorgan visoravan) plaćam dobro-keš isplata odmah.
Ne slažem se sa opisom areala iz Nemačkog napisa (Grčka, Krit, Turska) tamo je podvrsta niedecki koja je isto obojena ali veća. Makedonija, severnija područja Grčke i delovi bugarske.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyMon 21 Jan 2013, 12:03

Mićo, da ima prevod, bilo bi odlično........
DaX BG.......Što se tiče ovog popisa, a koji lete po Hrvatskoj, tu ja ne vidim niti jedne?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 EmptyTue 22 Jan 2013, 11:44

Re: žako

Što se Hrvatske tiče situacija je slična kao u Srbiji, u svakom pogledu, pa i po pitanju podvrste Štiglića.
Iznad Save žive Štiglići nominalne podvrste. Južno od Save žive Štiglići podvrste balkanika. Reka Sava bi tako, na neki način bila prirodno razgraničenje ovih podvrsta. Ali u stvarnosti zbog toga što Štiglićui lete i ne poštuju ni prirodne, niti bilo koje druge granice, obe podvrste često naseljavaju isto područje. To daje mogućnost njihovog međusobnog mešanja. Oko reke Save mogu se videti jedinke obeju podvrsta ali i mešanci, nastali parenjem primeraka jedne podvrste sa drugom. Time se ništa ne gubu. Naprotiv, obogaćuje se vrsta različitim varijetetima. Dobija se na raznolikosti u bojama građi pa i pesmi Štiglića koji žive na tom području.
Situacija se još više ,,komplikuje,, kada se zna da svako stanište zbog nekih svojih specifičnosti (reljef, vodene površine, mikroklima, uticaj čoveka...) dovode do određenih specifičnih karakteristika biodiverziteta.
Sve to doprinosi tome da rasprava o podvrstama, konkretno u ovom slučaju Štigliča i kojoj podvrsti koja jedinka pripada postaje bespredmetna.
Izložbeni standard balkanike ili nominalisa ne postoji. Postoji izložbeni standard Štiglića. Kada se jednog dana ljubitelji Štiglića dogovore oko toga da posebno opišu eksterierne karakteristike ove dve podvrste, krenuće i rasprava oko standardizacije eksteriera, kako balkanike tako i nominalisa. Nema ni u naznakama da će se tako nešto uskoro dogoditi.
Raelnija varijanta je da će u budućnosti postojati Štiglić pesme i Štiglić eksretiera. Kod Štiglića pesme ocenjivaće se samo pesma, na osnovu dogovorenih i zadatih kriterijuma za pesmu Štiglića a eksterier će biti nebitan. Kod Štiglića eksteriera ocenjivaće se samo izgled ptice dok će pesma biti nebitna.
Možda će posebna izložbena kategorija biti šarena mutacija Štiglića. Gde će se ocenjivati vizuelna dopadljivost šarene jedninke, bez obzira kojoj podvsti pripada. Jer je kod šarene mutacije vizelno je nemoguće odrediti pripadnost podvrsti.
Naravno da se ove spekulacije i lična razmišljanja odnose i ograničavaju samo na Štigliće koji su naše autohtone podvrste (nominalis i balkanika)
Do tada uživjte u lepoti i pesmi Štiglića. Ma kojoj podvrsti Štiglići ptipadali.
Назад на врх Go down
Sponsored content





Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty
ПорукаНаслов: Re: Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić   Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić - Page 6 Empty

Назад на врх Go down
 
Carduelis carduelis balcanica- Balkanski štiglić
Назад на врх 
Страна 6 of 7Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Parenje i uzgoj štiglića
» CARDUELIS CARDUELIS - SLIKE - VIDEO
» CARDUELIS CARDUELIS x CARDUELIS CANNABINA

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: