PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Pesma štiglića - Page 10 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Pesma štiglića - Page 10 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Pesma štiglića - Page 10 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Pesma štiglića - Page 10 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Pesma štiglića

Go down 
+74
ĐEKO
žako
koce split
sphone
raskokat
carduel
Uros/Zavisa
dalibor vasic
bric bric
gost1
pedjacure
refa95
korbach
Toni Mk
ogic
dix1
hollandija
popicaBL
vrscanin
andrija 003
boris
voja_ilic
Andrija97
Luka Perica
cajzla
gursuz
NebojsaB
jigor
slavishab
Steva
Timbrado
malaksalo
zoranV
Ivan Z
gasa ns
Furla
backo
Dax BG
Gost
aleks
vucjanacc
lujo
dzordz82
diskus
Ad3l
zoran ptice pjevice
salee
Zokbok988
franc92
delux
Mica Vasic
drakceJA
vani
tefik1
zorule77
Danijelvr
Zika
belobradi
sestoperac
bogdanik
ibro
Бане
Laza
alann
BOCKA
ticar
ZOKICA
batostanisic
stiglic
saso78
DjordjeVet
Drle
Luckyboy
Milan
78 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 27  Next
АуторПорука
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 13 Apr 2010, 10:09

a kako vam se ovo svidja ?
Назад на врх Go down
lujo
Član
Član



Број порука : 137
Join date : 28.02.2010

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 13 Apr 2010, 16:14

milane poslušaj ovdje ziju na 43 sec. Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=cFndioYmKMY
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 13 Apr 2010, 21:06

I na 58-oj sekundi ista zija. Nije savršena ali može 4.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 21 Apr 2010, 08:44

Kao što i sami vidite ukusi se razlikuju a bogami i pesma u dosta mesta Srbije. Legalizacijom odgoja pokrenuće se neke nove stvari, izložbe takmičenja će dobiti na masovnosti a pošto je štiglić ptica pevačica biće dosta onih koji će želeti da se takmiče u pesmi. Problem već možete da naslutite. Koji će se standardi koristiti za takmičenja. Da li će to biti standardi prihvaćeni u celoj Evropi ili će mo razvijati i negovati svoju pesmu odnosno pesmu sa ovog prostora. I tu se javlja niz problema, kao što sami vidite od mesta do mesta standardi se razlikuju pa bi, po meni, trebalo da se okupe poznavaoci pesme i napišu jedinstveni standard koji će prihvatiti svi i koji će zadovoljavati svačije kriterijume kako bi takmičenja bila masovnija.

U principu pesma je slična u svim krajevima Srbije samo što se ture zovu drugačije pa bi od toga trebalo da se krene. Da se odrede nazivi tura.
Назад на врх Go down
vucjanacc
Član
Član



Број порука : 66
Join date : 15.03.2010
Age : 45
Локација : vucje

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyWed 21 Apr 2010, 14:41

Mislim da ce tu nastati problem,jer neko ko je decenijama cuvao u nekom kraju ptice i stvorio pesmu sa svim stvarima sto se traze kako njemu reci da mu je trud bio uzaludan samo zato sto se nekome tamo ko je napisao novi standard iz nekog razloga ne svidjaju slova u pesmi R,CH, i jos par slova,slozice se svako da je R u javljanju nepozeljno-da je feler i na jos par mesta sto jeste ali u nekim drugim stvarima nije tako da ako se bude izmisljala neka "vruca "voda po mom misljenju izgubice se vise nego sto ce se dobiti jer sad ljudi stiglice cuvaju iz hobija,ljubavi i po nekim starim-postojecim standardima skoluju ako im se to obezvredi ostace se bez jako dobrih poznavaoca ptica i pesme a zarad cega???Jer i ja se pitam zasto je neko validniji koji smatra to felerima da donosi standard i odlucuje sta je sta i sta je feler - koje slovo, od onoga ko se time bavi 30-40god.i prenosi to s'generacije na generaciju.
Boim se da ce ovde interes biti na 1-om mestu prilikom donosenja novog standarda.
A onda i to sto se kao te stvari svuda smatraju felerom pa mi nismo konkurentni i moramo to tako kao i oni uraditi da bi mogli da se takmicimo.(pa ja pitam sad tamo gde se to smatra felerom po cemu su se rukovodili,zasto je feler da se to razjasni??ili mozda nije nego nemaju to sto nase ptice imaju pa daj da bude ili sta vec...ili daj da vidimo njihovu kompetentnost ko kaze da su oni u pravu pa da mi to prihvatimo.......)
mislim da ce biti tako i da ce se izgubiti car pesme,zadovoljstva,ljubavi prema stiglicama i pesmi i da ce krenuti korist i nista vise a svuda gde se izgubi ljubav i krenu pare da se mesaju znamo sta nastaje tj.pocinje(POCETAK KRAJA).Daj boze da gresim ali oseca se na forumu ta nota i da ide ka tome mislim da ce se upropastiti jos nesto sto je vredelo u Srbiji kao i neke stvari ranije.
Назад на врх Go down
Ivan Z
Član
Član
Ivan Z


Број порука : 61
Join date : 27.04.2010
Age : 48
Локација : Sabac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 18 May 2010, 13:20

Luckyboy ::
Vecina vas je na Youtube gledala klipove koje je postavio Mossa ,ovo je pesma koja je skinuta sa njegovog foruma
http://rapidshare.com/files/244830837/2008_mossa_1.mp3

Ako bi mogao da postavis ponovo ovaj neradi ako ti nije problem,znaci covek je vrh izmislio je odgoj i drzanje ptica Hvala
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 18 May 2010, 17:19

Evo jednog lepog ( po meni ) segmenta pesme sa ostrva Korsika:

Назад на врх Go down
dzordz82
Posetilac
Posetilac
dzordz82


Број порука : 15
Join date : 01.02.2010
Age : 42
Локација : zajecar

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: ovaj je moj   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 29 Jun 2010, 02:06



moj!! samouk!! pa napisite neki komentar!! Smile bounce
Назад на врх Go down
zoranV
Član
Član
zoranV


Број порука : 73
Join date : 20.06.2010
Локација : Poreč

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 29 Jun 2010, 14:57

Dzordz 82,kako kažeš da ti je ptica samouka,mogu ti reći da nije loš.Svaka čast
Назад на врх Go down
malaksalo
Posetilac
Posetilac



Број порука : 15
Join date : 19.08.2010

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyTue 24 Aug 2010, 22:59

Ljudi pozdrav za sve ljubitelje ptica. kao sto ste primetili ja sam ovde nov.Imam i ja nekih ptica ali bih nabavio jos.Voleo bih da upoznam nekog odgaivaca da odem do njega da vidim kako to izgleda uzivo!Inace imam jednog stiglica peva kako lud,probacu da ga snimim da cujete. Embarassed
Назад на врх Go down
Timbrado
Član
Član
Timbrado


Број порука : 114
Join date : 08.11.2009
Локација : Diseldorf-Sabac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 02 Sep 2010, 13:19

Milan ::
Što se prvog snimka tiče namam neko mišljenje mada mi se u svakom slučaju više svidja od onog šrto sam do sad imao prilike da čujem u vezi sa tim špancima a kad bi pisao o nećem što se ne razumem napisao bi da ovoj ptici fali zijada Wink Većina vas zna da preferiram divlju pesmu štiglića tako da mislim da ima onih koji bolje od mene prate "Svetske trendove".
Mnogomi se više dopada pesma koja se čuje daleko u pozadini tu oko drugog minuta

Milane, ta pesma daleko u pozadini je Timbrado kanarinac klasicne linije, takozvani Timbrado Clasico.

Назад на врх Go down
http://www.timbradoespanol.12see.de
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyThu 02 Sep 2010, 23:48

Stiglici prestaju sa pesmom kada krenu sa menjanjem perja. I to je pravilo. Ali ima i izuzetaka. Ovaj muzjak mada je krenuo u mitarenje, danas i predhodnih dana u popodnevnim satima otpeva po koju turu. Od svih muzjaka, (a svi su u mitarenju) samo dva se povremeno javljaju pesmom:
Sutra cu da postavim i drugi deo pesme ovog stiglica koji se nesto razlikuje od pesme na ovom klipu. Ista ptica snimana u isto vreme ali sa primetnom razlikom u pesmi. Snimljena su dva odvojena klipa, jer sam morao nakratko da prekinem snimanje zbog povrenemo jakog suma vetra.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 04 Sep 2010, 10:57

PRICA o PESMI STIGLICA

Ako pitate ljude da li im se dopada pesma stiglica velika vecina laika (osobe koje ne cuvaju stiglice ali su sticajem okolnosi negde u prirodi culi pesmu stiglica) reci ce da je pesma lepa. Ili da je simpaticna. Da je vesela i prijatna za slusanje…
Jos nisam sreo osobu kojoj se pesma stiglica ne svidja. Ovaj zakljucak odnosi se na laike, osobe koje ne cuvaju stiglice.
Sasvim drugacija slika je kada se o pesmi stiglica razgovara sa strucnjacima za stiglicevu pesmu. Komentarisuci pesmu raznih stiglica, strucnjaci pesme ce mnogim stiglicima naci manu. Od ocene da je los pevac, cak uzasan, ili prosecan pevac, do konstantacije da je neki stiglic dobar pevac (sto je veoma retka konstantacija). Ali skoro ni jedan strucnjak nece oceniti nijednu pesmu stiglica sa ocenom idealan, savrsen, vrhunski pevac…
Uglavnom ce strucnjaci pesme tvrditi da takvih stiglica vise nema. Da ih je bilo nekada ali da su vremenom nestali sa lica zemlje. Veliki poznavaoci pesme stiglica su uglavnom vremesni ljudi. Ljudi starije zivotne dobi cesto ce tvrditi da je u njihovo vreme nesto bilo mnogo bolje nego sto je danas. Kada smo bili mladi drudim i drugacijim usima smo slusali i drugim i drugacijim ocima smo gledali svet oko sebe. Tako da je zakljucak seniora da nema vise dobrih stiglica pevaca pod velikim znakom pitanja. To bi isto bilo kao kada bi tvrdili da je nakada bilo a da danas vise nema dobrih ljudi, sto je svakako besmislica.
Kada sam bio laik za pesmu stiglica i meni je svaka pesma stiglica bila lepa, simpaticna, vesela… Zbog toga sam davno, u ranoj mladosti poceo da civam stiglice i da se divim njihovoj pesmi. Vreme je prolazilo. Poceo sam da citam i slusam sta su vrsni poznavaoci stigliceve pesme pricali o pesmi pojedinih stiglica i kako su ocenjivali razlicite ptice i njihove pesme. Poceo sam na osnovu tih saznanja da nalazin greske i mane svojim stiglicima dok ih slusam. Pocele su pojedine stvari u njihovoj pesmi da mi smetaju, a neke da mi se svidjaju. Stiglicu su u stvari bili isti kao i uvek. Pesma je bila ista. Promenila se moja percepcija njihove pesme.
Znanje koje sam stekao o njihvoj pesmi smanjilo mi je zadovoljstvo koje sam imao slusajuci pesme stiglica.

Nazalost povratka vise nema. Saznanja koje sam stekao moracu da usaglasim u sebi, sa sobom, kao i sa ostalim ljubiteljima stigliceve pesme.
To otvara mnoga pitanja, stvara mnoge dileme i nedoumice.


Последњи изменио mića дана Sun 05 Sep 2010, 00:25. измењено укупно 1 пута
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 04 Sep 2010, 23:25

Mico, svaka ti je na mestu...ovo je je jedna veika istina. fenomenalan tekst profesore! Veliki pozdrav!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 18 Sep 2010, 13:17

STANDARDIZACIJA PESME STIGLICA

Mnogi ljubitelji pesme stiglica imaju odnos prema stiglicu kakav imaju ljubitelji kanarinca prema kanarincu pevacu. Ljubitelji stigliceve pesme postavljaju iste zahteve pred stiglicem kao sto to cine ljubitelji kanarinca prema kanarincu pevacu.
Pred stiglicem se postavljaju zahtevu u pogledu cistoce pesme, redosleda tura pevanja, nacina pevanja, duzine pojedinih tura…
Stiglici se uce pesmi kao kanarinci pevaci istim ili veoma slicnim metodama.
To sve bi mozda bilo u redu da je iza stiglica period domestifikacije od 500 i malo vise godina. Ali cak i u zemljama Evrope koje imaju tradiciju pesme stiglica demestifikacija jedva da doseze do duzine od jednog prosecnog ljudskog veka.
To je jako kratak period da stiglc zaboravi svoju prirodnu pesmu (koja je njemu u genima) i da pocne da peva onako kako mi zamisljamo da stiglic treba da peva.
Smatram da vec postoji kanarinac pevac. Da ne treba pokusavati od stiglica napraviti pandam kanarincu ili njegovu kopiju manje ili vise uspesnu.
Visevekovna selekcija kanarinca pesme rezultirala je stvaranjem kanarinca pevaca cija se pesma dopada jako velikom broju ljubitalja kanarinca. Ja ne spadam u ljubitelje kanarinceve pesme, vise mi se svidjaju dostignuca selekcijom postignuta kod kanarinaca boje. Komparacija kanarinac pesme- stiglic, neophodna je da bi objasnio neke svoje stavove u pogledu pesme stiglic. Dakle, od prirodne pesme kanarinca doslo se do standrada pesme kanarinca koja se razlikuje za svaku pevacku skupinu kanarinaca.
Standardizacija je doprinela da se u okviru jednog standarda pesme takmice kanarinci (vlasnici kanarinaca) jer je omogucila ocenjivanje pesme. Ali sdandardizacija ima i negativnih strana. Pesma kanarinca pevaca u okviru jednog standarda ucinjena je prilicno predvidljivom i samim tim monotonom. Nema vise fakora iznenadjenja u pesmi bilo prijatnih ili neprijatnih sa stanovista usvojenog standarda. Takvom pesmom vise se odusevljavaju poznavaoci pesme u datom standardu nego laici.
Ako laiku postavite dve ptice da ih slusa, kanarinca pevaca u bilo kom standardu peme i stiglica sa prirodnom pesmom vecini laika vise ce se dopasti prirodna pesma stiglica. Razlog je jasan. Laik slusa pesmu bez predubedjenja i bez poznavanja standarda pesme. Na zna pravila pesme sta u pesmi valja ili sta ne valja. Razlog da se vecini laika vise svidja pesma stiglica lezi u tome sto im je pesma stiglica interesantnija jer je raznovrsnija zvukovima, bogatija i samim tim lepsa. Stiglic puno manje od kanarinca pevaca ponavlja jedne iste fragmente pesme, kada to i cini to je na razlicite nacine.
Na jednom forumu sa ovih prostora pokrenula se rasprava oko standardizacije pesme stiglica. Nije se daleko odmaklo sa polemikama, moderatori su bili prisiljeni da skinu temu sa foruma. Polemika se pretvorila u svadju pa cak u grubo vredjanje izmedju pojedinaca ucesnika u polemici . To samo govori o tome koliko je problem standardizacije pesme stiglica tezak za resavanje i koliko se razlukuju shvatanja o tome kakva treba da bude pesma stiglica. Zapravo razlikuju se ukusi. Culna percepcija stigliceve pesme. Time se najbolje pokazuje da je fraza: o ukusima se ne raspravlja samo fraza koja nema utemeljenje u stvarnosti. Jer se najcesce zapravo o ukusima raspravlja.
Otezavajuca okolnost oko standardizacije pesme stiglilica lezi u samoj prirodi pesme.
Pesma se razlikuje od jedinke do jedinke i cini individualno svojstvo svakog muzjaka. Pesma stiglica jednog stanista u manjoj ili vecoj meri razlukuju se od drugih stanista. Postoje i razlike u pesmi po sirim regionima, kao i razlike uslovljene podvrstama stiglica. Kada se tome dodaju razlike koje se javljaju kod ljudi u percepciji pesme stiglica. Prijatnosti, koju u vecoj ili manjo meri izazivaju zvuci stigliceve pesme, jasno je zasto standardizazija, narocito na ovim prostorima (zbog naseg specificnog mentaliteta) postaje nemoguca misija.
Znam da ima onih koji ce se sloziti sa ovim mojim pisanijem kao i oni koji se ne slazu. Cijl mi je da pokrenem polemiku kako bi kroz razlicite stavove ipak dosli do nekog i nekakvog usaglasavanja oko standarda pesme stiglica. Tim pre sto je legalizovan uzgoj stiglica. Sto ce biti odgajivaca stiglica (ne mali broj sudeci po interesovanju) koji ce raditi selekciju svojih ptica po pesmi. Vazno je znati po kojoj i kakvoj pesmi. Jos smo daleko od vremena kada ce se kod nas organizovati takmicenja stiglica pevaca. Ali o nekim pravilima i standardu pesme mora se vec razmisljati. Pogotovu zbog ljudi ciji je cilj uzgoj stiglica pesme.
Ako MI ne donesemo standard stigliceve pesme moracemo da prihvatimo standard koji je vec neko usvojio na ovim prostorima sto se sigurno vecini nece dopasti.
Da bi standar imao smisla mora biti usvojen sa jakom vecinom ljubitelja pesme stiglica. Za takvo usaglasavanje potrebno je vreme. Zbog toga treba sa diskusijama sto veceg broja zainteresovanih ljubitelja stiglica poceti odmah.
Ova tema standardizacije pesme stiglica je nekako zamrla. Jeste ,,vruc krompir ,, ali MI od toga ne mozemo pobeci.
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 18 Sep 2010, 22:10

mića ::

Cika mico svaka cast na tekstu! cheers Tema jeste "vruca", ali isto tako veoma (barem meni) interesantna.
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 18 Sep 2010, 23:17

Oko donosenja standarda pesme stiglica bice puno polemika, ali mislim da je zalosno prihvatanje tudjih standarda pored "nasih" vec postojecih kvalitetnih pesama?
Назад на врх Go down
slavishab
Član
Član
slavishab


Број порука : 293
Join date : 10.03.2009
Age : 48
Локација : Zajecar

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 18 Sep 2010, 23:20

Drago mi je da sam jos uvek od onih koje odusevljava svaka pesma stiglica.
Voleo bih da se nikada nista na stiglicu ne standardizuje, jer standard je njegov stvorio Bog. I bas mi se takav svidja. Molim vas da mu ne pomazemo jer dosta smo mutanata vec stvorili u svim vrstama flore i faune, da mnogi ne mogu samostalno, bez ljudske pomoci ni da opstanu.
Ne bih voleo da se to desi stiglicu, ni za 500 godina.


Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySat 18 Sep 2010, 23:55

Slažem se sa mićom u potpunosti. Po meni je suvišno nametati štigliću odredjeni redosled tura i slične stvari na kojima se uporno insistira. Po meni, najrealnije bi bilo da se boduju ture ptice, da svaka tura nosi odredjeni broj bodova te da se napravi lista pozitivnih , negativnih, lakih , teških... na kraju, samo se skupe i oduzmu bodovi a matematika kaže svoje Smile
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySun 19 Sep 2010, 03:09

Milan ::
Slažem se sa mićom u potpunosti. Po meni je suvišno nametati štigliću odredjeni redosled tura i slične stvari na kojima se uporno insistira. Po meni, najrealnije bi bilo da se boduju ture ptice, da svaka tura nosi odredjeni broj bodova te da se napravi lista pozitivnih , negativnih, lakih , teških... na kraju, samo se skupe i oduzmu bodovi a matematika kaže svoje Smile

Po meni nije suvisno "nametati" stiglicu odredjeni redosled tura i slicne stvari. Da prepoznaju dobrog pevaca mogu mnogi , da ga naprave samo pojedinci... Suvisno je da naglasavam da je umetnost "nametanja" dar koji nema svaki "kompozitor". Svaki lug ima svoju pesmu... i ne pripada samo stiglicima. Svaki pticar (i po neki odgajivac) vremenom izgradi neki svoj ukus po kome pokusava da stiglicu nametne ture koje voli da slusa... Opet ni to vecina ne radi za svoju dusu vec da bi se nekome dokazivala ili da bi se uzeo neki Evro. a koliko je "nametanje" jednostavno i lako pokazuju cene skolovanih stiglica, u Prilepu je Maja meseca ove godine prodat stiglic za vise hiljada Evrica... Ja licno ne verujem da cemo u Srbiji ikad doziveti legalno takmicenje stiglica pesme, i to u minijaturnim kavezcicima...U zemljama Evrope ne postoji tradicija pesme stiglica. To jedino postoji u Spaniji i tako ce i ostati. Tako da nece biti ni muke ni svadja oko prihvatanja tudjih standarda pesme ili postavljanja nasih. Ipak su to PTICE PEVACICE - FAUNE EVROPEEE ! Stiglicu nije potrebno 500 i nesto malo vise godina da bi se domestificirao i tek onda bio spreman da uci pesmu koju mu namecemo , osim ako ocemo Sabana Saulica... Kako onda LESKOVCANI onolikim bastardima (melezima) "nametnuse" Kirinu-Kostinu pesmu ??? Steta samo sto ni prirodnih ni "nametnutih "pesama bas i nema nema na ovom forumu, da ta lepota jos necija cula opije...
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptySun 19 Sep 2010, 12:25

U Leskovcu su Kira i Kosta "pronasli dobitnu kombinaciju", to je podrzao veci broj pticara, stvoren je standard ( na opstinskom nivou ), napravljena je ocenska lista i krenula su takmicenja pesme stiglica. Zalosno je sto je licni interes ( € ) preovladao nad hobijem i sve sto je bilo lepo unisteno je "preko noci"!

Pesma štiglića - Page 10 Ocenskalista

Primer Kostine pesme

cheers
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Sep 2010, 02:33

Na žalost u našoj zemlji indirektno zakonom je zabranjeno nametanje pesme bilo kojoj ptici. Za one koji prate zakone (postoji tema na ovom forumu gde mogu da se upoznaju sa svim dešavanjima na tom polju) jasno je da u veoma skorom budućnosti, na žalost , nećemo moći na da školujemo kanarince a kamo li zaštićene vrste. Metode školovanja ne poklapaju se sa USLOVIMA držanja koje je propisala država čak su propisane i kazne za to. Još jedan od razloga zašto treba organizovano da se borimo za svoja prava. Ne mogu a da ne dodam ni inicijativu nekih da se uvede POREZ po kućnom ljubimcu gradjanima Srbije i još mnoge stvari koje su prioritetne za rešavanje u ovom trenutku. Na žalost, neki više vole da se bave mlaćenjem prazne slame i ličnim interesima nego rešavanjem konkretnih problema koji mogu da nas dovedu u situaciju da prestanemo sa svojim hobijem.

Ukoliko pak pokušamo da standardizujemo pesmu jednog mesta ( kostinu recimo) moramo da uzmemo u obzir i to da su u mnogim mestima u Srbiji ljudi napravili neke svoje pesme pa ako još na sve to dodamo da se kostina pesma ili bilo koja naša Srpska razlikuje od svih pesama u svetu čak i od pesama iz našeg okruženja postaje jasno da tim putem idemo u ćorsokak. Ne mogu a da ne dodam kao otežavajući faktor i MENTALITET ljudi sa našeg prostora.

Pesma treba da bude prihvaćema od svih u Srbiji, da zadovoljava svačije uvo odnosno da standard bude osmišljen na taj način da svi ravnopravno mogu da učestvuju na takmičenjima i da svi budu zadovoljni. Po meni , jedino logično rešenje je bodovanje svake ture i sabiranje i oduzimanje bodova na kraju, normalno treba da postoji i rublika UTISAK SUDIJE gde ptica može dobiti dodatne bodove zbog rasporeda i sl.

Ukoliko to propadne, moraćemo da prihvatimo standarde iz okruženja pletivo, zijada, stanka....
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Sep 2010, 04:00

pticarch ::
Milan ::
Slažem se sa mićom u potpunosti. Po meni je suvišno nametati štigliću odredjeni redosled tura i slične stvari na kojima se uporno insistira. Po meni, najrealnije bi bilo da se boduju ture ptice, da svaka tura nosi odredjeni broj bodova te da se napravi lista pozitivnih , negativnih, lakih , teških... na kraju, samo se skupe i oduzmu bodovi a matematika kaže svoje Smile

Po meni nije suvisno "nametati" stiglicu odredjeni redosled tura i slicne stvari. Da prepoznaju dobrog pevaca mogu mnogi , da ga naprave samo pojedinci... Suvisno je da naglasavam da je umetnost "nametanja" dar koji nema svaki "kompozitor". Svaki lug ima svoju pesmu... i ne pripada samo stiglicima. Svaki pticar (i po neki odgajivac) vremenom izgradi neki svoj ukus po kome pokusava da stiglicu nametne ture koje voli da slusa... Opet ni to vecina ne radi za svoju dusu vec da bi se nekome dokazivala ili da bi se uzeo neki Evro. a koliko je "nametanje" jednostavno i lako pokazuju cene skolovanih stiglica, u Prilepu je Maja meseca ove godine prodat stiglic za vise hiljada Evrica... Ja licno ne verujem da cemo u Srbiji ikad doziveti legalno takmicenje stiglica pesme, i to u minijaturnim kavezcicima...U zemljama Evrope ne postoji tradicija pesme stiglica. To jedino postoji u Spaniji i tako ce i ostati. Tako da nece biti ni muke ni svadja oko prihvatanja tudjih standarda pesme ili postavljanja nasih. Ipak su to PTICE PEVACICE - FAUNE EVROPEEE ! Stiglicu nije potrebno 500 i nesto malo vise godina da bi se domestificirao i tek onda bio spreman da uci pesmu koju mu namecemo , osim ako ocemo Sabana Saulica... Kako onda LESKOVCANI onolikim bastardima (melezima) "nametnuse" Kirinu-Kostinu pesmu ??? Steta samo sto ni prirodnih ni "nametnutih "pesama bas i nema nema na ovom forumu, da ta lepota jos necija cula opije...



Prvo da kzem da pticu kako si naveo moze da napravi samo pjedinac,to nije cokolada za testo pa ces da napravis.Ptica se ne pravi nego se radja da bude pevac... Basketball I ne treba covek biti veliki optimista sto se tice pesme,,to su za mene bolesni ljudi,,jednostavno cuvas negujes pticu,pesmu i tradiciju i mozda ti se posreci.Ako ne bude ponovo sledece godine imas zanimaciju. bounce
I ne treba sto ti kazes 500 i vise godina reprodukcije i ne mora da znaci da ce oni biti posle savrseni pevaci...!! scratch rendeer
Vec dugogodisnjoj selekciji parova stiglica gde mladi stiglici uce od starijih i onda posle te mlade paris sledece godine i jedna te ista pesma se cuje..........!
Sto se tice Leskovcana i nametanje pesme pa takve stiglice su u prirodi imali takvu pemu. affraid

Nije neko preko noci seo i napisao pesmu u notnoj svesci i kemis odsvira na harmonici i neko kaze to je to. cheers
A sto se tice da se ptice takmice u minijat kavezima pa mozee ptica i po tim evropskim standardima velicine kaveza da se takmici.Mozda ce i lepse pevati u veliki kavez : scratch Pozdrav

Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Sep 2010, 04:28

belobradi ::
U Leskovcu su Kira i Kosta "pronasli dobitnu kombinaciju", to je podrzao veci broj pticara, stvoren je standard ( na opstinskom nivou ), napravljena je ocenska lista i krenula su takmicenja pesme stiglica. Zalosno je sto je licni interes ( € ) preovladao nad hobijem i sve sto je bilo lepo unisteno je "preko noci"!

Pesma štiglića - Page 10 Ocenskalista

Primer Kostine pesme

cheers
Ta ocenska lista i nije prava kostina pesma( to je nova verzija stara kostina oesma ima manji broj tura ) tu imas neke ture i vinaracke stare pesme i nije tu u pitanju licni interes ( € ),pa svaki dobar konnj ima dodru cenu.Neces valjda kupiti brdskog konja i snjim ici na trke.. Very Happy Pozdrav
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 EmptyMon 20 Sep 2010, 05:57

Milan ::
Na žalost u našoj zemlji indirektno zakonom je zabranjeno nametanje pesme bilo kojoj ptici. Za one koji prate zakone (postoji tema na ovom forumu gde mogu da se upoznaju sa svim dešavanjima na tom polju) jasno je da u veoma skorom budućnosti, na žalost , nećemo moći na da školujemo kanarince a kamo li zaštićene vrste. Metode školovanja ne poklapaju se sa USLOVIMA držanja koje je propisala država čak su propisane i kazne za to. Još jedan od razloga zašto treba organizovano da se borimo za svoja prava. Ne mogu a da ne dodam ni inicijativu nekih da se uvede POREZ po kućnom ljubimcu gradjanima Srbije i još mnoge stvari koje su prioritetne za rešavanje u ovom trenutku. Na žalost, neki više vole da se bave mlaćenjem prazne slame i ličnim interesima nego rešavanjem konkretnih problema koji mogu da nas dovedu u situaciju da prestanemo sa svojim hobijem.

Ukoliko pak pokušamo da standardizujemo pesmu jednog mesta ( kostinu recimo) moramo da uzmemo u obzir i to da su u mnogim mestima u Srbiji ljudi napravili neke svoje pesme pa ako još na sve to dodamo da se kostina pesma ili bilo koja naša Srpska razlikuje od svih pesama u svetu čak i od pesama iz našeg okruženja postaje jasno da tim putem idemo u ćorsokak. Ne mogu a da ne dodam kao otežavajući faktor i MENTALITET ljudi sa našeg prostora.

Pesma treba da bude prihvaćema od svih u Srbiji, da zadovoljava svačije uvo odnosno da standard bude osmišljen na taj način da svi ravnopravno mogu da učestvuju na takmičenjima i da svi budu zadovoljni. Po meni , jedino logično rešenje je bodovanje svake ture i sabiranje i oduzimanje bodova na kraju, normalno treba da postoji i rublika UTISAK SUDIJE gde ptica može dobiti dodatne bodove zbog rasporeda i sl.
Promeni ses metode i uslove koje zakon propisuje da se u odredjenim dimenzijama kaveza drze ptice,i ptica ce moci lepo da uci i uvecim kavezima.Ako uznemo da je standard za drzanje ptice 80x40x40 po jednoj ptici.
Milane u pravu si da se treba izboriti oko ovih placanja poreza za ptice,da ne treba placati porez.Pa vec kad si stavio alku ptici da to ne znaci nista po meni to je porez.Ko kad bi prase prodavao na pijaci bez mindjuse na uvetu i odma djodje inspekcija i napise ti kaznu.
Ja bih naveo primer iz Lovackog Saveza kako lovci ne placaju porez za pusku,jer oni spadaju u grupu sproskih lovaca.
Oni imaju u obavezu da triput izadju u loviste radi prebrojavanja divljaci obavezno hranilista za divljac gde obezbedju hranu za divljac.Evo ja sam citao u nekom clanku da u Vojvodini vrse zasadjivanje odredjenje vrste siblja po sumama,radi skrivanja fazanske divljaci.
Pa onda nas cillj UPFE koji je, pa ne razlikuje se mnogo od sporskih lovaca. Question I mi pratimo populaciju ptica stitimo njihova stanista hranilista zbrinjavamo povredjenje jedinke i nevidim zasto bih placao porez.
Jos se trudimo da u zatocenistvu i poveca broj odredjenih vrsta i na protiv sto mi ne izlovljavamo ptice,nego tezimo ka tome da se poveca populacija ptica.
A gde se svake godine unistavaju stanista ptica,pa nebi me zacudilo da stiglice napravi gnezdo na dimnjaku ko roda. lol!
A sto se tice pesme Milane to je relavantna stvar,kao sto si reko mentalitet ljudi nije isti.Neko voli klasiku neko,narodno ,turbo folk itd.........ili nije opredeljen za neku posebnu vrstu muzike....
Ta ko i za pesmu stiglice u Leskovac je Kostina Pesma i nema druge i ne verujem da ce biti a u ostalim gradovima koliko mogu da zapazim ZIJADA preovladava splistski pobednik.
A sto se tice bodovanja tura to se i do sada radilo samo sto stiglice nisu solo pevaci ko kanarinci.
Nego tu ima javke,uvodni deo pesme priprema za ispevavanje mamca........itd
Tolika polemika se vodi kroz ceo post sto se tice nametanja pesme da je to strasno kao da pevaci postadose mutanti.
Te da je najbitnija komercijalna strana do toga treba.... rendeer rendeer rendeer rendeer lol!
Kad ti iskolujes pticu i ona bude perfektan pevac Question Pa valjda neces uzeti odma prodati ko sto neko rece da se u prilepu prodao stiglic per hiljade evra.,novac ti nece istrenirati ponovo istu takvu pticu.. bounce
Nego ces teziti da dalje treniras sa tom pticom i kada imas jato od 5..6 slicnih to je za mene pravi pticar.. king
Po meni odgajivaci mutacija veci komercijalisti nego mi koji se bavimo kako ovde se kaze nametanje pesme a pri tome ptica zadrzava svoje prirodne boje i gracioznost. cheers
Te razne mutacije gde ptica vise i ne lici na PFEEEE,samo da bi se dobila najlepsa mutacija i naravno( € ) ,ako se zna da je najskuplja zuta mutacija,a pri tome zivotni vek takvih ptice naravno mnogo mnogo kraci....Pozdrav

STO BI REKO MILAN TREBA BITI UPORAN ............... lol!



Ukoliko to propadne, moraćemo da prihvatimo standarde iz okruženja pletivo, zijada, stanka....
Назад на врх Go down
Sponsored content





Pesma štiglića - Page 10 Empty
ПорукаНаслов: Re: Pesma štiglića   Pesma štiglića - Page 10 Empty

Назад на врх Go down
 
Pesma štiglića
Назад на врх 
Страна 10 of 27Иди на страну : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 27  Next
 Similar topics
-
» Pesma štiglića
» ŠUMSKA ŠEVA (lullula arborea)
» Pesma Bastarda

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: