PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Parenje i uzgoj štiglića

Go down 
+95
zoranV
branislavh
Vlada Nish
Toni Mk
AndrijaKg
mostarac b12
bondža1
carduel
fzen
bastard kv
dane 87
saragrasevina
pedjacure
jova lepi
krokodil01
delijovan
goran70
salle
ogic
MsDimovski
sasko
popicaBL
voja_ilic
Luka Perica
jigor
BAKI1
vladimir
Ivan Z
misan
diskus
vucjanacc
jevca5
Mica Vasic
zoran ptice pjevice
egon
sugubinac
boris
popBL
gm
NebojsaB
Ivica
pticar_amater
goldfinch
Zokbok988
robin
Furla
gost1
drakceJA
ulicni hodac
armin71
ivan83
rtomek
kima
pinka
Nikolasbc
belobradi
kumca
delux
Dax BG
IGOR 72
Sina BL
alexandar
Gost
Danijelvr
Миланче
sasaznas
Ivan_ks
goran
pticar nis
alann
stiglic
Blattner
Rasko
Dzemal_sa
DjordjeVet
bogdanik
kekic
Boban
Laza
sasha
ZOKICA
IvanBG
BOCKA
aleks
Drle
sestoperac
ticar
Luckyboy
Petar
slavishab
Steva
Бане
saso78
milos0205
Milan
99 posters
Иди на страну : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 40  Next
АуторПорука
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 05 Jun 2011, 21:23

Pa samo od pocetka procitaj ovu temu i bice ti sve vise nego jasno!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 06 Jun 2011, 21:12

MALER
Nisam suguran da je ovom postu mesto u ovoj temi. Problem je svakako vezan za odgoj štiglića i može se svakom dogoditi. Naročito kod masovnog odgoja.
Ove mlade sam danas prvi put primetio. Sva tri su neobeležena:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 20110606auuu0006

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 20110606auuu0007
Što može biti problem. Pre dve godine promaklo mi je gnezdo sa tri mladunca koje sam kasno primetio tako da nisam uspeo da im stavim alkice. Prošle godine promaklo mi je gnezdo sa četiri mladunaca i ove sa tri. Prethodne dve godine nisam se puno iznervirao zbog svojih propusta jer nije ni bilo toliko bitno da svi mladi budu obeleženi. U ovoj godini situacija se promenila. Ova tri mladunca će biti tri neobeležene ptice više koje nisu prijavljene. Slikao sam ih kao dokaz da su iz veštačkg odgoja. Eventualna inspekcija bi trebala da prihvati fotografiju kao validan dokaz o poreklu.
Na počerku sezone u aviariumu postavim 30 gnezda. Štiglići naprave još 10- 15 u tujama. Kontrola svih mesta sa gnezdima nije jednostavna. Ili su u pitanju moje godine i popuštanje koncentracije i pažnje. Kako god da, je ova tri mališana su postala problem.


Назад на врх Go down
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 06 Jun 2011, 22:53

Imaće mnogo rešenja, nadam se pozitivna po odgajivače, koja će sama praksa nametati i koja će se morati rešavati u hodu. Ovo je prvi slučaj da neko propusti da alkira mlade nakon legalizacije, što je i sasvim normalno jer u svakom poslu se desi i po neki sitan propust za koji nismo imali nameru.
Pogotovu kada je alkiranje ptica u pitanju, ja kao neko ko čuva i golubove znam da svake sezone propustim barem po 5-6 mladih da alkiram.
Takođe i odgajivači kanarinaca, imaju ovakve i slične situacije, npr. mlado ne izgleda da će se izvući, u tom momentu deluje zakržljalo i onda da ga ne bi dodatno opterećivali alkiranjem propustimo taj momenat i kasnije kada se izvuče i odraste u kvalitetan primerak shvatimo da smo napravili grešku.
Nikako ne treba prihvatati teoriju da sada svaki primerak faune koji nema alku je apriori nelegalan, jer će praksa pokazati da možda od 4 alkirana pileta jedno zbaci alku i mi to ne primetimo jer ne želimo da ih svakodnevno uznemiravamo i zar trebamo da dozvolimo da ptice budu žrtve administracije?
Pa sigurno ne!!!!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyTue 07 Jun 2011, 08:56

Re: jigor
HVALA NA RAZUMEVANJU I PODRŠCI Exclamation
Назад на врх Go down
Rasko
Član
Član
Rasko


Број порука : 274
Join date : 03.03.2009
Age : 49
Локација : Bačka Palanka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyTue 07 Jun 2011, 22:46

svakako da ovo predstavlja jedan velik problem nase ptice jos uvek nisu toliko pripitomljene da dozvoljavaju da se cacka po gnezdu stalno, trenutno sam u velikoj dilemi da li kod konopljara ako bude mladih bilo sta radim oko gnezda jer su prosle godine posle jedne intervencije celo gnezdo rasturili, posto su i kod nas poceli da rade DNK analize misljenja sam da jedino na taj nacin mozemo dokazati nadzornim organima verodostojnos ptice, ipak meni se vise svidja ziv ptic nego prstenovan
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 08 Jun 2011, 12:56

Opasni materijali

Ovih dana imao sam veoma neprijatno iskustvo sa materijalom za gnezda. Odlučio sam da problem iznesem u javnost, da se ne bi ostalima dogodila slična neprijatnost. Pored materijala za gnezda koji sam kupio u PET šopu i koji je bio nedovoljan za potrebe mojih ptica, nabavio sam još končastog materijala za gnezda. Komšija koji ima prodavnicu građevinskog alata, doneo mi je punu kesu raznobojnih končića, koji ostaju prilikom otpakivanja paketa sa raznim alatima.
Znajući da štiglići vole raznobojne materijale podelio sam po boksovima dobijen končasti materijal.
Samo dva dana po tom, našao sam jednu zenku štiglića upetljanu končastim materijalom kako visi sa tuje. Kada sam je sa mukom skinuo, lomeći grančice tuje, primetio sam da je u pokušaju da se oslobodi polomila obe podkolenice. Noge i prsten su toliko bili uvijeni u tanke končiće da mi je trebalo skoro pola sata da oslobodim ženku. Nazalost od zadobijenih teških telesnih povreda i pretrpljenog šoka ženka je sutradan uginula. Danas sam jedva skinuo tanke končaste niti sa nogu dva mladunca koja su ispala iz gnezda i šetala po volijeru. Toliko su se bili upetljali, da nisu mogli da hodaju. Kako još ne lete, lako sam ih uhvatio i oslobodio niti konca koje su im se uplele oko prstiju i prstenova.
Temeljno sam pregledao aviarijum i izbacio sav materijal za svijanje gnezda. Končići potiču od razlistalog konca koji sam dobio od komšije. Štiglići su konac koji sam stavio razlistali u jedva vidljive niti, koje upletene, čine strukturu konca. Niti su od nekog veoma jakog veštačkog materijala, koji je sličan struni za pecanje, samo što su još tanje i teško uočljive. Kao što se može videti na donjim fotografijama:
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 20110608konci0005

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 20110608konci0006
Najbezbedniji materijal za gnezda je onak koji može da se kupi u PET šopu. Kao dopuna tom materijali može se koristiti pamučmi, vuneni ili konac kojim se pletu džakovi i užad. Veštaka industriska vlakna, od kojih se izrađuju jaki kanapi, su opasna po naše ptice.
Verovatno se ptice sa tim problemom sreću i u prirodi kada se smeće neodgovorno baca na sve strane. Ako se ptica u prirodi uplete u takve niti, to je obavezno i kraj njenog života.





Назад на врх Go down
AndrijaKg
Član
Član
AndrijaKg


Број порука : 47
Join date : 22.05.2011
Age : 29
Локација : Kragujevac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 08 Jun 2011, 22:16

Moze li neko posaviti neku sliku volijere u kojoj izvodi stiglice ,bila bih mi od velike pomoci..hvala unapred ...
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 08 Jun 2011, 22:27

Mali doprinos ovoj temi i sa moje strane:

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Mladi_2011_1

Veliki pozdrav iz Leskovca, za sve clanove foruma. cheers
Назад на врх Go down
AndrijaKg
Član
Član
AndrijaKg


Број порука : 47
Join date : 22.05.2011
Age : 29
Локација : Kragujevac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 08 Jun 2011, 22:30

predposavljam da je gnezdo u najcvisem delu volijere ..lepi mladi..rucna dekoracija..Very Happy
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyWed 08 Jun 2011, 23:00

Svaka čast ljudi. Skoro svakodnevno iz svih delova Srbije od strane naših članova dobijam izveštaje o uspesima pri izleganju ptica u veštačkim uslovima. Zahvaljujući ljudima koji su nesebično podelili svoja iskustva sa drugima pokrenut je jedan pozitivan trend u odgoju ptica pevačica u Srbiji, masovno se grade volijere, poboljšavaju uslovi, prikuplja hrana što je rezultiralo boljem i kvalitetnijem držanju i odgoju. Jedna od najvećih prerpreka koja svima nama otežava rad je i nemogućnost pristupa internetu ili nepoznavanje rada na računaru (forumu). To mnoge ljude sprečava da sa nama podele svoje uspehe ali bitno je da su tu, da pomno čitaju svaki postavlejn tekst i da prihvataju tudja i prave svoja iskustva a ostalo će doći samo po sebi. Kada sam 2007. godine pokušao da saznam i pročitam nešto više na internetu o štiglićima NISAM USPEO da nadjem ni jedan jedini tekst. Na jednoj temi, na forumu Svijet ljubimaca pronašao sam jedan podforum o štiglićima koj je počinjao otprilike ovako:

"cao
dali ima neko iz Malmö-Swedem ko se bavi uzgajanjem bastarda-krizanaca.stiglic/kanarinac." i bio je postavljen 2005 godine a da 2007 niko ništa nije odgovorio. na toj temi pronašlo se nekoliko nas zaljubljenika u ovu pticu , iz saradnje i želje da se pomogne drugima nastao je i prvi forum, nakon toga i drugi (ovaj naš). Na žalost u Srbiji nismo u samom startu uspeli da skupimo ni 50 ljudi koje je ova tema interesovala...a eto par godina kasnije vidite i sami.

za sve je potrebno vreme, za razliku od pre par godina sada mnogi ljudi imaju mesto gde mogu da čitaju stvari koje ih interesuju i gde mogu da govore o svojim iskustvima, svakog dana biće sve više onih koji će savladati tehnike komunikacije preko interneta ali je jasno da su mnogi iskoristili svoja znanja stečena na ovaj način, da se ogroman broj ljudi okrenuo uzgoju zahvaljujući svima nama na šta trebamo biti ponosni.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 09 Jun 2011, 12:11

jedna od poruka koju sam dobio a samo potvrdjuje predhodni post:

Date: Fri, 3 Jun 2011 22:17:18 +0200
Subject: Pozdrav
From: autoskolawintera@gmail.com
To: dzunglamaximinizoo@hotmail.com

Pogledaj sta mi sedesava.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 254336_187223634659630_100001159846537_425030_2379499_n
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 252860_187223657992961_100001159846537_425032_3072903_nParenje i uzgoj štiglića - Page 34 251421_187223694659624_100001159846537_425035_7656194_nParenje i uzgoj štiglića - Page 34 253651_187223704659623_100001159846537_425036_4663954_nParenje i uzgoj štiglića - Page 34 252560_187223721326288_100001159846537_425038_6168724_nParenje i uzgoj štiglića - Page 34 249419_187223734659620_100001159846537_425040_611897_n
Назад на врх Go down
AndrijaKg
Član
Član
AndrijaKg


Број порука : 47
Join date : 22.05.2011
Age : 29
Локација : Kragujevac

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyThu 09 Jun 2011, 22:37

Mico sta konkretno nudis pticama kao materijal za gnezdo?..
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 10 Jun 2011, 08:56

AndrijaKg ::
Mico sta konkretno nudis pticama kao materijal za gnezdo?..
Pogledaj moj predposlednji post.
Назад на врх Go down
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 10 Jun 2011, 11:41

Evo jutros ona zenka koju sam snimio kako pravi gnezdo snela prvo jaje.
Odlucio sam da ovog puta ne vadim jaja vec da ih ostavim u gnezdu i neka priroda sama odradi. Valjda ih muzjak nece dirati!!!
Jutros nisam imao vremena da slikam ali cu to u toku dana sigurno uciniti i izvestavati vas kako leglo napreduje.

Pozdrav!!!!
Назад на врх Go down
Zokbok988
Član
Član



Број порука : 240
Join date : 05.01.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyFri 10 Jun 2011, 22:49

Ako imas pregradu, sada je najbolji trenutak iskoristiti je. A ako je taj isti vec lomio jaja ove sezone, nema razloga da to ne ucini opet. Moje ti je predlog da ne vadis jaja, vec muzjaka. On je njegovo uradio, ako je skocio zavrsio je poso, sada moze samo da napravi kajganu koja ti moze presesti. Ako nemas pregradu, izvadi ga u manji kavez i okaci na parilicu. Srecno
Назад на врх Go down
jigor
Član
Član
jigor


Број порука : 88
Join date : 17.03.2010
Age : 49
Локација : Niš

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 00:28

jigor ::
Evo jutros ona zenka koju sam snimio kako pravi gnezdo snela prvo jaje.
Odlucio sam da ovog puta ne vadim jaja vec da ih ostavim u gnezdu i neka priroda sama odradi. Valjda ih muzjak nece dirati!!!
Jutros nisam imao vremena da slikam ali cu to u toku dana sigurno uciniti i izvestavati vas kako leglo napreduje.

Pozdrav!!!!

Kao što sam i očekoivao, snela prvo jaje. Pošto je ženka mlada i ovo joj je prvo jaje moram da ih vadim, pa ću je na 4. nasaditi. Nadam se da su puna - oplođena.


Mišljenja su različita. Neki odgajivači tvrde da je dovoljno da pred prvo snošenje jajeta mužjak upari ženku i onda su sva jaja puna pa do onih koji misle da mužjak treba pred svako snošenje da je upari da bi sva jaja bila plodna.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 2hwz12t
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 11:55

S obzirom da mužjak ima veliki broj spermatozoida a ženka nekoliko, za oplodnju spremnih jajnih ćelija, jedan skok mužjaka, ako je valjano odrađen, biće savim dovoljan za oplodnju 3-5 jajnih ćelija ženke.
Nemogućnost ženke da slobodnom voljom izabere mužjaka za podizanje potomstva i mužjaka da slobodnom voljom izabere ženku, stvara probleme odgajivaču. Netrpeljivost koja se javlja između ženke koja leži u gnezdu i mužjaka, sa svim posledicama takvog odnosa, koji nije nastao iz ljubavi, logična je polsedica predhodne nemogućnosti slobodnog izbora partnera. Ženka je pristala na seks bez ljubavi jer nije imala izbora. Želela je potomstvo i upustila se u avanturu da bude samohrana majka. Mužjak je samo biološki otac ali ne i stvarni partner ženki u podizanju i odgajanju potomstva. Kada ženka napravi gnezdo i počne da polaže jaja ljubomorni ili osvetoljubivi mužjak praviće probleme.
Ako se između partnera razvila ljubav i ako se radi o procesu formiranja jedene porodice Štiglića, odnos između partnera je idiličan. Ima se utisak da oba partnera odlučuju o mestu gde će biti gnezdo. S tom što je odluka ženke konačna. U procesu izgradnje gnezba učestvuje ženka. Izuzeci su retkost. Ženka legne na jaja tek po polaganju poslednjeg jajeta (četvrtog ili petog). Retko napušta gnezdo u procesu inkubacije. Mužjak je hrani u gnezdu, što je siguran znak da će porodica biti uspešna i da će biti odhranjeni svi izleženi mladunci. Po izleganju mladih, žena ne ustaje iz gnezda naredna 6-7 dana. Mužjak hrani ženku a ženka mlade.
Ženka, samohrana majka je u velikim problemima. Većina ženki koje pokušaju da podižu samostalno potomke ne uspeju u tome. Ako samohrana majka othrani dva maldunca, to znači da je jako požrtvovana i da je odgajivač imao sreće.
Ova priča se odnosi na nedomestifikovane Štigliće a to su sve ptice koje čuvamo. Na ovim prostorima još ne postoje jata domestifikovanih podvrsta CCC i CCB Štiglića.
Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 20110612s40005
Ove mladunce hrani samo ženka. Za sada uspešno. Tim pre što je mlada i ovo joj je prvo potomstvo. Nije njen izbor da bude samohrana majka. Uprzo po naleganju njen partner se razboleo i ne dugo po tom uginuo. Izlegla je četiri mlada. Dva su ubrzo uginula, jer je morala da napušta mladunce da bi im obezbedila hranu. S obzirom da je udovica, ova dva siročeta su mi posebno simpatična.

Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 13:10

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/840/dsc00001ab.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/860/dsc00003mt.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/848/dsc00004zd.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/684/dsc00005mi.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/863/dsc00006fk.jpg/
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 13:13

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/31/dsc00007hk.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/695/dsc00008zs.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/864/dsc00010low.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/34/dsc00011vz.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/802/dsc00013g.jpg/


Prva tura samostalnih mutacija.
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 17:27

Čestitke Zorane na ovako lijepim mladima. cheers

Isto tako Mići na lijepom tekstu o partnerima među štiglićima. cheers

Sezona ide dalje! Za koji dan (u četvrtak) trebali bi se izleći mladi iz drugog gnijezda ove godine. Ženka je čvrsto zalegla na 5 jaja i ne mari kad slikam mlade i mužjaka. Uglavnom kad se okrenem prema njoj otvorenim kljunom mi daje do znanja da se ne približavam jer bi se mogao loše provesti u tom slučaju. Very Happy

Ženka se povremeno ustane iz gnijezda da se malo protegne ali vrlo kratko ostaje i ponovo se vraća u gnijezdo. Tom prilikom se nahrani iako joj mužjak daje hranu kad leži na gnijezdu. Čak sam primjetio da nahrani i najmlađeg tića iz prvog gnijezda koji još uvijek tužno moljaka za hranu iako je 30 dana star a ostali su dan stariji (31 dan). Nakon što ženka ustane iz gnijezda mužjak obavezno par puta doleti na gnijezdo i vrši provjeru. Imam neki osjećaj kao da okrene jaja dok se ženka hrani. Svaki put pomislim šta više radi na gnijezdu da ne bi bilo probušenih jaja ali izgleda da je to normalno ponašanje brižnog roditelja. Very Happy (Toljaga je uvijek spremna u slučaju da napravi pogrešan korak i mislim da je svjestan toga!) Very Happy

Isto tako mi je zanimljiv detalj kako se mladi ponašaju prema ocu kad se on odmara u podnevnim satima. Ko mladi gusari lagano ga oblijeću ne bi li se užicali za koji zalogaj hrane. Neki lete oko njega a neki doskakuću po šipci. Lijepo za vidjeti nema šta. Baš su mali razbojnici! Very Happy

Slika 1. Ženka na gnijezdu

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Carduel_zenka_na_gnijezdu

Slika 2. Izmaltretirani otac u trenutcima odmora

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Carduel_ponosni_otac

Slika 3. Barabe na podnevnom odmoru

Mladima je dan 31 dan starosti i ima nekoliko dana već sami jednu jajčanu mješavinu i suho sjeme. Najviše prevrću po kljunovima niger i uspješno ga drobe i jedu. Za koji dan će doći i druga sjemena na red. Nakon obroka uglavnom slijedi lagano čišćenje i slaganje perja a onda obavezan san. Tada je prava milina za roditelje ali to nažalost kratko traje jer barabe opet stupaju u akciju. Very Happy

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Carduel_malisani_odmor_nakon_jela

Slika 4. Barabe u akciji

Lijepo se vidi na slikama razlika između akcije i odmora. Osjeti se živahnost na njima.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Carduel_malisani

I na kraju samo da se nadopišem na Mićin tekst o zaljubljenim partnerima. Kao što mića kaže odnos između partnera je idiličan. Uvijek sam se divio zaljubljenim parovima s koliko pažnje i tolerancije nastupaju jedno prema drugome. Neprestano se prate, uvijek su tik jedno do drugoga, nema svađe kod hranjenja iako stoje na istoj posudi centimetar udaljeni, itd... Mislim da bi ptice mogle biti primjer i ljudima kako se treba ponašati. Very Happy

Pozdrav svima i ugodan dan!

Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 21:28

Re: Zoran ptice pjevice
Mada nisam ljubitelj Majora i mutacija mladunci su ti za čistu 10. Prelepi su. Odlično odnegovani. I da ih ne voliš, nateraju te, da ti se dopadnu. Smile
Bravo cheers
Re: carduel
Moje simpatije su ipak na strani tvojih pilića. Lepi su ti mladunci. Veoma lepi za podvrstu kojoj pripadaju.
Volim naše autohtone Štigliće. Kad ih pogledaš neodoljivo podsećaju na decu. Uvek sam više voleo mladunce Štiglića nego odrasle ptice. Naročito volim da posmatram i pratim proces njihovog razvoja i sazredanja do odrasle jedinke. Drago mi je, da pored svojih mladunaca mogu da vidim i neke druge. Fotografije čine, kao da posećujemo jedni druge i posmatramo ptice. Tekstovi koji prate fotografije doprinose boljem razumeranju. Uvek imamo šta da naučimo jedni od drugih.
Obraduje me, svaka slika i svaki tekst pravih odgajivača i ljubitelja Štiglića.
BRAVO MOMCI Exclamation
Pozdrav cheers
Назад на врх Go down
zoran ptice pjevice
Član
Član
zoran ptice pjevice


Број порука : 212
Join date : 19.02.2010
Age : 53
Локација : banja luka

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 22:00

Polako Mica,zavolices ti i mutacije! Ima vremena...
Wink
Назад на врх Go down
http://www.zoranbl.webs.com
carduel
Član
Član
carduel


Број порука : 293
Join date : 03.05.2011
Age : 50
Локација : Ljubuški

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptySun 12 Jun 2011, 22:30

mića ::
Re: Zoran ptice pjevice
Mada nisam ljubitelj Majora i mutacija mladunci su ti za čistu 10. Prelepi su. Odlično odnegovani. I da ih ne voliš, nateraju te, da ti se dopadnu. Smile
Bravo cheers
Re: carduel
Moje simpatije su ipak na strani tvojih pilića. Lepi su ti mladunci. Veoma lepi za podvrstu kojoj pripadaju.
Volim naše autohtone Štigliće. Kad ih pogledaš neodoljivo podsećaju na decu. Uvek sam više voleo mladunce Štiglića nego odrasle ptice. Naročito volim da posmatram i pratim proces njihovog razvoja i sazredanja do odrasle jedinke. Drago mi je, da pored svojih mladunaca mogu da vidim i neke druge. Fotografije čine, kao da posećujemo jedni druge i posmatramo ptice. Tekstovi koji prate fotografije doprinose boljem razumeranju. Uvek imamo šta da naučimo jedni od drugih.
Obraduje me, svaka slika i svaki tekst pravih odgajivača i ljubitelja Štiglića.
BRAVO MOMCI Exclamation
Pozdrav cheers

Hvala Mića na lijepim riječima. Very Happy

Odavno su mi štiglići prirasli srcu a pogotovo ova naša c.c.balcanica koju uzgajam. Što se tiče mutacija i one su lijepe i volio bi imati balcanicu u agata mutaciji kao što sam vidio ovu pticu na www.cardellino.it.

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Gmasag2

Zamišljam mutacije koje lijepo pjevaju. Možda se nekad i to ostvari. Što kažu nikad ne reci nikad.

A što se tiče promatranja uvijek nađem ponešto vremena da pogledam šta rade i kako se ponašaju pa se često puta iznenadim kako kopiraju velike a tek im je 30-ak dana. Ko djeca su, sve im je zanimljivo, sve živo kljucaju, zapinju uvijek negdje (ko šiljo iz crtića). Very Happy
Назад на врх Go down
http://www.carduel.com
sasko
Član
Član



Број порука : 77
Join date : 14.12.2010

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 13 Jun 2011, 00:27

mića ::
S obzirom da mužjak ima veliki broj spermatozoida a ženka nekoliko, za oplodnju spremnih jajnih ćelija, jedan skok mužjaka, ako je valjano odrađen, biće savim dovoljan za oplodnju 3-5 jajnih ćelija ženke.
Nemogućnost ženke da slobodnom voljom izabere mužjaka za podizanje potomstva i mužjaka da slobodnom voljom izabere ženku, stvara probleme odgajivaču.


Gospodine Miča, hteo bi Vam postaviti edno prašanje, moguče li je da ženska ptica da bude sparena so dve različiti ptici a da pri tome ženka snese jaja od te dve ptice, odnosno da jedna ženska kanarija od svojih jaja ispili dve kanarije i dva bastarda od štiglice ?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 EmptyMon 13 Jun 2011, 22:04

sasko ::
mića ::
S obzirom da mužjak ima veliki broj spermatozoida a ženka nekoliko, za oplodnju spremnih jajnih ćelija, jedan skok mužjaka, ako je valjano odrađen, biće savim dovoljan za oplodnju 3-5 jajnih ćelija ženke.
Nemogućnost ženke da slobodnom voljom izabere mužjaka za podizanje potomstva i mužjaka da slobodnom voljom izabere ženku, stvara probleme odgajivaču.


Gospodine Miča, hteo bi Vam postaviti edno prašanje, moguče li je da ženska ptica da bude sparena so dve različiti ptici a da pri tome ženka snese jaja od te dve ptice, odnosno da jedna ženska kanarija od svojih jaja ispili dve kanarije i dva bastarda od štiglice ?

Bela žena je rodila blizance. To nije ništa neobično. Neobično je to što je jedno dete bilo belo a drugo tamnoputo
Wink
To je istiniti događaj. U vreme ovulacije (završetka sazrevanja janih ćelija) imala je seks sa belcem i sa crncem. Verovatno ne u isto vreme. Ali svakako u sredini menstrualnog ciklusa, kada se ovulacija odigrava. Kako je u tom ciklusu imala dve zrele jajne ćelije, jedna je oplođena spermatozoidom belca a druga spermatozoidom crnca. Nema veze. Nek su živa i zdrava deca cheers
U vezi sa Tvojim pitanjem. I teoretski i praktično je moguće da ženka o kojoj govoriš izleži u istom leglu kanarince i bastarde. U vreme parenja imala je više zrelih jajnih ćelija. Jedne je oplodio Kanarinac a druge Štiglić. Nema veze. Nek su živi i zdravi mladunci cheers
Назад на врх Go down
Sponsored content





Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty
ПорукаНаслов: Re: Parenje i uzgoj štiglića   Parenje i uzgoj štiglića - Page 34 Empty

Назад на врх Go down
 
Parenje i uzgoj štiglića
Назад на врх 
Страна 34 of 40Иди на страну : Previous  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 40  Next
 Similar topics
-
» prstenovanje ptica
» Parenje i uzgoj štiglića
» Kavezi za parenje štiglića

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: