PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Priprema za razmnozavanje

Go down 
+75
Drogba
Deki1
Alek 69
Sasa-Kg
penzioner
suljaga
pedjacure
belobradi
SvabaLe
sumskivardarac
Mile pticar
PetarMakce
Corma
sasaznas
IVANCO
trnar
crnitica
korbach
Ninoslav84
nikolaleskovac
ogic
doctor 1
drvetmed
dalibor vasic
ljubapn
bondža1
bili
luka pericaa
lanmiihtm
malilovac
Luka Perica
lakiso
ivan83
blackhunter
goran70
markojunior
Fikus
voja_ilic
Zokbok988
farmacy
Ivica
lujo
boris
Timbrado
alann
majanole
kumca
pticar_amater
GoranKS
budisic
grga
Canary Martin
Ivan_Nish
goran79
kima
GORAN979
ulicni hodac
Danijelvr
novaksin
Laza
alexandar
Zika
IgorSO
pticar nis
Gost
Бане
milos0205
batostanisic
sestoperac
Steva
gost1
BOCKA
Milan
ticar
sasha
79 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next
АуторПорука
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 17 Oct 2009, 18:45

Ptice se karotiniraju, govorim o pticama kod kojih je to potrebno, tokom celog mitarenja sve dok se ptice u potpunosti ne izmite i srede tj. dok ne izbiju i ona zadnja pera , a to su obicno ona na glavi jer tada ptice zavrsavaju s mitarenjem.E sad pticama koje idu na izlozbama pozeljno je davati i dalje karotina,bukvalno sve do iznosenja ptice na izlozbu i sigurno je da karotin idalje ima uticaja,ne bas kao u mitarenju, ali ima.
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySat 17 Oct 2009, 19:29

danijelvr ::
Ptice se karotiniraju, govorim o pticama kod kojih je to potrebno, tokom celog mitarenja sve dok se ptice u potpunosti ne izmite i srede tj. dok ne izbiju i ona zadnja pera , a to su obicno ona na glavi jer tada ptice zavrsavaju s mitarenjem.E sad pticama koje idu na izlozbama pozeljno je davati i dalje karotina,bukvalno sve do iznosenja ptice na izlozbu i sigurno je da karotin idalje ima uticaja,ne bas kao u mitarenju, ali ima.

jedini utjecaj je taj da ako ptici ispadne pero opet naraste crveno.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 14:36

Nego da se mi vratimo na pravu temu ovog posta. Jel' neko počeo sa pripremama za zimsko parenje? geek Meni su ptice već uveliko ušle u ptičarnik i ovih dana s Božjom pomoću, krećem u uparivanje.
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 15:19

Sale pa nije li suvise rano za parenje,ptice samo sto su sredile perje, a i izlozbena sezona je uveliko u toku.Neznam po meni je ovo mnogo rano.Pozdrav....
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 15:37

danijelvr ::
Sale pa nije li suvise rano za parenje,ptice samo sto su sredile perje, a i izlozbena sezona je uveliko u toku.Neznam po meni je ovo mnogo rano.Pozdrav....

Uze mi rec iz usta... Mada, sa jedne strane, mogu se pilici dobiti jako rano, do prve izlozbe sledece godine, oni ce se vec izmitariti, zategnuti, bice mirni...itd. Ima tu prednosti.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 15:41

Ima prednopsti ali ima i mana, zenke se bolje usile kasnije kad se pocne sa pripremom i lepose leze na jajima i bolje hrana mlada, kod ranijeg parenja je prednost u tome jedino sto ce se se te ptice premitii bolje.......... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 16:11

mnogi vec pocinju sa pripremama za parenje...
a kakvo prstenje stavljaju na ptice?
jel vec daju novo prstenje za 2010?
ti bi to Neso trebao da znas....
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 17:41

Prstenje ne daju, prva tura se ocekuje da bude na drzavnom prvenstvu u Nisu, u prvoj nedelji decembra...... POZDRAV cheers cheers cheers cheers
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 17:49

Tacno i mi uzimamo prstenje bas tada na Drzavnom i ako umedjuvremenu ima potrebe,narucujemo opet, a te prstenove iz druge ture dobijamo mesec dana kasnije, tako je bilo oduvek.Sale zanimljivo je s kojim burmicama ti burmises tvoje mlade kad ih tako rano izvodis...
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 18:01

Sale ima vezu u savezu))) Very Happy
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyMon 19 Oct 2009, 18:54

Бане ::
Sale ima vezu u savezu))) Very Happy

prva tura prstenja dolazi za 15-ak dana.
Назад на врх Go down
Danijelvr
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 391
Join date : 17.08.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyTue 20 Oct 2009, 11:25

Mi uplacujemo prvu turu do tridesetog Avgusta, a uzimamo burmice tek Decembra na sanpionatu.Sigurno su gotove mnogo pre toga,ali na drzavnom dolaze skoro svi,pa se tada i dele...
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyTue 20 Oct 2009, 13:33

danijelvr ::
Mi uplacujemo prvu turu do tridesetog Avgusta, a uzimamo burmice tek Decembra na sanpionatu.Sigurno su gotove mnogo pre toga,ali na drzavnom dolaze skoro svi,pa se tada i dele...

kod nas se djele u udruzi.ja mislim da je prva već podjeljena jer sad dolazi druga,ja sam naručio u drugoj turi.a treća dolazi u 3 mjesecu.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 12 Nov 2009, 02:20

danijelvr ::
Tacno i mi uzimamo prstenje bas tada na Drzavnom i ako umedjuvremenu ima potrebe,narucujemo opet, a te prstenove iz druge ture dobijamo mesec dana kasnije, tako je bilo oduvek.Sale zanimljivo je s kojim burmicama ti burmises tvoje mlade kad ih tako rano izvodis...
Evo ovako. Svi pilići koji se izvedu (kao ovi sada), pre nego što stignu nove alkice, dobijaju prošlogodišnje. S obzirom da se gro njih izvede upravo posle stizanja novih alkica tu i nema nekih problema. Ja doduše oduvek ovako parim ptice, tako da većina onih koji od mene uzimaju ptice to i znaju. A,starost ptice može da se vidi po rednom broju na alkici.
Назад на врх Go down
IgorSO
Član
Član
IgorSO


Број порука : 87
Join date : 23.04.2009
Age : 50
Локација : Sombor,Vojvodina

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 12 Nov 2009, 05:05

a ko je blize subotici moze i prstenje dobiti jos u septembru,koja je to mafija
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 12 Nov 2009, 10:13

IgorSO ::
a ko je blize subotici moze i prstenje dobiti jos u septembru,koja je to mafija
Za ovo nisam znao ali jako korisna informacija,ako je iz pouzdanih izvora.
Назад на врх Go down
pticar nis
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 718
Join date : 24.04.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 12 Nov 2009, 14:26

Question Idea Idea Idea Idea Question Question Question
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptyThu 12 Nov 2009, 15:13

Pa tačno se zna ko pravi prstenove, isto se zna i kakvi će biti za narednu godinu, stvar je vrlo prosta možda se iz tog razloga i boja naših za 2009 razlikovala od celog sveta. Ko zna koliko je ptica alkirano Wink
Назад на врх Go down
GORAN979
Posetilac
Posetilac



Број порука : 7
Join date : 19.11.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 20:32

Pozdrav ja sam Goran iz Krusevca. Imam tri para kanarinaca. Poceo sam da ih spremam za parenje pre 3-4 nedelje. muzjaci pevaju non-stop, a zenke izbacaju materijal iz gnezda,ali ga neprave. Gnezda su spoljna, šta da radim? Da premestim gnezdo na drugu stranu kaveza, da ubacim unutarnja gnezdo ili da da pustim mužjaka? Jos sam nov u ovome i voleo bih vaš savet. Do sada sam cuvao samo kanarince i nisam imao iskustva sa parenjem kanarinaca.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 20:53

Pogledaj prethodne postove na ovu temu i sve će ti biti mnogo jasnije i lakše. Dosta je pisano o tome i to opširno. Samo ja sam napisao više postova o ovome. Ako ti nešto ne bude i dalje jasno, slobodno pitaj, zato smo tu da pomognemo jedni drugima.
Назад на врх Go down
GORAN979
Posetilac
Posetilac



Број порука : 7
Join date : 19.11.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 21:27

Citao sam ovo prethodno vecini ženka ili čučne ili tako nešto, ove moje ženke ništa. Skoro sam bio pustio mužjake kod njih da vidim da li će se zainteresovati, one ništa ne biju se sa njima, ali da bude nesto od parenja medju njima ništa, zato sam ponovo odvojio mužjake i nastavio da ih silim. Da li čekam još pa da ih ponovo pustim?
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 21:34

dejane najbolje kad vidis da zenka pravi gnezdo i "chucha" na pesmu muzjaka.tvoje zenke nisu jos spremne koliko mi se cini...
da ti nisu zenke ugojene?
Назад на врх Go down
GORAN979
Posetilac
Posetilac



Број порука : 7
Join date : 19.11.2009

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 21:55

Pa nemaju one naslage sala. Dajem im kuvana jaja svaki dan i niger svaki 4-5 dan. Da li je to pogrešno?
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 21:58

mozes da im dajes i proklijalo seme....a niger mozes po malo svaki dan)))
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 EmptySun 22 Nov 2009, 22:11

Mada sam o ovome već pisao, ponoviću opet jer vidim da nije na odmet i nadam se da će mnogima pomoć.
SAVETI ZA USPEŠNO RAZMNOŽAVANJE KANARINACA


Na žalost i pored svog znanja i iskustva često se pojave razni problemi prilikom razmnožavanja i uparivanja kanarinaca. Ti problemi su sledeći:
- Kanarinka odbija da savija gnezdo, ponaša se potpuno nezainteresovano
- Kanarinka ponuđeni materijal za gradnju gnezda sakuplja i gnezdi se van postavljenog gnezda, obično po uglovima kaveza.
- Kanarinka snesenjaja po podu kaveza.
- Kanarinka odbija da se pari sa mužijakom – tuče se sa njim.
- Kanarinka se nakon pravilnog parenja i gneždenja, nasadila u postavljeno gnezdo, ali su jaja ne oplođena ili su oplođena u jako malom broju.
- Tokom procesa inkubacije dolazi do izumiranja zametka.
- Tokom procesa inkubacije dolazi do izbacivanja jaja iz gnezda.
- Tokom procesa inkubacije dolazi do prestanka ležanja ženke na jajima.
Ako se kod ptica nije pojavio ni jedan od gore navedenih problema i nakon uspešnog parenja i inkubacije, došlo je do piljenja mladih nakon čega su moguće pojave sledećih problema:
- Kanarinka je ugazila sve ili deo mladih.
- Kanarinka slabo ili uopšte ne hrani mlade.
- Kanarinka izbacuje mlade iz gnezda
- Kanarinka čupa perje sa mladih ptica
Da bi smo rešili sve ove probleme moramo znati da svaka jedinka pored zajedničkih osobina vrste kojoj pripada ima i svoje pojedinačne karakteristike, ima svoj temperament, svoje navike, svoje želje, svoje pamćenje, jednom rečju svoju dušu. Svedoci smo da su pojedini kanarinci, bilo mužijaci ili ženke, mnogo eksplozivniji, temperamentniji pa čak i agresivniji dok su drugi mnogo mirniji i staloženiji. Pojedine ptice su plašljive i reaguju skakanjem ili letenjem po kavezu udarajući u isti, pri svakom pokretu u njenoj blizini, dok bi nam druge kako se to kaže jele iz ruke.
Ako vam se pojavi problem da iako ste u kavez kod ženke postavili gnezdo i omogućili joj pristup potrebnom materijalu za gnezdo, nosi ga po kavezu, pokušava da ga ubaci u pojilicu ili hranilicu, ili pokušava da svije gnezdo na podu po uglovima kaveza, budite sigurni da niste pogodili želju kanarinke za pogodnim mestom za postavljanje gnezda i ona odbija da prihvati ponuđeno rešenje. U ovakvim slučajevima se događa da se i dobro pripremljena ženka pari ali jaja snese na pod kaveza bez nekog određenog reda. Ovakva jaja po podu se obično i razbiju. U ovakvim slučajevima, ako nam kavez to dozvoljava postavimo gnezdo na mesto gde ženka pokušava da svije gnezdo ili ćemo gnezdo okačiti sa spoljne strane kaveza. Neretko se dešava da ženke koje su danima odbijale da prihvate postavljeno gnezdo unutar kaveza odmah prihvataju postavljeno gnezdo sa spoljne strane kaveza i u istom se sa uspehom razmnožavaju. Ovde se obično radi o ženkama koje su se i same ispilile u sličnom gnezdu pa smatraju da i one svoje potomstvo treba tako da izvedu.
Ptice u prirodi same biraju svog parnera po načinu udvaranja, izgledu, a kod pevačica između stalog i prema pesmi. U jednoj odgaivačnici koja poseduje više jedinki, kanarinke svog partnera često biraju „na neviđeno“, odnosno samo prema pesmi. Problem da kanarinka odbija da prihvati ponuđenog mužijaka nastaje upravo iz razloga što smo joj za partnera ponudili „ našeg“ mužijaka, koji po svom genotipu i fenotipu odgovara našem izboru ali ne i izboru same kanarinke. U ovom slučaju, a radi rešenja nastalog problema, ili ćemo udovoljiti želji ženke i ponuditi joj mužijaka koga je sama izabrala ili se poslužiti lukavstvom, te dozvoliti ženki da čuje pesmu mužijaka koga je ona odabrala, pa kada ona čučne radi parenja omogućiti „našem“ mužijaku da napravi skok.
Problem neoplođenih jaja ili malog broja oplođenih jaja, može nastati opet kao posledica karaktera same ženke. Postoje ženke koji čin parenja uglavnom žele da obave u samom gnezdu. Ako je gnezdo previše duboko, pa ženka praktično „potone“ u njemu, mužijak nije u stanju da napravi ispravan skok u najvećem broju slučajeva a pogotovu ako se radi o manje agresivnom, neiskusnom ili nedovoljno pripremljenom mužijaku. Rešenje nastalog problema je u postavljanju plićeg gnezda, ili u već postojeće gnezdo na samo dno istog postavimo neki uložak, kako bi ženku podigli na potreban nivo i na taj način omogućili mužijaku uspešan skok.
Primer da tokom inkubacije dolazi do uginuća zametka u jajetu, može da nastane i kao problem samog temperamenta ženke, ali ikao problem nespretnosti ili neiskustva samog uzgaivača. Naime, ako je ženka po prirodi plašljiva a odgaivač se dugo zadržava u njenoj blizini, na taj način je sprečava da mirno leži na jajima i dolazi do zahlađenja i uginuća već formiranog zametka.
Izbacivanje jaja iz gnezda može da nastane ako je postavljeno gnezdo suviše plitko, a ženka takva da pri izlasku iz gnezda „iskače“ napolje pa sa sobom povuče i jaje. Takođe do izbacivanja jajeta iz gnezda može da dođe ako su ženki nesređeni nokti pa njma zakači materijal gnezda i izvuče ga napolje a sa njim i jaja. Rešenje u ovom slučaju je postavljanje dubljeg gnezda pre početka razmnožavanja, po potrebi ženki podrezati nokte.
Prestanak ležanja na jajima ženke tokom inkubacije javlja se i kao kombinacija znatiželje odgaivača i temperamenta same ženke. Odgaivač često, u svojoj radoznalosti i nestrpljenju, zaviruje u gnezdo, što ženku, a pogotovu plašljivu, uznemirava do te mere da konačno napusti nasad. Treba imati strpljenja i prepustiti prirodi da odradi svoje.
Pojavio nam se problem da je ženka ugazila mlade iako ih je redovno hranila. Problem može da bude u nepravilnom obliku gnezda, koje zbog svojih karakteristika onemogućava da ženka pri ulasku u njega opkorači mlade već je prinuđena da stane na njih, ili se radi o ženki koja i pri ulasku u gnezdo uskače u njega i na taj način ugazi mlade.
Slabo hranjenje ili odbijanje hranjenja izleženih ptica može da se pojavi kao problem i zbog nepažnje samog odgaivača, koji u svojoj znatiželji veoma često pregleda gnezdo, i time uznemirava ženku, primoravajući je da ljubomorno čuva svoje potomstvo u tolikoj meri da odbija da ustane sa njih kako bi ih sačuvala i po cenu odustajanja od hrane. Treba prepustiti majci da se ona brine o svome potomstvu svojim urođenim instiktom.
Od kada se prešlo na bojenje prstenova neretko se pojavljuje problem izbacivanja mladih iz gnezda. Ova pojava nastaje u periodu posle prstenovanja mladih, kada ženka, a obično se radi o pedantnim ženkama koje svoje gnezdo drže uredno i redovno ga čiste od izmeta, sa prstenom zajedno izbace i mlado iz gnezda. Logično je da ovako izbačeni mladi nemaju nikakvu perspektivu. Na svu sreću kanarinke nisu „alergične“ na sve boje već samo na određene te se ovaj problem ne nameće svake godine,a može se rešiti i na taj način što ćemo pre prstenovanja mladih, alkice obmotati selotejpom. Pošto je selotejp klizav, glatke površine, onemogućava ženku da kljunom obuhvati prsten te s njim iz gnezda izbaci i mlade.
Do čupanja perja sa mladh ptica dolazi zbog nedostatka materijala za izgradnju gnezda (novog), te ženka ovaj nedostatak nadoknađuje čupanjem perja sa pilića. Rešenje se samo nameće. Obezbedite joj dovoljno novog materjala za gnezdo.
Neplodnost ženki u principu je jako mala, ali isto tako postoji mogućnost neplodnosti i mužijaka, što je još ređe.

SAŠA BARON
Назад на врх Go down
Sponsored content





Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty
ПорукаНаслов: Re: Priprema za razmnozavanje   Priprema za razmnozavanje - Page 4 Empty

Назад на врх Go down
 
Priprema za razmnozavanje
Назад на врх 
Страна 4 of 18Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next
 Similar topics
-
» PRIPREMA I USILJAVANJE CAJZLA ZA RAZMNOZAVANJE
» Razmnozavanje zimovki
» Jedno pile u gnezdu

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: KANARINCI-
Скочи на: