PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 RADJANJE UDRUŽENJA PPFE

Go down 
+36
alann
cveja
delijovan
misan
boris
vrscanin
stiglan
voja_ilic
Zile
lakiso
Exotic
Luka Perica
Mica Vasic
popicaBL
medenica
sugubinac
Marko_KG
cirkovi
diskus
rale
Furla
grga
slavishab
Beba
gost1
Бане
administrator
kumca
ulicni hodac
Faber
Gost
ZOKICA
IgorSO
Rasko
Steva
Milan
40 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
АуторПорука
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 09 Feb 2011, 09:56

[quote="ogic"]Postovane kolege , revolt je sasvim opravdan i trenutna situacija je totalno nepovoljno za nas. Procitao sam gotovo sve predloge, moje misljenje je da nista necemo postici ISHITRENIM postupcima. S obzirom da se kao udruzenje borimo za totalno legalisticki odnos prema problemu zastite i odgoja moramo nastaviti u tom pravcu. Prilikom bilo kojih postupaka udruzenja treba voditi racuna na sve clanove i realno sagledati situaciju sto se tice ptica FE a to pre svega znaci da prijava ptica po sadasnjim obrascima realno nije moguca za ogromnu vecinu clanova. Zato se protivim ideji dostavljanja podataka Ministarstvu i na taj nacin vrsiti pritisak na njih iz razloga jer ce mo na taj nacin gospodi iz Ministarstva dati alibi i osnov za delovanje protiv nas. Mi nebismo trebali da imamo razloga da sumnjamo da ce to ministarstvo zloupotrebiti, medjutim to nam nemoze niko garantovati da nece da se dogodi i da ministarstvo nema takvu nameru jer da su njihove namere dobronamerne oni bi jednostavno nama izasle u susret popisale to "nulto stanje" posao bi relativno brzo bio zavrsen. Kao udruzenje nesmemo se voditi predpostavkama to sto neko smatra da se kao dokaz o poreklu moze koristiti i misljenje strucne organizacije nama zapravo neznaci apsolutno nista iz razloga ko ce nama da garantuje kakvo ce to misljenje biti? Sta ce se desiti sa pticama ako jednostavno neko da negativno misljenje? Koliko ce to da kosta? Zamislite samo da recimo ovlasceni orintolog iz BG zapuca za Babusnicu da na licu mesta kod nekog odgajivaca da misljenje za njegove ptice, on poseduje 50 jedinki, e sad koliko kosta put od BG do Babusnice, koliko kosta dnevnica tog orintologa i jos jedno dvoje lica u njegovoj pratnji, za davanje misljenja za 50-tak ptica , da se svaka uhvati pogleda da misljenje realno treba vise od jednog dana, e sad kad je sve to obavljeno to neko mora da plati ko? Ja sam ubedjen da ministarstvo to nece finansirati jer oni naravno za to nemaju novca, na kraju krajeva i zasto bi finansirali kad su u pitanju nase ptice i to misljenje je u nasem interesu ne u njihovom njihov posao je samo da odrede ko ce sta da radi i da stvore jedinstvenu bazu podataka za to im je potreban jedan racunar prosecnih performansi i tacka.
Iz navedenih razloga je rizicno sa njima komunicirqati na nacin direktnog podnosenja podataka bez predhodnog dogovora sa njima o nacinu prijave koji ce biti takav da mozemo da izvrsimo tu prijavu a da nekrsimo zakon, mi kao Udruzenje imamo legalno pravo da vrsimo pritisak pa i na samo ministarstvo da da ono zakone koje je donelo ucini primenjivim u praksi zato taj pritisak treba pojacati i da pokusamo da u sve to ukljucimo sto vise ljudi. Potrebno je da se alarmiraju mediji, ostala udruzenja, nevladine organizacije, pravnici,strucnjaci... Ukoliko bude potrebno mozemo razmotriti i opciju organizovanja nekavog javnog protesta sa ciljem skretanja paznje na nas slucaj sve su ovo legitimni nacini borbe.
Imamo rok jos nesto vise od tri meseca da pokusamo da se izborimo za to onog trenutka kada se izborimo ministarstvo ce biti prinudjeno da pomeri rokove, nama u ovakvoj trenutnoj ssituaciji rokovi svakako nista neznace.

Ovo je moje skromno misljenje pozdrav za sve kolege. cheers [/quote


Napisao sam i obrisao najmanje 5-6 teksta, svi su bili ogromni pa sam ovaj put pokušao da sve objasnim kraće. Prvo sam počeo sam da boldujem nebuloze(izvinjavam se radio sam celu noć i ne mogu da nadjem kulturniju reč) pa sam odustao na pola teksta da ne bi boldovao sve. Cenim svačije mišlje i drago mi je da se ipak razmišlja i reaguje što je vrlo pozitivno ali moram da vam predstavim na koji način sam lično pročitao predhodni tekst kako bi razumeli moje nezadovoljstvo i razočarenje.
objašnjenje : "Dragi članovi UO, nadzornog odbora, predstavnici udruženja i svi ostali koji ste od samog početka stali ispred udruženja imenom prezimenom i adresom smatrajte sebe BUDALAMA." Vi ste jedine budale iz cele Srbije čije podatke ministartvo treba da zna i morate sami da se izborite za legalizaciju jer smo platili 500 dinara članarine. Usput živite u iluzijama jer " to sto neko smatra da se kao dokaz o poreklu moze koristiti i misljenje strucne organizacije nama zapravo neznaci apsolutno nista" a najbitnije od svega je da se napravi "Nulto stanje" tako što će mo zamoliti ministartvo da nam izadje u susret i prekrši zakon. A ako to ne uspe protestvovaćemo javno ali pod maskama da ne bi znali ko smo." Ne mogu dalje jer ću otići na 5 strana objašnjavajući da ministartvo ne može da promeni zakon, da je nama omogućeno nulto stanje upravo u tom "misljenje strucne organizacije" koja je jedini zakonski osnov za prijavu ptica u našem vlasništvu, da ne postoji prijava i nije zakonski kažnjivo ukoliko se prijave ptice već naprotiv ukoliko se ne prijave itd. Izvinjavam se ako sam bio grub al tako sam ja sve ovo shvatio.
Zakon postoji i ide nam na ruku, pravilnik je loš ali može biti još lošiji ako istrpi još neke primene. U svakom slučaju objasniću koje stvari MORAMO a koje MOŽEMO a NE MORAMO da uradimo.
MOŽEMO A NE MORAMO da se učlanimo u udruženje.
MORAMO da delujemo u skladu sa zakonom, da se borimo za interes svih članova a u skladu sa ciljevima udruženja, da postupamo po odlukama UO, da prisustvujemo sastancima kako bi se upoznali sa novinama, da učestvujemo shodno mogućnostima u akcijama udruženja, da promovišemo ciljeve udruženja.......
Jedina OPCIJA koju imamao je da radimo u skladu sa zakonom da, da ispoštujemo sve rokove i da postupamo po "BIBLIJI" udruženja odnosno po statutu.

A objasniću i druge OPCIJE
1. Odgajivač ptica ne mora da se učlani u bilo koje udruženje, može da ćuti i krije svoje ptice i svakodnevno strepi da li će biti prijavljen od komšije ili neće
2. Odgajivač ptica može samostalno da traži dozvolu, da sam sebi obezbedi alkice i da sam sebe predstavlja kod ministarstva i brani kod inspekcija
3. Imamo i one koji su se učlanili u naše udruženje ( za sad samo jedini sa kompletnom dokumentacijom u Srbiji) a koji smatraju da ne moraju da dolaze na sastanke, da ne moraju da poštuju odluke UO, da mogu da krše statut, da su time što su platili MIZERNIH 500 dinara članarine stekli sva prava i privilegije ovog sveta i lične robove koji će danonoćno da crnče umesto njih,da izigravaju živi štiti i ginu , da ih hrane groždjem i hlade lepezom.
4. Možda ima i onih koji su se sem u našem učlanili u još neko udruženje po principu gde prodje prodje, praviću se lud (narod kaže ko sedi na dve stolice obavezno završi na zemlji)
5. Verovatno ima i onih koji su smatraju da im članstvo u udruženju daje za pravo da krše zakon, ostvaruju ličnu korist na štetu svi nas i da nas na kraju okrive.
6. Ne daj bože da ima onih koji su ovde samo da bi minirali naš rad i nanosili štetu udruženju.

Da ne redjam više ove tačke ima ima ih milion i ni jedna nije u ovom trenutku pozitivna, eto baviću se malo onim "šta bi bilo kad bi bilo" pošto je to izgleda u ovom trenutku najbitnija stvar na koju treba da mislimo.

Predali smo zahteve za izdavanje dozvole, za stručno mišljenje u slkadu sa zakonom, uradjeno je sve u zakonskom roku šta je trebalo i šta je moglo da se uradi. Sada je vreme da taj zahtev vežemo za konkretna imena svih nas, da udruženje stane iza svakog člana pojedinačno i da se svaki član bori za naše zajedničke interese. Pošto je rok istekao malte ne pola možemo da kažemo da smo samo zakasnili , nikako ne može da bude bilo šta "Ishitreno" jer sat kuca. Svaki član udruženja izvršio je uplatu članarine na lično ime, imenom prezimenom adresom, popunio i potpisao pristupnicu(ja sam prvi na spisku). Slanjem spiskova i podnošenjem zahteva od strane naših članova ne samo da poštujemo zakon i ostvarujemo svoj cilj već i štitimo sebe od bilo kakvih dodatnih maltretiranja. Kada me ima na prijavi u ministarstvu(spisak) i kada sam imenom i prezimenom izrazio želju da radim u skladu sa zakonom i budem legalan( a takvi su svi naši članovi jer su se valjda zbog toga učlanili) štitim sebe od bilo kakvih vanrednih kontrola, prijava i svega ostalog bar ovaj zakonski rok. Svako od nas je izrazio želju da bude legalan što znači da svako od nas računa na to da će biti kontrolisan a udruženje računa na to da niko ne krši zakon i da nas niko ne vara i zloupotrebljava tako da niko ne treba da se plaši kontrola koje ne samo da su neophodne već su i poželjne i idu nam u korist.

Sa druge strane moguće je da ćemo imati ljude koji ne žele da rade po zakonu, ljude koje legalizacije ne interesuje. Eto i njima je ostavljena mogućnost da svojom rukom napišu izjavu da ne žele da se bave odgojem i držanjem u slkadu sa zakonom, potpišu to i dostave u sedište udruženja, istog trenutka biće sklonjeni sa spiska ali i iz udruženja jer su takvi stavovi suprotni statutu i našim ciljevima. Takvi ljudi biće "naizgled " bezbedni objasniću kasnije i zašto.
Ima ljudi koji će iz razloga jer nisu dobro obavešteni( što može da bude njihova a i krivica predstavnika) pustiti, sakriti ptice ili će se jednostavno prilikom kontrole izjasniti da ne drže ptice. Ukoliko stvarno ne drže ptice već su u u udruženju iz drugih pobuda nemaju zašto da se plaše ukoliko neko reši da i njih prekontroliše jer ne krše zakon. I prva i druga grupa ljudi zauvek će izgubiti mogućnost da legalizuje svoje ptice.

Možda će biti ljudi koji neće želeti da dostave popunjene obrasce. Takvi sami za sebe odgovaraju prilikom kontrole.
Sad se vraćam na ono "naizgled bezbedni" i citiram sebe:" Svaki član udruženja izvršio je uplatu članarine na lično ime, imenom prezimenom adresom, popunio i potpisao pristupnicu(ja sam prvi na spisku)." to gospodo znači da vaši podaci postoje na izvodima banaka, proistupnicama i u drugoj dokumentaciji udruženja čiju kontroluu vrši ministasrtvo i nadležne inspekcije. Bez obzira na činejnicu da li smo obnovili članarinu ili ne, da li smo se možda u medjuvremenu isčlanili ili nismo naši podaci su tu. Dostuni kao i celokupni spisak svih ljudi iz Srbije do koga može da dodje bilo koja inspekcija pregledom te dokumentacije. To sve nas stavlja u isti položaj i obavezuje nas da poštujemo zakon jer smo se jedini u Srbiji deklarisali kao odgajivači zaštićenih vera ptica i pretpostavka svih živih inspekcija je po automatizmu takva da svi mi imamo ptice bez obzira da li smo sadašnji ili bivši članovi. Još jedan razlog više da se sve ovo veoma ozbiljno shvati i da se svi uključimo u kativnosti udruženja kako bi smo izdejstvovali najbolje moguće rešenje po nas.

Zato MOLIM sve one kojima još uvek neke stvari nisu jasne, da dobro prouče sve ovo što radimo, dfa se interesuju i vrše pritiske na predstavnike udruženja u njihovom mestima da ih na sastancima obaveštavaju o svim aktivnostima, da za početak bar izvrše uplatu članarine i pomognu udruženju i olakšaju u planiranju budućih akcija......

Trudio sam se da sve skratim koliko je god moguće da vas ne zamaram dugačkim tekstovima. Cilj udruženja je da pomažemo jedni drugima, da podelimo teret i odgovornost i da se borimo za svoje interese. ja znam šta je sve udruženje uradilo za nas ali svako od nas treba da se zapita šta je on lično uradio da pomogne udruženju i drugim članovima.


Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 09 Feb 2011, 13:44

Уредба о заштити природних реткости
Уредба је објављена у "Службеном гласнику РС", бр. 50/93 и 93/93.
Члан 1.
Овом уредбом одређују се дивље врсте биљака и животиња које се, ради очувања биолошке
разноврсности, односно природног генофонда, као природне реткости од изузетног значаја, стављају
под заштиту и одређује I степен њихове заштите.
Члан 2.
Под заштиту I степена стављају дивље биљке наведене у Списку I - Врсте биљака заштићене као
природне реткости и дивље животиње наведене у Списку II - Врсте животиња заштићене као
природне реткости, који су одштампани уз ову уредбу и чине њен саставни део.
Заштита природних реткости чији је опстанак у природним стаништима угрожен у таквом степену
да припадају врстама које ће без посебних мера заштите убрзо ишчезнути (врсте у опасности) или
постоји опасност од њиховог ишчезавања (рањиве врсте) обезбеђује се на целом подручју
Републике, а појединих врста само на одређеном подручју односно делу подручја, назначеном у
Списку I и Списку II, на коме је утврђено да те врсте по степену угрожености припадају врстама у
опасности или рањивим врстама.
Члан 3.
Заштитом I степена сматра се забрана коришћења, уништавања и предузимања других
активности којима би се могле угрозити дивље врсте биљака и животиња заштићене као природне
реткости и њихова станишта.
У смислу става 1. овог члана забрањено је:
1) уништавати јединке заштићених врста биљака и њихове развојне облике брањем, сакупљањем,
сечењем или чупањем из корена, угрожавати или уништавати њихова станишта;
2) хватати, заробљавати, убијати или озлеђивати заштићене врсте животиња, уништавати или
сакупљати њихова јаја, чак иако су празна, уништавати или угрожавати њихова станишта, гнезда и
легла и узнемиравати их буком или на други начин, посебно у периоду гнежђења и одгајања младих;
3) извозити заштићене врсте и њихове развојне облике, осим у случајевима и под условима
одређеним законом којим се уређује заштита животне средине, односно заштита културних добара;
4) прибављати, препарирати или на други начин прерађивати живе или мртве примерке
заштићених врста;
5) држати живе или мртве примерке заштићених врста или њихових развојних облика, односно
препознатљивих деривата ради испорука, нудити их на продају, приказивати у комерцијалне сврхе,
вршити испоруку ради продаје или замене, односно трампе за другу робу.
Члан 4.
Нађени озлеђени или мртви примерци природних реткости уступају се природњачком музеју, а
уколико су нађени на подручју заштићеног природног добра, уступају се организацији која управља
тим заштићеним природним добром.
Члан 5.
Заштићени живи или мртви примерци природних реткости и њихови развојни облици могу се
прибављати, држати, приказивати и испоручивати уз претходно прибављен доказ да су:
1) сакупљене или одгајене у сврхе научног истраживања или поновног насељавања
(реинтродукције) у природна станишта, односно чувања генетичког материјала у за то регистрованим
институцијама, под условом да се сакупљањем не угрожава стабилност популације врсте у
природном станишту;
2) затечене у поседу зоолошких и ботаничких вртова, арборетума и музеја, научних и образовних
иституција, Завода за заштиту природе Србије и организација које управљају заштићеним
природним добром, а служе у сврхе научних истраживања, образовања, научно-техничке и културне
сарадње.
Доказ, односно уверење о испуњености услова из става 1. овог члана издаје министар надлежан
за послове заштите животне средине, а за примерке из музејских збирки министар надлежан за
послове културе.
Члан 6.
О заштићеним природним реткостима стара се Завод за заштиту природе Србије, као и имаоци
природних реткости утврђивањем активности и предузимањем мера на њиховој заштити и очувању,
праћењу стања и истраживању начина заштите и повећања бројности, презентацији и
популаризацији, у складу са овом уредбом и програмом заштите природних реткости.
Програмом из става 1. овог члана утврђују се услови и могућности за поновно насељавање
природних реткости у природна станишта.
Члан 7.
2
Новчаном казном од најмање 400.000.000 динара до највише утврђеног износа Законом о
привредним преступима, казниће се за привредни преступ предузеће или друго правно лице, ако
поступи супротно одредбама члана 3. ове уредбе.
Новчаном казном од најмање 20.000.000 динара до највише утврђеног износа Законом о
привредном преступима, казниће се за привредни преступ из става 1. овог члана и одговорно лице у
предузећу или другом правном лицу.
Уз новчану казну из става 1. овог члана учиниоцу ће се изрећи и заштитна мера одузимања
предмета којима је извршен привредни преступ или су настали извршењем привредног преступа.
Члан 8.
Новчаном казном од најмање 10.000.000 динара до највише утврђеног износа утврђеног Законом
о прекршајима, казниће се за прекршај физичко лице ако поступи супротно одредби члана 3. ове
уредбе.
Уз новчану казну из става 1. овог члана учиниоцу ће се изрећи и заштитна мера одузимања
предмета којима је извршен прекршај или су настали извршењем прекршаја.
Члан 9.
Новчаном казном од најмање 100.000.000 динара до највише утврђеног износа Законом о
прекршајима, казниће се за прекршај предузеће или друго правно лице, ако:
1) поступи на начин из члана 5. ове уредбе а не прибави доказ уверења;
2) врши поновно насељавање природних реткости у природна станишта супротно донетом
програму.
Новчаном казном од најмање 10.000.000 динара до највише утврђеног износа Законом о
прекршајима, казниће се за прекршај из става 1. овог члана и одговорно лице у предузећу или
другом правном лицу.
Члан 10.
Новчаном казном од најмање 50.000.000 динара до највише утврђеног износа Законом о
прекршајима, казниће се за прекршај предузетник, ако:
1) поступи супротно одредби члана 3. ове уредбе;
2) поступа на начин из члана 5. ове уредбе а не прибави доказ - уверење;
3) врши поновно насељавање природних реткости у природна станишта супротно донетом
програму.
Уз новчану казну из става 1. овог члана учиниоцу ће се изрећи и заштитна мера одузимања
предмета којима је прекршај извршен или су настали извршењем прекршаја.
Члан 11.
Ова уредба ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике
Србије".
Списак I
ВРСТЕ БИЉАКА
ЗАШТИЋЕНЕ КАО ПРИРОДНЕ РЕТКОСТИ
A. Одељак Pteridophyta - папратњаче
1. Фамилија Lycopodiaceae:
1) Lycopodium clavatum L. (prečica);
2) Lycopodium annotinum L. (lanjska prečica);
3) Diphasium complanatum (L.) Rothmaler (spljoštena prečica).
2. Фамилија Equisetaceae:
1) Equisetum fluviatile L. (barski rastavić).
3. Фамилија Sinopteridaceae:
1) Cheilanthes marantae (L.) (pljevika).*)
4. Фамилија Adianthaceae:
1) Adianthum capillus veneris L. (gospina kosa, devojačka kosa).
5. Фамилија Thelypteridaceae:
1) Thelypteris palustris (All.) H. P. Fuchs (barska paprat);
2) Thelypteris limbosperma (All.) H. P. Fuchs (gorska paprat).
6. Фамилија Athyriaceae:
1) Matteucia struthiopteris (L.) Tod. (nojeva paprat).
7. Фамилија Aspidiaceae:
1) Dryopteris dilatata (Hoffm.) A. Gray.
8. Фамилија Marsileaceae:
1) Marsilea quadrofolia L. (četvorolisna vodena paprat, raznorotka);
2) Pilularia globulifera L. (loptarka).
Б. Oдељак Gymnospermae - golosemenice
1. Фамилија Pinaceae:
1) Picea omorika Pančić (Pančićeva omorika, omorika);
3
2) Pinus peuce Gris. (molika);
3) Pinus heldreichii Christ. (munika);
4) Pinus mugo Turra (bor krivulj);
5) Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (Palasov bor).
2. Фамилија Cupressaceae:
1) Juniperus excelsa Bieb (divlja foja).
3. Фамилија Taxaceae:
1) Taxus baccata L. (tisa).
В. Oдељак Angiospermae - сривеносеменице
1. Фамилија Salicaceae:
1) Salix rosmarinifolia L. (ruzmarinolisna vrba).
1. Фамилија Betulaceae:
1) Betula pubescens Ehrh. (maljava breza);
2) Alnus viridis (Chaix) DC. (žbunasta joha).
2. Фамилија Fagaceae:
1) Quercus pedunculiflora C. Koch (stepski lužnjak);
2. Quercus trojana Webb (makedonski hrast, crni cer).
4. Фамилија Santalaceae:
1) Comandra elegans (Rochel) Rchb. fil. (komandra)*.
5. Фамилија Chenopodiaceae:
1) Salicornia europea L. (solnjača, caklenjača);
2) Sueda pannonica G. Beck (panonska jurčica, panonska sueda);
3) Bassia sedoides (Pallas) Ascherson (bazija);
4) Salsola soda L. (solnjača).
6. Фамилија Caryophyllaceae:
1) Silene nikolicii (T. Wraber) Stevanović & Niketić (Nikolićev pucavac);
2) Silene viscosa (L.) Pers (lepljivi pucavac);
3) Silene multiflora (Waldst & Kit.) Pers. (mnogocvetni pucavac);
4. Silene echinata Otth (čekinjasti pucavac);
5) Gypsophila arenaria Waldst & Kit. (peščarski šlajer);
6) Dianthus trifasciculatus subsp. trifasciculatus Kit. (trocvetni karanfil);
7) Dianthus superbus L. (ibrišim karanfil)*);
Cool Dianthus serotinus Waldst & Kit. (divlji karanfil);
9) Dianthus diutinus Kit. (peščarski karanfil).
7. Фамилија Nympheaceae:
1) Nymphaea alba L. (beli lokvanj);
2) Nephar lutea (l.) Sibth. & Sm. (žuti lokvanj).
8. Фамилија Ranunculaceae:
1) Eranthis hiemalis (L.) Salisb. (kukurjak, titra);
2) Aconitum anthora L. (nalep, jedić);
3) Aconitum variegatum L. subsp. nassutum (jedić);
4) Anemone apennina L. (apeninska breberina);
5) Anemone silvestris L. (šumska sasa, ovčje runo);
6) Pulsatilla pratensis (L.) Miller (livadska sasa);
7) Pulsatilla vulgaris Miller subsp. grandis (Wenderoth) Zamels (krupnocvetna sasa);
Cool Pulsatilla montana (Hoppe) RChb. (planinska sasa);
9) Clematis alpina (L.) Miller (alpska pavit);
10) Adonis vernalis L. (gorocvet);
11) Ranunculus lingua L. (jezičasti ljutić);
12) Ranunculus ophioglossifolius Vill. (zmijski ljutić).
9. Фамилија Paeoniaceae:
1) Paeonia tenuifolia L. (uskolisni božur);
2) Paeonia mascula (L.) Miller (muški božur);
3) Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rochel) Soo (banatski božur);
4) Paeonia peregrina Miller (kosovski božur).
10. Фамилија Papaveraceae:
1) Hypecoum inberbe Sibth. & Sm. (poljski kukurik).
11. Фамилија Brassicaceae:
1) Cardamine waldsteinii Dyer (Valdštajnova režuha);
2) Cardamine glandulifera O. Schvarz (žlezdasta režuha);
3) Fibigia clipeata (L.) Medicus (sijedac);
4) Lepidium cartilagineum subsp. crassifolium (Walst. & Kit.) Thll (slatinska gronica, panonska gronica);
5) Crambe tataria Sebeok (divlji karfiol, tatarsko zelje).
12. Фамилија Droseraceae:
4
1) Drosera rotundifolia L. (rosulja);
2) Aldrovanda vesiculosa L. (aldrovanda).
13. Фамилија Crassulaceae:
1) Umbilicus erectus DC. (pupkavica).
14. Фамилија Rosaceae:
1) Spirea cana Walbst. & Kit. (siva suručica);
2) Spirea crenata L. (nazubljena suručica);
3) Potentilla palustris (L.) Scop. (barski petolist);
4) Pyrus nivalis Jacq (kasna kruška);
5) Pyrus alaeagrifolia Pallas (dafinolisna kruška),
6) Malus florentina (Zuccagni) C. K. Schneider (firentinska jabuka);
7) Crataegus heldreichii Boiss. (Heldrajhov glog);
Cool Prunus laurocerasus L. (zeleniče, lovor višnja);
9) Prunus tenella Batsch (stepski badem);
10) Prunus fruticosa Pallas (stepska višnja).
15. Фамилија Fabaceae:
1) Laburnum anagyroides Medicus (zanovet);
2) Podocytisus caramanicus Boiss& Held. (zajčika);
3) Genista nissana S. Petrović (niška žutilovka);
4) Chamaecytisus purpureus (Scop.) Link (purpurna zanovet);
5) Astragalus dasyanthus Pall. (vunasti kozinac);
6) Astragalus excapus L. (bezstabovi kozinac);
7) Oxythropis pilosa (L.) DC. (maljavi kozinac);
Cool Glycyrrihiza glandulifera Waldst. & Kit. (slatka trava);
9) Lathyrus pancicii (Jur. & Adam.) (Pančićev grahor);
10) Trifolium vesiculosum Savi (mehurasta detelina).*)
16. Фамилија Zygophylaceae:
1) Peganum harmala L. (zrneš, gorska ruta).
17. Фамилија Linaceae:
1) Linum perenne L. subsp. perenne (divlji lan);*)
2) Linum gallicum L. (francuski lan).*)
18. Фамилија Rutaceae:
1) Ruta graveolens L. (ruta).
19. Фамилија Aceraceae:
1) Acer heldreichii Orph. (planinski javor);
2) Acer intermedium Pančić (meklen, prelazni maklen).
20. Фамилија Aquifoliaceae:
1) Ilex aquifolium L. (zelenika, božikovina).
21. Фамилија Malvaceae:
1) Althaea vranjensis Diklic & Nikolic (vranjski slez).
22. Фамилија Thymeleaceae:
1) Daphne laureola L. (maslinica, lovorisni jeremičak).
23. Фамилија Trapaceae:
1) Trapa annosa M. Jankvić (moravski orašak);
2) Trapa longicarpa M. Janković (dugorogi orašak).
3) Trapa brevicarpa M. Janković (kratkorogi orašak).
24. Фамилија Hippuridaceae:
1) Hippuris vulgaris L. (borak, mačji rep).
25. Фамилија Apiaceae:
1) Bupleurum pachnospermum Pančić. (prorašaljka);
2) Cachrys alpina Bieb (kahris);
3) Seseli hippomarathrum Jacq. (devesilje).
26. Фамилија Pirolaceae:
1) Pirola rotundifolia L. (okruglolisna kruščica).
27. Фамилија Ericaceae:
1) Rhododendron ferrugineum L. (rñasti rododendron);
2) Calluna vulgaris (L.) Hull. (vres, vresak).
28. Фамилија Primulaceae:
1) Primula auricula L. (ušasti jaglac);
2) Soldanella dimoniei Vierh. (Dimonijeva pasvica);
3) Androsace mahima L: (mužica);
4) Androsace elongata L. (izdužena mužica);
5) Hottonia palustris L. (rebratica, vodena jagorčevina),
6) Lysimachia atropurpurea L. (crveni protivak).
5
29. Фамилија Plumbaginaceae:
1) Goniolimon collinum (Gris.) Boiss. (vražemil);
2) Plumbago europaea L. (blitvina, vranjemil).
30. Фамилија Oleaceae:
1) Forsythia europaea Degen & Bald. (evropska forzicija);
2) Fraxinus pallissae Willmott (dlakavi poljski jasen).
31. Фамилија Gentianaceae:
1) Blacksonia perfoliata (L.) Huds, subsp, perfoliata (salančić);
2) Blacksonia perfoliata (L.) Huds, subsp, serotina (Roch & Vollm) (salančić);
3) Swertia perennis L. (pikobojka);
4) Gentiana lutea subsp. symphiandra (Murb.) Hayek (balkanska lincura);
5) Gentiana acaulis L. (velemun, Kohova lincura);
6) Gentiana pneumonanthe L. (mala svećica).*)
32. Фамилија Menyanthaceae:
1) Menyanthes trifoliata L. (grčica, grki trolist).
33. Фамилија Boraginaceae:
1) Alkanna tinctoria (L.) Tausch (vučji jezik, crvena stežica);
2) Moltkia doerfleri Wettst. (Derflerovo lasnjiče);
3) Nonea pallens S. Petrovic (žuti samak, žuta srdovica);
4) Rindera umbellata (Waldst & Kit.) Bunge (šerpet).
34. Фамилија Solanaceae:
1) Scopolia carniolica Jacq. (bela bunika).
35. Фамилија Scrophulariaceae:
1) Wulfenia belcicii R. Lak. (vulfenija);
2) Digitalis viridiflora Lindley (zelenocvetni naprstak);
3) Rhinanthus borbasii (Doerfler) Soo (Borbašev šuškavac);
4) Pedicularis palustris L. (barski ušljivac).
36. Фамилија Gesneriaceae:
1) Ramonda serbica Pančić (srpska ramondija);
2) Ramonda nathalie Pančić & S. Petrović. (Natalijina ramondija).
37. Фамилија Lentibulariaceae:
1. Pinguicula hirtiflora Ten. (mesnica, debeljača).
38. Фамилија Plantaginaceae:
1) Plantago schwarzenbergiana Schr. (Švarcenbergova bokvica).
39. Фамилија Lamiaceae:
1) Phlomis tuberosa L. (krtolasta gostanka);
2) Stachys milanii S. Petrović (Milanov čistac);
3) Stachys serbica Pančić (srpski čistac);
4) Nepeta rtanjensis Diklić & Milojević (rtanjska mačija metvica);
5) Salvia austriaca Jacq. (pamuk trava);
6) Salvia nutans L. (savijena žalfija),
7) Ajuga laxmanii (L) Benth. (Laksmanova ivica).*)
40. Фамилија Rubiaceae:
1) Galium kitaibelianum Shultes & Schultes fil. (Kitajbelov bročac).
41. Фамилија Dipsacaceae:
1) Cephalaria flava (Sibith. & Sm). Szabo (žuti praskoč);
2) Knautia pancicii Szabo (Pančićeva udobčica);
3) Succisa pratensis Moench (piskavac).*)
42. Фамилија Campanulaceae:
1) Campanula thyrsoides L. (žuti zvončić).
43. Фамилија Asteraceae:
1) Helychrisum arenarium (L.) Moench (peščarsko smilje);
2) Leontopodium alpinum (L.) Cass. (runolist);
3) Achillea alexandri-regis Bornm. & Rudski (hajdučka trava kralja Aleksandra);
4) Artemisia pancicii (Janka) Ronninger (Pančićev pelen);
5) Doronicum hungaricum Rchb. fil. (mañarski veprovac);
6) Senecio pancicii (Jurišić) Adamović (Pančićeva žutenica);
7) Senecio umbrosus Waldst. & Kit. (žablja trava);
Cool Cirsium brachycephalum Juratzka (slatinska palamida);
9) Cirsium heterotrichum Pančić (Pančićeva palamida).
44. Фамилија Hydrocharitaceae:
1) Stratiotes aloides L. (testerica).
45. Фамилија Juncaginaceae:
1) Triglochin maritima L. (morski trozubac).
6
46. Фамилија Liliaceae:
1) Veratrum album L. subsp. lobelianum (Bernh.) Rchb. (Lobelova bela čemerika).*)
2) Asphodeline lutea (L.) Rchb. (zlatoglav);
3) Bulbocodium versicolor (Ker-Gawler) Spreng. (šafranjika);
4) Gagea minima (L) Ker-Gawler (malo balonče);
5) Tulipa hungarica Borbas (ñerdapska lala);
6) Tulipa scardica Bornm. (šarplaninska lala);
7) Fritillaria meleagris L. (košutica);
Cool Fritillaria degeniana J. Wagne (Degenova košutica, Degenova kockavica);
9) Lilium martagon L. (šumski ljiljan);
10) Lilium jankae A. Kerner (Jankin ljiljan);
11) Scilla autumnalis L. (jeselja niksica, pozni zumbul).*)
47. Фамилија Alliaceae:
1) Allium atropurpureum Waldst. & Kit. (purpurnocrni luk);
2) Allium atroviolaceum Boiss. (tamni luk);*)
3) Allium fuscum Waldst. & Kit. (sivosmeñi luk);*)
4) Allium paniculatum L. (metaličasti luk).*)
48. Фамилија Amaryllidaceae:
1) Sternbergia colchiciflora Waldst. & Kit. (babaluška).
49. Фамилија Dioscoraceae:
1) Dioscorea balcanica Košanin (balkanska dioskorea).
50. Фамилија Iridaceae:
1) Iris arenaria Waldst. & Kit. (peščarska perunika);
2) Iris pumula L. (patuljasta perunika),
3) Iris spuria L. (zakržljala perunika);
4) Iris sibirica L. (sibirska perunika);
5) Iris aphyla L. (bezlisna perunika);
6) Gladiolus palustris Gaudin (barska gladiola);
7) Gladiolus imbricatus L. (crepasta gladiola).
51. Фамилија Poaseae:
1) Stipa pulcherrima C. Koch (kovilje).*)
52. Фамилија Araceae:
1) Acorus calamus L. (iñirot).
53. Фамилија Cyperaceae:
1) Cyperus pannonicus Jacq. (panonski slatinski šilj);
2) Cyperus serotinus Rottb. (kasna peronjika);
3) Cyperus longus L. (peronjika),
4. Carex limosa L. (oštrica tresavska).
54. Фамилија Orchidaceae:
1) Cypripedium calceolus L. (gospina papučica);
2) Limodorum abortivum (L.) Schwarz;
3) Spiranthes spiralis (L.) Schevall. (zasučica, zasučak);*)
4) Spiranthes aestivalis (Lam.) Rish (zasučak letnji);
5) Goodyera repens (L.) R. Br. (gudijera);
6) Dactyorhiza incarnata (L.) Soo (uskolisni kaćunak);
7) Dactylorhiza cordigera (Fries) Soo (tresavski kaćun);
Cool Dactylorhiza majalis (Rshb.) Hunt & Summerh. (majski kaćun);
9) Orchis militaris L. (kaćun);
10) Orchis papilionacea L. (kaćunak crveni);
11) Orchis laxiflora Lam. (kaćunak veliki);
12) Orchis pallens L. (kaćunak žuti, jelenjak);
13) Orchis purpurea Huds. (kaćunak purpurni);
14) Orchis coriophora L. (kaćunak smrdljivi);
15) Orchis simia Lam. (kaćunak mali);
16) Orchis tridentata Scop. (kaćunak mali);*)
17) Himantoglossum hircinum (L.) Spreng. (smičak);
18) Herminium monorchis (l.) R. Br. (mačje uho);
19) Gymnadenia odoratissima (L.) Rich. (mirišljavi vranjak);
20) Leucorchis friwaldii (Hampe) Chult. (Frivaldijev vranjak);
21) Epipactis atrorubens (Hoffm.) Schult. (tamnocrvena kalužñarka);
22) Epipactis palustris (L.) Crantz (barska kalužñarka);
23) Ophrys sphegoides Miller (šarenbubac mali);*)
24) Ophrys apifera Huds. (pčelica);
25) Ophrys cornuta Steven (mačkovo uho);
7
26) Ophrys fuciflora (F. W. Schmidt) Moench (mačkovo uho);
27) Corallorhiza trifida Chatel (koralni koren);
28) Listera cordata (L.) R. Br. (srcasti čopotac).
НАПОМЕНА:
Поједине врсте на овом списку обележене ознаком *) стављене су под заштиту као природне
реткости само на подручју Војводине.
Списак II
ВРСТЕ ЖИВОТИЊА
ЗАШТИЋЕНЕ КАО ПРИРОДНЕ РЕТКОСТИ
I. Класа Molusca - мекушци
1. Фамилија Planorbidae (тањирасти барски пужеви):
1) Segmentina nitida.
2. Фамилија Vaertiginideae:
1) Vertigo angustior.
3) Фамилија Clausiliidae (вретенца):
1) Balea perversa.
4. Фамилија Unionidae (речне шкољке):
1) Unio crassus (речна шкољка).
II. Класа Araneidae - пауци
1. Фамилија Asauridae:
1) Dolomedes plantarius.
III. Класа Crustacea - љускари
1. Фамилија Astacidae (речни ракови):
1) Astacus astacus (речни рак);
2) Austropotamobius pallipes.
IV. Класа Insecta - инсекти
1. Фамилија Aeshnidae (вилини коњици):
1) Brashytron pratense.
2. Фамилија Libellulidae:
1) Leucorrhinia pectoralis;
2) Leucorrhinia dubia.
3. Фамилија Tettigoniidae:
1) Saga pedo.
4. Фамилија Myrmeleontidae (мрављи лавови):
1) Myrmeleon formicarius (мрављи лав);
2) Palparis libelluloides.
5. Фамилија Ascalaphidae:
1) Ascalaphus macaronius.
6. Фамилија Carabidae (бауљари).
1) Calosoma sycophanta;
2) Calosoma inquisitor;
3) Proceeras gigas;
4) Carabus cancellatus;
5) Carabus ullrichi;
6) Carabus intricatus;
7) Carabus coriaceus;
Cool Carabus violaceus.
7. Фамилија Coccinellidae (бубамаре):
1) Adalia bipunctata;
2) Coccinalla sptempunctata;
3) Anatis ocellata;
4) Exhochomus quadpustulatus.
8. Фамилија Formicidae (мрави):
1) Myrmeca rufa (риђи, шумски мрав).
9. Фамилија Scarabaeidae:
1) Onthophagus turacatus;
2) Osmoderma eremita.
10. Фамилија Cerambycidae (стрижибубе):
1) Cerambyx cerdo;
2) Morimus funereus;
3) Rosalia alpina.
11. Фамилија Lucanidae:
8
1) Lucanus cervus (јеленак);
2) Oryctes nasiocornis (носорог).
12. Фамилија Hesperidae:
1) Carterocephalus palaemon;
2) Heteropterus morpheus.
13. Фамилија Papilionidae (лептири).
1) Papilio machaon (ластин репак);
2) Parnassius apollo;
3) Parnassius mnemosinae;
4) Zerynthia pollyxena (ускршњи лептир).
14. Фамилија Pieridae (купусари):
1) Colias myrmedone.
V. Класа Agnatha - колоусте
1. Фамилија Petromyzonidae:
1) Eudontomyzon danfordi.
VI. Класа Pisces - рибе
1. Фамилија Accipenseridae (кечиге):
1) Accipenser gueldenstaedti (руска јесетра);
2) Accipenser sturio (атлантска јесетра);
3) Accipenser stellatus (паструга).
2. Фамилија Clupeidae:
1) Alosa pontica;
2) Alosa caspia nordmani.
3. Фамилија Salmonidae (пастрмке):
1) Hucho hucho (младица).
4. Фамилија Thymallidae (липљени):
1) Thymallus thymallus (липљен).
5. Фамилија Umbridae (црнке):
1. Umbra crameri (црнка).
6. Фамилија Cyprinidae (шарани):
1. Gobio kessleri (банатска кркуша);
2) Rhodeus sericeus amarus (гавчица):*)
7. Фамилија Cobitidae (вијуни):
1) Cobitis aurata (балкански вијун);
2) Misgurnus fossilis (чиков).
8. Фамилија Percidae (гргечи):
1) Zingel zingel (велики вретенар);*)
2) Zingel streber (мали вретенар);*)
3) Gymnocephalus cernua (балавац).*)
VII. Класа Amphibia - водоземци
1. Фамилија Salamandridae (даждевњаци и мрмољци):
1) Salamandra atra (црни даждевњак);
2) Salamandra salamandra (шарени даждевњак);
3) Triturus vulgaris (мали мрмољак);
4) Triturus alpestris (планински мрмољак);
5) Triturus cristatus (велики мрмољак);
6) Triturus dobrogicus (подунавски мрмољак);
7) Triturus carnifex (главати мрмољак);
Cool Triturus karelinii (дугоноги мрмољак).
2. Фамилија Discoglossidae (жабе мукачи):
1) Bombina bombina (црвенотрби мукач);
2) Bombina variegata (жутотрби мукач).*)
3. Фамилија Bufonidae (жабе крастаче):
1) Bufo viridis(зелена крастача);*)
2) Bufo bufo (обична крастача).*)
4. Фамилија Hylidae (жабе крекетуше):
1) Hyla arborea (крекетуша).*)
5. Фамилија Pelobatidae (жабе чешњарке):
1) Pelobates fuscus (обична чешњарка);
2) Pelobates syriacus balcanicus (балканска чешњарка).
6. Фамилија Ranidae (праве жабе):
1) Rana arvalis (мочварна жаба);
2) Rana graeca (грчка жаба);
3) Rana dalmatina (шумска жаба);*)
9
4) Rana temporaria (жаба травњача).*)
VIII. Класа Reptilia - гмизавци
1. Фамилија Testudinidae (копнене корњаче):
1) Testudo graeca (грчка корњача).
2. Фамилија Emydae (слатководне корњаче):
1) Emys orbicularis (барска корњача).
3. Фамилија Lacertidae (прави гуштери):
1) Algyroides nigropunctatus (љускави гуштер);
2) Lacerta praticola(шумски гуштер);
3) Lacerta vivipara (планински гуштер);
4) Podarcis erhardii riveti (македонски гуштер);
5) Podarcis taurica (степски гуштер).
4. Фамилија Scincidae (роваши):
1) Ablepharus kitaibellii (кратконоги гуштер).
5. Фамилија Colubridae (смукови):
1) Coluber caspius (степски смук);
2) Elaphe longissima (степски дрволаз);
3) Coronella austriaca (бакарна змија);*)
4) Natrix natrix (обична белоушка).*)
6. Фамилија Viperidae (љутице):
1) Vipera berus (шарка);
2) Vipera ursinii (шарган):
IX. Класа Aves - птице
1. Фамилија Gaviidae (северни гњурци):
1) Gavia stellata (кривокљуни гњурац);
2) Gavia arctica (обични гњурац);
3) Gavia immer (велики гњурац);
4) Gavia adamsii (белокљуни гњурац).
2. Фамилија Podicipedidae (гњурци):
1) Podiceps griseigena (риђоврати гњурац);
2) Podiceps auritus (златоухи гњурац);
3) Podiceps nigricollis (црноврати гњурац);
4) Podiceps cristatus (ћубасти гњурац);**)
5) Podiceps (Tachybaptus) ruficollis (мали гњурац).**)
3. Фамилија Phalacrocoracidae (вранци):
1) Phalacrocorax pygmaeus (мали вранац);
2) Phalacrocorax carbo (велики вранац).**)
4. Фамилија Pelecanidae (несити):
1) Pelecanus onocrotalus (ружичасти несит);
2) Pelecanus crispus (кудрави несит).
5. Фамилија Ardeidae (чапље):
1) Botaurus stellaris (букавац);
2) Ixobrychus minutus (чапљица);**)
3) Nycticorax nycticorax (гак);**)
4) Ardeola ralloides (жута чапља);
5) Bubulcus ibis (чапља говедарка);
6) Egretta garzetta (мала бела чапља);**)
7) Egretta alba (велика бела чапља);
Cool Ardea cinerea (сива чапља);**)
9) Ardea purpurea (црвена чапља).
6. Фамилија Ciconiidea (роде):
1) Ciconia ciconia (бела рода);
2) Ciconia nigra (црна рода).
7. Фамилија Threskiornithidae (ражњеви):
1) Platelea leucorodia (кашикар);
2) Plegadis falcinellus (ражањ).
8. Фамилија Phoenicopteridae (пламенци):
1) Phoenicopterus ruber (пламенац).
9. Фамилија Anatidae (патке):
1) Cygnus olor (црвенокљуни лабуд);
2) Cygnus cygnus (жутокљуни лабуд);
3) Cygnus bewickii (црнокљуни лабуд);
4) Anser fabalis (гуска љигарица);**)
5) Anser brachyrhynchos (краткокљуна гуска);
10
6) Anser erytrophus (мала лисаста гуска);
7) Anser anser (дивља гуска);
Cool Branta canadensis (канадска гуска);
9) Branta leucopsis (белолика гуска);
10) Бранта bernicola (гриваста гуска);
11) Branta ruficollis (риђогрла гуска);
12) Tadorna tadorna (шарена утва);
13) Tadorna feruginea (утва златокрила);
14) Anas strepera (патка чегртуша);
15) Anas acuta (шиљкан);
16) Anas clypeata (патка кашикара);
17) Marmaronetta angusturostris (патка мраморка);
18) Netta rufina (превез);
19) Aythya nyroca (патка црнка);**)
20) Aythya marila (морска црнка);
21) Aythya ferina (риђоглава патка);**)
22) Aythya fuligula (ћубаста патка);**)
23) Мергус merganser (велики ронац);
24) Mergus serrator (средњи ронац);
25) Mergus albellus (мали ронац);
26) Bucephala clangula (патка дупљарица);**)
27) Clangula hyemalis (патка ледењарка);
28) Somateria mollissima (гавка);
29) Melanitta nigra (црни турпан);
30) Melanitta fusca (баршунасти турпан);
31) Oxyura leucocephala (белоглава патка);
10. Фамилија Accipitridae:
1) Pernis apivorus (јастреб осичар);
2) Milvus milvus (риђа луња);
3) Milvus migrans (црна луња);
4) Haliaetus albacilla (белорепан);
5) Neophron percnopterus (бела кања);
6) Gypaetos barbatus (брадан);
7) Gyps fulvus (белоглави суп);
Cool Aegypius monachus (црни стрвинар);
9) Circaetus galicus (орао змијар);
10) Circus cyaneus (еја мочварица);
11) Circus aeruginosus (пољска еја);
12) Circus macrourus (степска еја);
13) Circus pygargus (еја ливадарка);
14) Buteo buteo (мишар);
15) Buteo lagopus (гаћасти мишар);
16) Buteo rufinus (риђи мишар);
17) Accipiter brevipes (краткопрсти кобац);
18) Accipiter gentilis (кокошар);*)
19) Accipiter nisus (кобац);
20) Hieraaetus pennatus (патуљасти орао);
21) Hieraaetus fasciatus (планински орао);
22) Aquila rapax (степски орао);
23) Aquila clanga (орао кликташ);
24) Aquila pomarina (орао кликтавац);
25) Aquila heliaca (орао крсташ);
26) Aquila chrysaetos (сури орао).
11. Фамилија Pandionidae:
1) Pandion haliaetus (орао рибар).
12. Фамилија Falconidae (соколови);
1) Falco biarmicus (планински соко);
2) Falco cherrug (степски соко);
3) Falco peregrinus (сиви соко);
4) Falco rusticolus (северни соко);
5) Falco columbarius (мали соко);
6) Falco subbuteo (соко ластавичар);
7) Falco naumanni (белонокта ветрушка);
Cool Falco vespertinus (сива ветрушка),
11
9) Falco tinnunculus (обична ветрушка).
13. Фамилија Tetraonidae (тетребови):
1) Tetrao urogallus (велики тетреб).
14. Фамилија Otidae (дропље);
1) Otis tarda (велика дропља);
2) Tetrax tetrax (мала дропља);
15. Фамилија Gruidae (ждралови);
1) Grus grus (ждрал);
2) Antropoides virgo (мали ждрал).
16. Фамилија Rallidae (барске коке);
1) Rallus aquaticus (барски петлован)
2) Gallinula chloropus (барска кокица);***)
3) Crex crex (прдавац)
4) Porzana porzana (барски петлић)**);
5) Porzana arva (мали барски петлић);
6) Porzana pusilla (патуљасти барски петлић).
17. Фамилија Haematopodidae (остригари):
1) Haematopus ostralegus (остригар).
18. Фамилија Recurvirostridae (сабљарке);
1) Himantopus himantopus (властелица);
2) Recurvirostra avosseta (сабљарка).
19. Фамилија Burchinidae (ноћни потрци):
1) Burchinus oedicnemus (ноћни потрк).
20. Фамилија Glareoldae (зијавци):
1) Glareola pratinicola (зијавац).
21. Фамилија Charadriidae (вивци):
1) Charadrius dubius (обични жалар);
2) Charadrius hiaticula (велики жалар);
3) Charadrius alexandrinus (морски жалар);
4) Charadrius morinellus (планински жалар);
5) Плувиалус sqatarola (сребрни жалар);
6) Плувиалис apricaria (златни жалар);
7) Vanelus vanelus (вивак).
22. Фамилија Scolopacidae (шљуке):
1) Calidris canatus (велика прутка);
2) Calidris alba (бела прутка);
3) Calidris minuta (патуљаста прутка);
4) Calidris temminckii (мала прутка);
5) Calidris ferruginea (кривокљуна прутка);
6) Calidris alpina (црнотрба прутка);
7) Limicola falcinellus (пљоснокљуна прутка);
Cool Philomachus pugnax (прудник убојица);
9) Lymnocryptes minimus (мала барска шљука);
10) Gallinago media (велика барска шљука);
11) Scolopax rusticola (шумска шљука)***);
12) Limosa limosa (муљача);
13) Limosa lapponica(северна муљача);
14) Numenius phaeopus (мала царска шљука);
15) Numenius tenuirostris (танкокљуна царска шљука);
16) Numenius arquata (велика царска шљука);
17) Tringa erithropus (црни прудник);
18) Tringa totanus (црвеноноги прудник);
19) Tringa stagnatilis (танкокљуни прудник);
20) Tringa nebularia (зеленоноги прудник);
21) Tringa ochropus (барски прудник);
22) Tringa glareola (шумски прудник);
23) Actites hypoleucos (полојка);
24) Arenaria interpres (полојка камењар);
25) Phalaropus lobatus (лисконога шљука);
26) Phalaropus fulicarius (пљоснокљуна лисконога шљука).
23. Фамилија Stercorariidae (поморници):
1) Stercorarius pomarinus (поморник);
2) Stercorarius parasiticus (грабљиви поморник);
3) Stercorarius longicaudus (дугорепи поморник);
12
4) Stercorarius skua (велики поморник).
24. Фамилија Laridae (галебови):
1) Larus argentatus (сребрнасти галеб)***);
2) Larus ridibundus (речни галеб);
3) Ларус melanocephalus (црноглави галеб);
4) Larus minutus (мали галеб);
5) Larus canus (сиви галеб);
6) Rissa tridactyla (тропрсти галеб).
25. Фамилија Sternidae (чигре):
1) Gelochelidon nilotica (дебелокљуна чигра);
2) Sterna caspia (велика чигра);
3) Sterna sandvicensis (ћубаста чигра);
4) Sterna albifrons (мала чигра);
5) Sterna paradisaea (дугорепа чигра);
6) Sterna hirundo (обична чигра);
7) Chlidonias leucopterus (белолика чигра);
Cool Chlidonias niger (црна чигра);
9) Chlidonias hybrida (белобрада чигра).
26. Фамилија Columbidae (голубови):
1) Streptopelia decaocto (гугутка)***);
2) Columba oenas (голуб дупљаш);
3) Columba livia (голуб пећинар).
27. Фамилија Cuculidae (кукавице):
1) Cuculus canorus (обична кукавица);
2) Clamator glandarius (ћубаста кукавица).
28. Фамилија Strigidae (сове):
1) Tyto alba (кукувија);
2) Otus scops (ћук);
3) Bubo bubo (велика ушара);
4) Sturnia ulula (сова јастребача);
5) Nyctea scandiaca (снежна сова);
6) Glaucidium passerinum (патуљаста сова);
7) Athene noctua (кукумавка);
Cool Strix aluco (шумска сова);
9) Strix uralensis (дугорепа сова);
10) Asio otus (мала ушара);
11) Asio flameus (ритска ушара);
12) Aegolius funereus (гаћаста кукумавка).
29. Фамилија Camprimulgidae (легњеви):
1) Caprimulgus europeus (легањ).
30. Фамилија Apodidae (пиштаре):
1) Apus apus (црна пиштара);
2) Apus melba (бела пиштара).
31. Фамилија Alcedidae (водомари):
1) Alcedo atthis (водомар).
32. Фамилија Meropidae (пчеларице):
1) Merops apiaster (пчеларица).
33. Фамилија Coraciidae (смрдивране):
1) Coracias garrulus (смрдиврана).
34. Фамилија Upupidae (пупавци):
1) Upupa epops (пупавац).
35. Фамилија Picidae (детлићи):
1) Jynx torquilla (вијоглава);
2) Picus canus (сива жуна);
3) Dryocopus martius (црна жуна);
4) Dryocopus syriacus (сеоски шарени детлић);
5) Dryocopus medius (средњи шарени детлић);
6) Dryocopus minor (мали шарени детлић);
7) Dryocopus leucotos (планински детлић);
Cool Dryocopus lilfordi (белолеши детлић);
9) Picoides tridactylus (тропски детлић).
36. Фамилија Alaulidae (шеве):
1) Eremophila alpestris (ушата шева);
2) Calandrella cinerea (краткопрста шева);
13
3) Calandrella rufescens (степска шева);
4) Lullula arborea (шумска шева);*)
5) Melanocorypha calandra (велика шева);
6) Melanocorypha leucoptera (белокрила велика шева).
37. Фамилија Hirundinidae (ласте):
1) Riparia riparia (брегунице);**)
2) Hirundo rustica (сеоска ласта);
3) Hirundo daurica (даурска ласта).
38. Фамилија Motacillidae (плиске):
1) Anthus camprestris (пољска трепетљика);
2) Anthus cervinus (риђогрла трепетљика).
39. Фамилија Bombycillidae (свилорепе):
1) Bombycilla garrulus (свилорепа).
40. Фамилија Cinclidae (воденкосови):
1) Cinclus cinclus (воденкос).
41. Фамилија Prunellidae (попићи):
1) Prunella collaris (планински попић).
42. Фамилија Turdidae (дроздови):
1) Turdus torquatus (кос огрличар);
2) Turdus pilaris (дрозд боровњак);
3) Turdus viscivorus (дрозд имелаш);
4) Monticola saxatilis (кос камењар);
5) Monticola solitarius (модрокос);
6) Luscinia svecica (модровољка);
7) Luscinia luscinia (велики славуј);
Cool Saxicola rubetra (обична траварка)*);
9) Saxicola torquata (црноглава траварка);
10) Phoenicurus phoenicurus (обична црвенрепка).
43. Фамилија Sylviidae (грмуше):
1) Sylvia nisoria (пиргаста грмуша);
2) Sylvia hortensis (грмуша смокварица);
3) Sylvia borin (велика грмуша);
4) Sylvia communis (обична грмуша);*)
5) Sylvia cantillans (грмуша црвенвољка);
6) Sylvia melanocephala (црноглава средоземна грмуша);
7) Cettia cetti (свиласти цврчић);
Cool Cisticola juncidis (широкорепи цврчић);
9) Locustella naevia (цврчић трскар);
10) Locustella luscinioidaes (обични цврчић);
11) Locustella fluviatilis (цврчић поточар);
12) Aerocephalus melanopogon (шеварски црвчић);
13) Aerocephalus scirpaceus (трстењак цвркутић);**)
14) Aerocephalus paludicola (степски трстењак);
15) Hippolais pallida (сиви вољић);
16) Hippolais icterina (жути вољић);
17) Hippolais olivetorum (вољић маслинар);
18) Phylloscopus bonelli (звиждак);
19) Regulus ignicapillus (ватроглави краљић).
44. Фамилија Muscicapidae (мухарице):
1) Ficedula parva (мала мухарица);
2) Ficedula albicollis (беловрата мухарица);
3) Ficedula semitorquata (источна шарена мухарица).
45. Фамилија Timalidae:
1) Panurus blarmicus (брката сеница).
46. Фамилија Paridae (сенице):
1) Parus lugubris (велика сива сеница);
2) Parus montanus (планинска сива стеница).
47. Фамилија Sittidae (бргљези):
1) Sitta neumayer (бргљез лончар).
48. Фамилија Tichodromadidae (пузгавци):
1) Tichodroma muraria (пузгавац).
49. Фамилија Certhiidae (пузићи):
1) Certhia familiaris (краткокљуни пузић);
2) Certhia brachydactyla (дугокљуни пузић).
14
50. Фамилија Remizidae (беле сенице):
1) Remiz pendulinus (бела сеница).
51. Фамилија Oriolidae (вуге):
1) Oriolus oriolus (вуга).
52. Фамилија Laniidae (сврачци):
1) Lanius collurio (руси сврачак);
2) Lanius minor (сиви сврачак);
3) Lanius senator (риђоглави сврачак);
4) Lanius excubitor (велики сврачак);
5) Lanius nubicus (дугорепи сврачак).
53. Фамилија Corvidae (вране):
1) Nucifraga caryocatactes (лешњикара);
2) Pyrrhocorax pyrhocorax (црвенокљуна галица);
3) Pyrhocorax graculus (жутокљуна галица);
4) Corvus corax (гавран);***)
5) Corvus frugilegus (гачац).***)
54. Фамилија Sturnidae (чворци):
1) Sturnus roseus (ружичасти чворак).
55. Фамилија Passeridae (врапци):
1) Petronia petronia (врабац камењар);
2) Passer hispaniiolensis (шпански врабац);
3) Montifringilla nivalis (планински врабац).
56. Фамилија Fringillidae (зебе):
1) Carduelis spinus (чижак);
2) Serinus serinus (жутарица);
3) Loxia curvirostra (крстокљун),
4) Acanthis flamea (северна јурчица).
57. Фамилија Emberizidae (стрнадице):
1) Emberiza cirlus (црногрла стрнадица);
2) Emberiza schoeniclus (барска стрнадица);
3) Emberiza hortulana (вртна стрнадица);
4) Emberiza melanocephala (црноглава стрнадица);
5) Miliaria calandra (велика стрнадица).
X. Класа Mammalia - сисари
1. Фамилија Erinaceidae (јежеви)
1) Erinaceus concolor (јеж).
2. Фамилија Soricidae (ровчице):
1) Sorex minitus (мала ровчица);
2) Sorex araneus (шумска ровчица);
3) Sorex alpinus (планинска ровчица);
4) Neomys fodiens (поточна ровчица);
5) Neomys anomalus (водена ровчица);
6) Crocidura suaveolens (баштенска ровчица);
7) Crocidura leucodon (пољска ровчица).
3. Фамилија Talpidae (кртице):
1) Talpa europaea (обична кртица);
2) Talpa caeca (слепа кртица);
3) Talpa romana (шарпланинска кртица).
4. Фамилија Rhinolophidae (шишмиши потковичари):
1) Rhinolophus barbastellus (широкоухи љиљак);
2) Nyctalus leisleri (Мали вечерњи љиљак);
3) Nyctalus noctula (рани вечерњи љиљак);
4) Nyctalus lasiopterus (джиновски љиљак);
5) Pipistrellus pipistrellus (патуљасти љиљак);
6) Pipistrellus nathusii (хатузијев патуљасти љиљак);
7) Eptesicus nilssonii (северни љиљак);
Cool Eptesicus serotinus (велики вечерњи љиљак);
9) Miniopterus shreibersi (дугокрили љиљак);
10) Myotis myotis (велики љиљак);
11) Myotis disicneme (барски љиљак);
12) Myotis oxygnatyus (оштроухи љиљак);
13) Myotis capaccinii (дугоноги љиљак);
14) Myotis daubentoni (водени љиљак);
15) Myotis bechsteini (дугоухи љиљак);
15
16) Myotis mystacinus (бркати љиљак);
17) Myotis emarginatus (тробојни љиљак);
18) Myotis nattereri (ресасти љиљак);
19) Vespertilio murinus (двобојни љиљак);
20) Plecotus auritus (риђи дугоухи љиљак);
21) Plecotus austriacus (сиви дугоухи љиљак).
6. Фамилија Sciuridae (веверице):
1) Sciurus vulgaris (веверица);
2) Spermoghylus citellus (текуница).
7. Фамилија Arvicolidae (волухарице):
1) Clethrionomys glareolus (риђа шумска волухарица);***)
2) Dinaromys bogdanovi (кршка волухарица);
3) Arvicola terrestris (водена волухарица);*****)
4) Pitymys multiplex (западна подземна волухарица);
5) Pitymys savii felteni (јужна подземна волухарица);
6) Microtus rossiameridionalis (јужна пољска волухарица);
7) Microtus agrestis (мочварна волухарица);
Cool Microtus guentheri (Гинтерова волухарица);
9) Chionomys nivalis (снежна волухарица).
8. Фамилија Spalacidae (слепи кучићи):
1) Spalax leucodon (слепо куче).
9. Фамилија Muridae (мишеви):
1) Micromys minutus (патуљасти миш);
2) Apodemys mystacinus (кршки миш);
3) Apodemus microps (степски миш);
4) Apodemus agrarius (пругасти миш)**);
5) Mus domesticus (метохијски кућни миш);
6) Mus hortulanus (метохијски хумкаш)**).
10. Фамилија Muscardinidae (пухови):
1) Myoxus glis (обични пух);
2) Muscardinus avellanarius (пух лешникар);
3) Dryomys nitedula (шумски пух).
11. Фамилија Zapodidae (мишолики скочимиши):
1) Sicista subtilis (скочимиш).
12. Фамилија Mustelidae (куне):
1) Putorius eversmanni (степски твор);
2) Vormela peregusna (шарени твор);
3) Mustela nivalis (ласица);
4) Mustela erminea (хермелин);
5) Mustela lutreola (видрица);
6) Lutra lutra (видра);
7) Martes martes (куна златица);*)
Cool Martes foina (куна белица);*)
9) Meles meles (јазавац);*)
13. Фамилија Canidae (пси):
1) Canis lupus (вук)*)
14. Фамилија Felidae (мачке):
1) Felis lynx (рис);
2) Felis silvestris (дивља мачка).*)
НАПОМЕНА:
Поједине врсте на овом списку стављене су под заштиту као природни резервати само на
одређеном подручју, односно делу подручја Републике Србије, и то:
1. Врсте обележене ознаком*), стављене су под заштиту само на подручју Војводине.
2. Врсте обележене ознаком**) стављене су под заштиту на територији Републике Србије изузев на
подручју Војводине.
3. Врсте обележене ознаком
***) стављене су под заштиту само на подручју Косова и Метохије.
4. Врсте обележене ознаком****) стављене су под заштиту само у брдскопланинским подручјима
Републике Србије.
5. Врсте обележене ознаком
*****) стављене су под заштиту само у планинским подручјима изнад
1000 метара надморске висине.
Ovo je Uredba o zaštiti prirodnih retkosti (u integralnom obliku) koja je prestala da važi 24.02.2010. stupanjem na snagu aktuelnog zakona o zaštiti prirode, odnosno podzakonskog akta kojim je lista zaštićenih i strogo zaštiđenih vrsta dopunjena.
U gore postavljenoj uredbi možete naći Štiglića, Konopljarku, Zebu belokrilu, Zelenrarku, Zimovku, Slavuja malog i Crvendaća SAMO AKO IH NACRTATE ILI DOPIŠETE.
S obzirom da pomenute vrste nisu bile obuhvađene uredbom kao zaštićene vrste ako ste ih stekli do 24.02.2010 na bilo koji način vi ste legalni vlasnik pomenutih vrsta. Nikakva komisija stručana, ornitološka ili kava god bila, nije potrebna da bi se procenjivalo poreklo tih vrsta. Samim tim nisu potrebni niti bilo kakvi novčani izdaci.
Ovo pišem već TREĆI put i neman namere da ikoga više ubeđujem u tako evidentne činjenice.
Ako gospoda iz nadleznog Ministarstva ovo osporavaju, ćeraćemo se i do međunarodnog suda pravde u Strazburu.
Nazalost oni mogu da nam ospore pravo na vlasništvo pomenutih ptica ako hoće, jer im se može.
Ne bi bio prvi put da Ministarstva, Parlamen ili Vlada krše zakone koje su doneli i tumače ih onako kako to NJIMA odgovara. Bilo je primera drastičnog kršenja i USTAVA Srbije od strane pomenutih institicija. Shocked
Ne treba da se zavaravju da će mo se odreći svojih prava i vlasništva nad legalno stečenim pticama.
Preporučujem nadležnim službenicima Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja da sednu i prouče zakone. Uostalom primaju za to (ne male) plate.

Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 10 Feb 2011, 11:45

Slažem se sa stavom da naše Udruženje zatraži od Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja dozvole za članove Udruženja, za čuvanje i odgajanje ptica pevačica faune evrope. Pri tom Udruženje treba nadležnom Ministrastvu da predoči sledeće činjenice:

Udruženje PPFE osnovano je 2009 g. Samim pristupanjem udruženju, članovi su se deklarisali kao osobe koje drže i odgajaju ptice pevačice faune evrope. U vreme osnivanja udruženja sledeće vrste ptica nisu bile zaštićene vrste (Uredba o zaštiti prirodnih retkosti br. 50/95 i 93/93)
CARDUELIS CARDUELIS-Štiglić
CARDUELIS CANNABINA-Konopljarka
CARDUELIS CHLORIS-Zelentarka
FRINGILLA COELEBES-Zeba
PYRHULLA PYRHULLA-Zimovka
COCCOTHRAUSTES COCCOTHRAUSTES-Batokljun
SYLVIA ATRICAPILLA-Crnoglava Grmuša
LUSCINIA MEGARHYNCHOS-Mali Slavuj
ERITHACUS RUBECULA-Crvendać
Navedene su samo najčešće vrste ptica pevačica, koje su u vlasništvu članova Udruženja PPFE a nisu bile pomenutom Uredbom o začtiti prirodnih retkosti zaštićene vrste.
S obzirom da nisu bile zaštićene vrste vlasništvo nad tim vrstama je zakonito bez obzira na način sticanja istih.
Mora se uvažiti činjenično stanje da su članovi Udruženja PPFE legalni vlasnici pomenutih vrsta ptica pevačica je su one bile u njihovom posedu pre nego što su proglašene strogo zaštićenim vrstama 16.02.2010 g. (pravilnik o strogo zaštićenim vrtama biljaka životinja i gljiva)
Poreklo pomenutih vrsta je jasno. Stečene su pre nego što su zakonom bile zaštiće. Validni dokaz za tu tvrdnju je članstvo u Udrušenju PPFE.
Potrebno je Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja predočiti činenično stanje, dostaviti spisak članova Udruženja PPFE koji u skladu sa Zakonom o zašiti prirode žele da legalizuju i nastave da drže i odgajaju ptice pevačice faune evrope.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyThu 10 Feb 2011, 15:23

Mićo to je uradjeno odavno pre više meseci i nismo dobili nikakav odgovor. razlog je , verovatno što je zahtev išao uopšteno u ime savih članova(bez spiska koliko mi članova zapravo imamo i čije interese zastupamo) pa je iz tog razloga i neophodno da se za zahtev vežu imena i prezimena.

Stupio sam danas opet u kontakt sa gospodinom Pavlom Jovanovićem iz ministarstva a povodom dezimformacija koje šire iz Srpske ornitološke federacije kojom prilikom je zahtevano da se objasni da li je i pod kojim uslovima ministarstvo zakazivalo bilo kakve sastanke i da li je nešto odlučivano ili nije. U razgovoru se gosposdin Pavle Jovanovanović ogradio od bilo kakvih izjava Srpske ornitološke federacije i još jednom potvrdio da uopšpte nije vršena izmena pravilnika ili bilo kog njegovog dela već da će to biti najverovatnije uradjeno ali uz prisustvo svih zainteresovanih strana pa i našeg udruženja kao predstavnika interesa ljudi koji se bave odgojem PPFE. Takodje je još jednom potvrdio da je na poziv SOFa isti ispoštovao tu organizaciju sa namerom da čuje njihove predloge u vezi legalizacije te da naše predloge već zna pošto su mu prosledjeni pismenim putem a da je predloge SOFa čuo usmeno na njihov poziv tako da su svi predlozi uzeti u obzir te da je neophodno održavanje sastanka na kome će svi prisustvovati i izneti svoje stavove iz razloga jer trenutno trpi posledice pošto je zbog pojedinih zvaničnih objava SOF-a napadnut da drži "TAJNE sastanke". Isti se zvanično ogradio od svih izjava SOF-a koji su po nejgovim rečima očigledno zloupotrebili taj"sastanak" o čemu će posebno biti raspravljamno na nivou ministarstva. Ukazano je takodje na činjenicu da SOF javno obmanjuje javnost u Srbiji šireći neistine da ima usmeni dogovr sa ministarstvom za održavanje berzi i izliožbi, za distributera alkica kao i da se javnosti prredstavlja kao zvanični partner ministastva u procesu legalizacije što je od strane Pavla Jovanovića demantovano pri čemo je precizirano da je3 jedino ministarstvo nadležno za proces legalizacije i da je samo njihov stav i odluka po tom pitanju bitna bez obzira na tvrdnje pojedinih društva kao i da je potpuno nebitno šta se dešava na skupštinama i sastancima SOF-a ili bilo koje druge organizacije i kakve se odluke donose.
Dotakli smo i pitanje obeležavanja ptica pri čemu smo opet usmeno ukazali na moguće probleme te mi je od strane Pavla Jovanovića prenešeno da će se obeležavanje uraditi kao u zemljama Evrope, po istom principu i da broj udruženja nije bitan jer ga ne koriste u Španili i Italiji na primer na šta sam reagovao i objasnio da je broj udruženja jako bitan kako bi se znalo koje udruženje ima odgovrnost za kog člana pri čemu je isti naglasio da će distributer za alkice izdavati alkice i osigurati neponovljivost broja a da će obeleživači voditi evidenciju koji je broj kome dat. Sve ovo su samo predlozi i ništa nije odlučeno, ne zna se još ni kako će se praviti alkice, ko će ih distribuirati pa čak i da li će se ili neće menjati oznake na alkicama ( broj udruženja). Po onome kako sam ja njega shvatio ispada da ovlašćeni obeleživač treba da obeležava ptice a da članovi odnosno gradjani neće imati alkice pa sam reagovao i objasnio da je nemoguće obeležavanje ptica vršiti na taj način jer se u sitom leglu ptice ne izležu istog dana pa po nekoj logici taj obeleživač treba bukvalno da spava nekoliko dana kod odgajivača kako bi mu obeležio samo jedno leglo ptica. Sve ovo trebamo da iznesemo na tom sastanku a možemo i da dostavimo pismeno u ministartvu kao i do sad naše predloge. Iskoristio sam priliku da skrenem pažnju i na to da smo blagovremeno sve poslali ministarstvu da postoji preko 10 zahteva na koje nismo dobili odgovor pri čemu mi je rečeno da je to sve u redu, da je uzeto u obzir ali da odgovor nismo dobili jer su prezatrpani poslom te da imaju ogromnih problema na drugim poljima pa da ne mogu sve da postignu ali da možemo kontaktirati njegove šefofe konkretno pomoćnika ministra i zahtevati rešavanje našeg problema što bi verovatno imalo uticaja jer se ministarstvo sem tog našeg problema bavi i m,nogim drugim problemima.
Dotakli mo problem i izložbi i berzi pri čemu je potvdjeno da ne mogu da se održavaju u suprotnosti sa zakonom te da ukoliko saznamo za održavanje takvih manifestacije iste prijavimo inspekcijama koje su nadležne. Pomenuo sam primer izložbe i berze u Somboru kao i činjenicu da su javno bile izležene zaštićene vrste ptice pri čemu je je ponovljeno da o svim saznanjima moramo obavestiti inspekciju pa i nadležno lice za poslove inspekcije u ministarstvu.
U jednom delu razgovora napomeuo mi je da je očigledno da postoji sukob izmmedju SOF-aq i udruženja PPFE i da to sami treba da rešimo jer smo u istim problemima pošto se i jedna i druga organizacija, odnosno naši članovi bave prodajom i trgovinom ptica( čitano izmedju redova grešni smo i jedni i drugi) što sam demantovao i objasnio da za razliko od Srpske ornitološke federacije naše udruženje nije organizovalo ni jednu prodajnu berzu ili izložbu ptica te da ne raspoloažemo podacina niti bilo ko u Srbiji da se neki naš član bavio prodajom ptica da mi isključivo težimo odgoju u slkadu sa zakonom i da su sve naše aktivnosti dosada usmerene ka zaštiti ptica pri čemu je potvrdio da je upoznat. Ispade da zahvaljujući aktivnostima Srpske ornitološke federacije( nekih njihovih predstavnika) svi mi koji smo u procesu legalizacije trpimo štetu jer na na nas ministartvo gleda isto, kao na ljude koji krše zakon, pa samim tim ispadamo neozbiljni i naš problem se stavlja u drugi plan. Eto koliko nas koštaju te zabranjene berze i izložbe i to što se namerno provociraju inspekcije i proziva ministarstvo. Nadam se da će gospodin Pavle Jovanović ispoštovati svoju reč i reagovati na dezinformacije koje širi SOF.
takodje mi je od strane pavla Jovanmovića prenešeno da isti upravo u trenutku dok razgovara samnom sačinjava i zvanični stav ministartva povodom našeh problema o čemu će odmah biti obaveštena javnost preko sajta ministastva. Skrenuo sam mu i pažnju na to da je POŽELJNO da ministartvo da zvanično objavu po pitanju rokova i načina prijave ptice i da bi trebalo da se o tome pod hitno pod sredsvom medija obavesti šira javnost jer rokovi teku a ljudi nisu obevšteni što stvara ogroman problem. Blokirao sam..... ako se još nečega setim napisaću. Pitao sam gospodina Pavla da li s obzirom da svaki razgovor sa ministartvom ima formu "sastanka" o svemu obavestim širu javnost na šta mi je rekao da ne obaveštavam za sad javnost da će to on uraditi.

NASTAVITE DA SE INTERESUJETE I DOSADJUJETE POZIVIMA U MINISTARTVU, eto nezvanično nam je potvrdjeno da se obratimo šefovima, tačnije pomoćniku ministra gospodji Baćanović i pokušamo da iniciramo rešavanje našeg problema.



Назад на врх Go down
slavishab
Član
Član
slavishab


Број порука : 293
Join date : 10.03.2009
Age : 48
Локација : Zajecar

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySun 27 Feb 2011, 22:56

I dalje sam pri stavu da treba prijaviti ptice na obrascu, takav kakav je. Sve je u redu i podrzavam ja taj dopis ministru, ali se bojim isteka roka.
Kada su u pitanju kazne i kaznjavanje, drzava je tu neprikosnovena. Kad istekne rok za prijavljivanje...??? affraid
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Kako izrsiti prijavu ptica   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptySun 27 Feb 2011, 23:21

Iz razgovora koji sam obavio u ministarstvu sa gospodinim Pavlom Jovanovicem pre 20 dana i da iz tog razgovora je reko da ce ubrzo izaci na sajtu ministarstva tacno kako treba postupiti.Koliko vidim da oni samo kupuju vreme a nama ide rok i u potpunosti se slazem da treba izvrsiti prijavu ptica po vec vazecem obrascu,sto hitnije i poslati u ministarstvo.
Назад на врх Go down
delijovan
Član
Član



Број порука : 67
Join date : 22.08.2009
Age : 54
Локација : negotin

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 28 Feb 2011, 16:05

istog sam i ja misljenja !
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 28 Feb 2011, 20:16

Vše ne čekamo ništa niti bilo koga! OVO JE VEĆ POSTALO BEZOBRAZNO OD STRANE MINISTARSTVA I LJUDI KOJI SU ZADUŽENI ZA OVU OBLAST!!! Kako vidim ovde na forumu, kao i u razgovoru sa mnogim našim članovima, svima je već sasvim jasno da nas i Pavle Jovanović i ostali samo LAŽU I OBMANJUJU, iz dana u dan. Ko zna koliko sam puta samo ja lično zvao i razgovarao sa njima i uvek sam dobijao iste laži i prazna obećanja a u praksi se ništa ne dešava. Zato je moj predlog dat UO udruženja da se već u toku ove nedelje krene sa popunjavanjem obrasca br. 4 (prilog) i da se najkasnije do 15.03. predaju sve prijave sa popunjenim obrascima za sve naše odgaivače - pa neka posle rade šta god hoće! MI će mo time ispoštovati zakon i naše obaveze a na njima je da upis obave kako valja. UOPŠTE NAS VIŠE NE ZANIMA DA LI ONI TO MOGU ILI NE, ILI NA KOJI ĆE NAČIN TO DA ODRADE.
Назад на врх Go down
slavishab
Član
Član
slavishab


Број порука : 293
Join date : 10.03.2009
Age : 48
Локација : Zajecar

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 28 Feb 2011, 20:49

Onda ostaje da se samo UO PPFE izjasni pa da popunjavamo i saljemo prijave...

Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyMon 28 Feb 2011, 21:03

UO razmišlja debelo Smile Sinoć sam imao jedan dobar predlog da na ovim obrascima prijavimo i kanarince , zebice itd i da tražimo da i njih umatiče ( ne kao zaštićene vrste već da samo naprave evidenciju) kako bi mogli za njih da izvadimo validnu veterinarsku dokumentaciju, da učestvujemo na izložbama i sl. Dve muve jednim udarcem a što se gospode u ministastrvu tiče neka razdvoje papirologiju i podele kanarince od faune itd ako se isplati Smile
Назад на врх Go down
boris
Član
Član
boris


Број порука : 116
Join date : 06.01.2010
Age : 46
Локација : jagodina-despotovac

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyTue 01 Mar 2011, 00:44

Milan ::
UO razmišlja debelo Smile Sinoć sam imao jedan dobar predlog da na ovim obrascima prijavimo i kanarince , zebice itd i da tražimo da i njih umatiče ( ne kao zaštićene vrste već da samo naprave evidenciju) kako bi mogli za njih da izvadimo validnu veterinarsku dokumentaciju, da učestvujemo na izložbama i sl. Dve muve jednim udarcem a što se gospode u ministastrvu tiče neka razdvoje papirologiju i podele kanarince od faune itd ako se isplati Smile

tako cemo povecati papirologiju sto moze biti i prednost a i mana.Mozemo ubrzati proces jednostavnom ''pecatiranjem" dozvole ili samo zakomplikovati rasclanjivanjem sta je sta ,sto ce nam itekako produziti legalizaciju.Igram na kartu da je kod nas uvjek pravilo "sto moze prosto kad je bolje komplikovano".U svakom slucaju ja sam za pa kako god...
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyTue 01 Mar 2011, 12:13

Zbog jako kratkih rokova danas krećemo sa prijavom zaštićenih vrsta ptica(fauna evrope, papagaji i sl) na obrascu PRILOG 4 Pravilnika o uslovima držanja i načinu obeležavanja i evidentiranja divljih životinja u zatočeništvu. Svaki član je u obavezi da popuni obrazac i lično ili preko predstavnika udruženja za svoje mesto isti proseldi u sedište udruženja. Obrazac možete preuzeti na forumu ili kod predsatvnika za vaše mesto.Što se tiče gradjana koji još uvek nisu naši članovi, mogu da pristupe udruženju i dobiju svu potrebnu pomoć oko prijave ptica. Dodatne informacije na broj 069 69 58 58 .
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyTue 01 Mar 2011, 13:18

Postavi prilog IV u ovoj temi da može da se skine. Ili na mejl članova Udruženja.
Nema ni govora o ,,jako kratkim rokovima,, što potvrđuje citat iz Zakona o zaštiti prirode:
ZAKON
O ZAŠTITI PRIRODE
("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010)

Član 88
Pravno lice, preduzetnik i fizičko lice koje postane vlasnik zaštićenih divljih životinja s
namerom njihovog držanja u zatočeništvu radi sopstvenih potreba ili prikazivanja javnosti u
zoološkim vrtovima, akvarijumima, terarijumima ili sličnim prostorima, radi uzgoja, prodaje i
kupovine, dužno je da u roku od trideset dana po sticanju vlasništva nad tim životinjama,
podnese zahtev Ministarstvu radi pribavljanja dozvole.

Samostalni članovi Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o zaštiti prirode
("Sl. glasnik RS", br. 88/2010)
Član 56
Pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji su vlasnici ili po bilo kom drugom osnovu držaoci
zaštićenih divljih životinja, a za koje je po odredbama ovog zakona potrebno pribavljanje
dozvole, dužna su da prijave Ministarstvu držanje tih životinja radi uvođenja u evidenciju, u
roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Imaoci divljih životinja dužni su da uslove za držanje i prihvat divljih životinja usklade sa
propisanim uslovima u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu podzakonskog akta
kojim se uređuju uslovi za držanje, odnosno uslovi za prihvat životinja.

Nema mesta panici da će rok za prijavu proteći. Posao treba odraditi valjano i temeljito u toku Marta meseca. Ako se u tome načini bilo kakav propust vremena za korekciju ima.
Zakon o zaštiti prirode objavljen je u Službenom glasniku 02.12.2010. Zakon je stupio na snagi 10.12.2010. i od tog momenta počinje njegova primena. Poslednji dan za prijavu ptica je 10.06.2011.
Naravno da nećemo čekati taj datum. Razumno je da do 01.04.2011. bez žurbe okončamo sav posao. Posle prijavljivanja ptica, ostaje nam nešto više od dva meseca za eventualnu ispravku nekog propusta. Verujem da propusta neće biti s obzirom da neće biti ni žurbe ni brzopletosti u procesu prijavljivanja.
U zakonu o zaštiti prirode član 131 glasi (citat):
Pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji su vlasnici ili po bilo kom drugom osnovu držaoci
zaštićenih divljih životinja i biljaka, a za koje je po odredbama ovog zakona, potrebno
pribavljanje dozvole, dužna su da podnesu zahtev Ministarstvu u roku od tri meseca od dana
stupanja na snagu ovog zakona.

Kako su član 56 i 131 protivurečni, mi ćemo se pozvati na član zakona koji nam više odgovara u ovom slučaju to je član 56. Koji nam daje duži rok za prijavu. Sve i da hoćemo ne postoje ni teoretske šanse da posao prijavljivanja ptica obavimo do 08.03.2011.
Zbog toga je nepotrebna preterana žurba.
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyTue 01 Mar 2011, 23:38

UO. je odlucio cheers

nek je sa srecom
Назад на врх Go down
kepe
Posetilac
Posetilac
kepe


Број порука : 6
Join date : 31.05.2010
Age : 45
Локација : okolina leskovca (sel.Tulovo)

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 00:09

dali neko moze da postavi popunjen obrazac br.4 da bi znali kako treba popuniti,da ne bi bilo posle ispravke u popunjavanju.
da bi znali u kojoj koloni se sta pise i kako upisivati obelezene i kako neobelezene ptice.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 01:50

Imaš na ovoj temi u početku nekoliko primera.
Назад на врх Go down
kepe
Posetilac
Posetilac
kepe


Број порука : 6
Join date : 31.05.2010
Age : 45
Локација : okolina leskovca (sel.Tulovo)

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 08:36

ureedu je to video sam ima primera,ali koji primer je ispravniji
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 10:24

To sam odlučuješ,zavisi od situacije do situacije, ljudi su se izjasnili zašto oni misle da treba tako. Šta ti misliš?
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 10:56

mića ::
Postavi prilog IV u ovoj temi da može da se skine. Ili na mejl članova Udruženja.
Nema ni govora o ,,jako kratkim rokovima,, što potvrđuje citat iz Zakona o zaštiti prirode:
ZAKON
O ZAŠTITI PRIRODE
("Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010)

Član 88
Pravno lice, preduzetnik i fizičko lice koje postane vlasnik zaštićenih divljih životinja s
namerom njihovog držanja u zatočeništvu radi sopstvenih potreba ili prikazivanja javnosti u
zoološkim vrtovima, akvarijumima, terarijumima ili sličnim prostorima, radi uzgoja, prodaje i
kupovine, dužno je da u roku od trideset dana po sticanju vlasništva nad tim životinjama,
podnese zahtev Ministarstvu radi pribavljanja dozvole.

Samostalni članovi Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o zaštiti prirode
("Sl. glasnik RS", br. 88/2010)
Član 56
Pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji su vlasnici ili po bilo kom drugom osnovu držaoci
zaštićenih divljih životinja, a za koje je po odredbama ovog zakona potrebno pribavljanje
dozvole, dužna su da prijave Ministarstvu držanje tih životinja radi uvođenja u evidenciju, u
roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Imaoci divljih životinja dužni su da uslove za držanje i prihvat divljih životinja usklade sa
propisanim uslovima u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu podzakonskog akta
kojim se uređuju uslovi za držanje, odnosno uslovi za prihvat životinja.

Nema mesta panici da će rok za prijavu proteći. Posao treba odraditi valjano i temeljito u toku Marta meseca. Ako se u tome načini bilo kakav propust vremena za korekciju ima.
Zakon o zaštiti prirode objavljen je u Službenom glasniku 02.12.2010. Zakon je stupio na snagi 10.12.2010. i od tog momenta počinje njegova primena. Poslednji dan za prijavu ptica je 10.06.2011.
Naravno da nećemo čekati taj datum. Razumno je da do 01.04.2011. bez žurbe okončamo sav posao. Posle prijavljivanja ptica, ostaje nam nešto više od dva meseca za eventualnu ispravku nekog propusta. Verujem da propusta neće biti s obzirom da neće biti ni žurbe ni brzopletosti u procesu prijavljivanja.
U zakonu o zaštiti prirode član 131 glasi (citat):
Pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji su vlasnici ili po bilo kom drugom osnovu držaoci
zaštićenih divljih životinja i biljaka, a za koje je po odredbama ovog zakona, potrebno
pribavljanje dozvole, dužna su da podnesu zahtev Ministarstvu u roku od tri meseca od dana
stupanja na snagu ovog zakona.

Kako su član 56 i 131 protivurečni, mi ćemo se pozvati na član zakona koji nam više odgovara u ovom slučaju to je član 56. Koji nam daje duži rok za prijavu. Sve i da hoćemo ne postoje ni teoretske šanse da posao prijavljivanja ptica obavimo do 08.03.2011.
Zbog toga je nepotrebna preterana žurba.

Ima prostora za korekcije, medjutim, član 131 je u Završnim odredbama Zakona o zaštiti prirode što je verifikovala Skupština a Samostalni član 56 je "u vazduhu", to ostavlja mogućnost za neko delovanje kasnije i prostor za one koji su zakasnili ali to znači da će mo morati da se borimo i dokazujemo zato je bitno da što više nas ispoštuje taj član 131 jer samo na taj način smo sigurni da kasnije nećemo imati neke trzavice.
Ko je bio u vojsci zna pravilo "Izvrši pa se žali" kakva je trenutna situacija u Srbiji, a poznajući način rada inspekcija, gotovo je sigurno da će ljudi dobijati prijave nakon isteka ovog roka ukoliko se kontrolom utvrdi da vlasnik nije prijavio ptice ( Kontrola može recimo biti 20.03. ili tokom aprila meseca, maja itd) i da će kasnije morati na sudu da dokazuje da li je ili nije postupio po zakonu, sa druge strane ukoliko se sa prijavom po članu 131 i zakasni par dana a uradi se pre nego što kontrola bude izvršena vlasnik poseduje "DOKAZ" da je postupio po zakonu odnosno da već ima prijavljene ptice. Poenta je taj papir i stvar je crno-bela, ili imaš prijavu kod kontrole ili nemaš.

Udruženje pre svega mora da radi u interesu svojih članova i da ih zaštiti na najbolji mogući način, rok nije kratak, svi naši članovi mesecima unazad znaju koje su im obaveze, upoznati su sa zakonima i svim ostalim što je bitno tako da ima i više nego dovoljno vremena da se sve završi u narednih desetak dana. Organizuvani su sastanci po svim gradovima Srbije u kojima imamo predstavništva, podeljeni su obrasci, pruža se pomoć prilikom popunjavanja, svako od nas je putem telefona ili na drugi način obavešten tako da je već prvog dana završeno 70 % posla.
Ministartvo je upoznato sa suprotnošću ovih članova još početkom godine, pošto nema nikakve zvanične objave sa njihove strane na nama je da postupimo u skladu sa onim šta zakon kaže.
Назад на врх Go down
ulicni hodac
Član
Član
ulicni hodac


Број порука : 170
Join date : 06.10.2009
Age : 50
Локација : Pozarevac

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 13:01

Postavite link da mozemo normalno da skinemo PRILOG IV i predlazem da sastavite i izlozite nam jedinstvenu instruktazu oko popunjavanja istog. Da li ptice prijavimo danas ili za 2-3 dana nije toliko vazno (normalno da ne treba bespotrebno odugovlaciti), bitnije je da svi ptice prijavimo na jedinstven nacin, tako cemo svakako delovati ozbiljnije. Vecina nas ima po 10 do 20 ptica i nece biti veliki posao popuniti obrasce. Takodje, isto iz razloga ozbiljnosti a iz zbog moje sumnje (nadam se da gresim) u strucnost ljudi koji ce u Ministarstvu pregledati obrasce trebali bi ptice prijavit pod jedinstvenim nazivom. Plasim se da ljudi iz Ministarstva mogu pomisliti da su kringlov i zelentarka dve razlicite vrste.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 13:21

Zbog različitog sprskog naziva jedne iste ptice u raznim krajevima naše zemlje, obavezno je u prilogu IV popuniti kolonu sa latinskim nazivom ptice.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 13:31

Primer ispravno popunjenog obrasca IV za prijavu ptica:
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Neobeleenaptica
Ovaj obrazac popunjen je za prijavu neobeležene ptice. Za najveći broj ptica koje budemo prijavljivali biće obrazac popunjen na ovaj način. Nema potrebe da se trudite da neobeležene ptice obeležavata nekim otvorenim prstenom ili što je još gore da na silu navlačite neobeleženoj ptici zatvoreni nožni prsten.
Sve ptice pri prijavljivanju su ravnopravne. Prednost ptica koje imaju zatvoreni nožni prsten je samo u tome što neće morati naknadno da se obeležavaju.
Obrazac se popunjava štampanim slovima. Bilo ćiriličnim ili latiničnim pismom.
U podacima o životinji u rubrici naučni naziv vrste, nije neophodno da stoji podvrsta. Dovoljno je za Štiglića Carduelis Carduelis. Ako stavite i podvrstu u koliko ste sigurni ne smeta.
Opis životinje kao u datom formularu. Ako ptica ima neki karakterističan osobeni znak možete da navedete. Kod jedinstvenog koda oznake za neobeleženu pticu ostavite prazno polje ili stavite crticu, svejedno. Datum sticanja životinje je datum njenog izleganja i mora da se slaže sa već upisanim datumom u rubrici opis životinje. Način sticanja i poreklo životinje popunite kao što je u prilogu učinjeno.
Ako je ptica u kavezu dimenzije kaveza ne mogu biti manje nego što je to u prilogu napisano.
Zaboravio sam da upišem datum popunjavanja priliga. Vi nemojte da zaboravite.
Назад на врх Go down
belobradi
Zaslužni član
Zaslužni član
belobradi


Број порука : 441
Join date : 10.06.2009
Age : 42
Локација : Leskovac

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 14:57

Kakva je situacija sa Hybridima (C.C. x Canary), da li i njih prijavljujemo sada kao i Faunu? scratch
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 16:34

Hibridizacija je zabranjena zakonom:) Ali idemo dalje, pošto su se u Srbiji masovno na nelegalnim izložbama i berzama izlagali, takmičili i prodavali hibridi normalno je da postoje i ljudi koji su te ptice kupovali. Oni se nisu bavili genetičkim inžinjeringom već su samo kupili pticu na berzi ili izložbi koja je iskontrolisana od strane inspekcija te pošto te ptice nisu oduzimane normalno je da taj koji ih je kupio nije kršio zakon. Ako se te ptice prijave država će da zna za njih a vlasnik će imati opravdanje ukoliko mu ih prilikom kontrole pronadju, sa druge strane kaznu za nedozvoljeni genetički inženjering ne bi trebalo da dobije jer se nije time bavio već je samo KUPIO pticu a ukoliko se i ustanovi neki prekršaj najgore što može da se desi je da ta ptica bude oduzeta. To pa sa druge strane je malo verovatno jer nesmeju po zakonu ni pod kojim uslovima da je puste u prirodu a prihvatilište za njih ne postoji.
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Kako izrsiti prijavu ptica   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 EmptyWed 02 Mar 2011, 23:45

Samo da pitam i da utvrdimo tacno oko obrasca 4,dali treba u dva primerka jedan ministarstu a jedan u bazu u PIROTU

Назад на врх Go down
Sponsored content





RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty
ПорукаНаслов: Re: RADJANJE UDRUŽENJA PPFE   RADJANJE UDRUŽENJA PPFE - Page 11 Empty

Назад на врх Go down
 
RADJANJE UDRUŽENJA PPFE
Назад на врх 
Страна 11 of 13Иди на страну : Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» U poseti kod člana udruženja PPFE
» Zahvalnost članovima udruženja PPFE i saradnicima
» KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: BORBA ZA LEGALIZACIJU UZGOJA PTICA FAUNE EVROPE-
Скочи на: