PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Crvena maska kod Stiglica

Go down 
+30
jigor
refa95
Ivan98
Furla
vucjanacc
Mica Vasic
Ivan_ks
diskus
Nikolasbc
delux
kostavr
Dax BG
Rasko
Gost
alann
Boban
Santa
IgorSO
ticar
belobradi
pinka
Бане
Ivan_Nish
Danijelvr
pticar nis
Petar
Milan
bogdanik
Steva
Jocom
34 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АуторПорука
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 06:01

alann ::
Ovdje citam da je kod kanarinaca melaninskih lipohrom boja na glavu pa pitam sudije sta se desava na izlozbu kada melanin kanarinac ima lipohrom boje na glavu.
Koliko sam ja upoznat osnovne greske za iskljucenje ptice od strane sudija su:
- Lipohromne sa flekom
- Melanin sa bijelim perjem
- Crni melanin sa bijelim noktima

da lipokromna boja na melaninu je greška,bijelo pero u repu ili fleka bijela na leđima,
ali maska npr na ahatu je lipokromna i to nije greška nego tako mora biti.

npr lipokrom crveni kanarinac sa crnim noktom ili crnom flekom je isto greška.i to si dobro reko ali crvena boja na svim kanarincima je lipokromna jer se drukčija nemože formirati na kanarincu.
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 06:05

Milan ::
Pa upravo o tome pričam svo vreme, maslačak, salata i svi ti "Dodatci" su u strari prirodni izvor karotina, te biljke su pune karotina o tome se zapravo radi, znači ptice su dobile karotin ali u proirodnom obliku, nebitno je dal li je veštački ili prirodni .

milane ti onda crvenog mozaika ofarbaj sa maslačkom i salatom ako možeš. Laughing

grdelin izvlači karotine iz biljaka na svoj način,to u biti nisu karotini več vrsta karotenoida iz žute boje.

opet ponavljam grdelinova crvena boja je melaninska a kanarinčeva lipokromna,melaninsku običan karotin nemože ofarbati u crvenu isto kao ni što lipokromnu nemože ofarbati ni maslačak ni salata jel sad kužite.ako ne kužite nema vam pomoći više Very Happy
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 13:08

bogdanik ::
A gde ih cuvas? Ako su u sobi i na sobnoj T, nece ni uci u mitar. Oni su ti neupotrebljivi za parenje, trebao si da kupujes izmitarene ptice jer kod mladih najveca smrtnos je u mitaru pa si ti na neki nacin ucinio uslugu tom odgajivacu sto si ih kupio bez boje.
Bili su na terasi u volijeri do pred kraj oktobra a onda sam ih uneo sa ostalim pticama u ptičarnik, gde je sobna temperatura. Misiš da od njih nema "leba" uopšte ili samo za ovu godinu?
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 13:19

Jocom ::
Pozdrav, imam dva stiflica a oni imaju razlicite maske na glavi... maske su istog oblika i muzjaci su al je kod jednog bas izrazeno crvena boja i lijepo izgleda a kod drugog je vise na narandzasto i jako je slabog inteziteta. Istina ovaj koji ima bolju masku je skoro uhvacen, mozda prije 5-6 mjeseci, a ovaj drugi sa slabom maskom je vec odavno u kavezu, dal je mozda to razlog inteziteta boje maske? I mene interesuje dal im se nesto posebno treba davati da bi se odrzavala ta crvena maska i dal je moguce ovom drugom stiglicu povratiti crvenu masku?
Znači ovde nema pomoći
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 13:54

Sasa, veliki preduslov da ptica udje u teranje za parenjem je da se izmitari. Na srecu nemam pticu koja je neizmitarena,ali na zalost mislim da je ta ptica za parenje ove godine neupotrebljiva. Sledece godine lepo izmitari i kupuj izmitarenu pticu.
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 15:10

Milan ::
Jocom ::
Pozdrav, imam dva stiflica a oni imaju razlicite maske na glavi... maske su istog oblika i muzjaci su al je kod jednog bas izrazeno crvena boja i lijepo izgleda a kod drugog je vise na narandzasto i jako je slabog inteziteta. Istina ovaj koji ima bolju masku je skoro uhvacen, mozda prije 5-6 mjeseci, a ovaj drugi sa slabom maskom je vec odavno u kavezu, dal je mozda to razlog inteziteta boje maske? I mene interesuje dal im se nesto posebno treba davati da bi se odrzavala ta crvena maska i dal je moguce ovom drugom stiglicu povratiti crvenu masku?
Znači ovde nema pomoći

što više voća i zelenja tokom mitarenja.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 17:26

I da dodam, prosarana hladovina ili direktna sunceva svetlost u ranim jutarnjim znaci od 6 do 8 ili od 20 pa do mraka , kasnim popodnevnim casovima, max 60-120 min na suncu. Vodu za kupanje za pospesivanje samu promenu pera.
Назад на врх Go down
Rasko
Član
Član
Rasko


Број порука : 274
Join date : 03.03.2009
Age : 49
Локација : Bačka Palanka

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 23:19

Moje ptice su vise koristile sunce u periodu od 3 do 5 posle podne, bukvalno su se suncale. Legnu na pod dignu i rasire krilo pa posle nekog vremena se okrenu na drugu stranu, jos samo da su uzele neku kremu za suncanje da se namazu.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 14 Dec 2009, 23:36

Pa ne znam koliko je pametno, ja kad iznesem moje na sunce, posle 10 min pozevaju i cim ih vidim uspanicim se. Onda im jednu siplicu napravim hlad a druga je na suncu i onda uvek stoje u hladu. Znaci pruzio sam im izbor i oni su izabrali hlad, i postujem njihov izbor :-). Pozdrav iz zavejanog i napokon kako mu i ime kaze Beograda
Назад на врх Go down
Dax BG
Član
Član
Dax BG


Број порука : 86
Join date : 29.04.2009
Age : 54
Локација : Beograd, Srbija

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 00:38

Pozdrav svim strucnjacima lol!
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 01:04

Dax, zezas malo. Samo menjas lokaciju, pazi se Bermudskog trougla :-)
Назад на врх Go down
ticar
Zaslužni član
Zaslužni član
ticar


Број порука : 683
Join date : 13.03.2009
Age : 39
Локација : zadar

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 05:25

bogdanik ::
Pa ne znam koliko je pametno, ja kad iznesem moje na sunce, posle 10 min pozevaju i cim ih vidim uspanicim se. Onda im jednu siplicu napravim hlad a druga je na suncu i onda uvek stoje u hladu. Znaci pruzio sam im izbor i oni su izabrali hlad, i postujem njihov izbor :-). Pozdrav iz zavejanog i napokon kako mu i ime kaze Beograda

pa nečeš ih usred ljeta držat na suncu nego tamo od 9 mjeseca pa nadalje.
Назад на врх Go down
Rasko
Član
Član
Rasko


Број порука : 274
Join date : 03.03.2009
Age : 49
Локација : Bačka Palanka

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 17:07

Nisam se najbolje izrazio...ptice se nalaze u velikoj spoljasnjoj volijeri i tu imaju velik izbor prostora od debelog lada pa do direktnog sunca...a u gore navedenom periodu ptice provode deo vremena u suncanju po sopstvenoj zelji i nahodjenju...i to suncanje netraje dugo do 10-tak minuta
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 17:14

Pre par godina uginulo mi je dva štiglića iz čista mira i nisam znao zašto. Kako se leto približavalo, sunce je menjalo svoj položaj i oko 3 sata dnevno su bili izloženi suncu, eto pogodilo se to tako nisam razmišljao na tu temu i platio sam školu. Tih dana sam u to vreme bio odsutan od kuće... mora o svemu da se razmišlja Wink
Назад на врх Go down
kostavr
Posetilac
Posetilac



Број порука : 13
Join date : 04.12.2009
Age : 40
Локација : Vranje

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 15 Dec 2009, 20:59

Ja stiglice nikad nisam cuvao u kuci vec uvek napolju a cuvam ih vec duzi niz godina.Desavalo mi se da kad hvatam ptice tako u prirodi uhvatim stiglica sa narandzastom maskom?E sad ove sto cuvam napolju isti uslovi znaci uvek dnevne svetlosti imaju na pretek.Svi se hrane potpuno isto,dajem im seme za kanarince ,maslacak,zelenu salatu....Posle mitarenja jedni su dobili KRV crvene maske jedni bledo crvene a jedni narandzaste.I kako to ako su sve imale iste uslove zivljenja?ja mislim da sve zavsi od same ptice.
Назад на врх Go down
delux
Član
Član



Број порука : 70
Join date : 26.09.2009
Локација : Podgorica

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 23 Dec 2009, 11:19

Pa je se puno ne ukljucujem u diskusije jer mi je ovo prva godina posle dugog perioda nedrzanja(ako se to prije dvadesetak i vise godina i može zvati držanje i uzgoj)
No kako bilo stekao sam neka saznanja i iskustvo ,a bogami prikupio dosta korisnih informacija ia sa NETa,izmedju ostalog i sa ovog foruma se izdvaja par ljudi koji definitivno pokazuju prakticno znanje.
Ovo je vrlo interesanta tema jer pored pjesme maska je druga najvaznija stvar u odabiru ptice(velicina i sve drugo manje mi je bitno).
E sad od početka septembra imam mlade stiglice(ubaceni bez maske ,potpuni ,kako ih mi zovemo"šogani").U volijeri dimenzija 150x100x80 ih je jedanaest(velicanstvenih Laughing ) .To je stiglic sa lokacije blizu moje kuce domaci,dijele staniste sa slavujima.
U drugoj istoj po dimenzijama volijeri je sedam komada isto ubacenih mladih ptica od druge polovine oktobra.Mladi pazljivo odabrani po velicini(svi od 14.8-15,6cm),i isto ubačeni kao potpuno mlade ptice.
Ista prostorija,isti rezim ishrane,isti intervali kupanja,sa razlikom što ove sedam zbog položaja volijere sunce direktno ogrije kasno popodne pred zalazak (od 40min-1sat)a ove druge ranije ujutro u istom intervalu.
Sada kad zavrsavaju mitar ovi prvi imaju perfektne maske kao da su u prirodi mitareni,a ovi oktobarski njih 7 blijede neki čak žute.
Što se tiče veršanja maska nema neko posebno značenje veršaju svi bez razlike,takodjer zdravstveno stanje i kondicija je posve ujednačeno i sve ptice su u extra formi.
Da li zaista mislite da neki microuslovi uticu na boju maske,ili je boja maske mozda fizički odraz psihološkog stanja ptice(stres,nezadovoljstvo,uplašenost)?Da li je moguće takodjer da boja maske zavisi i od kvaliteta vazduha,odnosno obogaćenosti kiseonikom,jer ptice sa viših nadmorskih visina imaju uglavnom ljepšu masku nego ptice koje se gnijezde na nižim nadmorskim visinama?
Misterija se nastavlja...
king
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 23 Dec 2009, 16:24

Hrana je po meni ta koja je najbitnije za pticu. Odavno se zna da hrana utiče na perje, kožu, stas, perenje uopšte na život ptice. Opšte je poznata stvar da dodavanjem neke hrane podstičemo kod ptice odredjene reakcijem recimo nagon za parenjem, ili boju i kvalitet perja. Kao što si i sam rekao boja maske nema veze sa stanjem ptice, pare i oni kojima je maska sasvim žuta tako da lično mogu da isključim stres ili vazduh kao uzrok. Po pitanju štiglića koji se gnezde u gradovima i u šumi ima i tu nekih razlika ali pre svega mislim da su u vrsti. Ti gradski "cigančići" neće se promeniti i ako ih kao mlade očuvaš na Kopaoniku, ostaće isti bez obzira na te uslove. Većina vas zna da sam dosta bio aktivan po pitanju praćenja ptica, imate neke postove sa pesmama, gnezdima i ostalom i u svom tvom radu zaključio sam jednu stvar. Štiglići se gnezde grupno, uvek su gnezda grupisana po nekoliko njih na jednom prostoru, takodje se uglavnom gnezde na mestu gde su se izlegli iz tog razloga im je i genetski pesma slična na tom području. Samo u jednom gradu imate po nekoliko različitih pesmi a iskusniji odgajivači mogu da samo na osnoviu pesme zaključe u kom delu grada je ptica izležena. Druga bitna stvar je hrana, tačno se zna u kom delu godine šta štiglići jedu, u periodu razmnožavanja i kad se mitare jedu čičak i biljne vaši, što je čičak interesantan, najviše ga ima kad se ptice mitare, svako od vas zna koje je boje cvet čička, cvet ide iz semenke koju ptice jedu a šta ima u njoj ? Šta ima u maslačku pa mu je stabljika crvena ? Pokušao sam na netu da nadjem koje sve biljke sardže karotin u sebi i nisam uspeo, eto ako ima nekog ko može to da uradi nadam se da će nam mnoge stvari biti jasnije, ako ništa drugo možemo i da zaključimo šta to inicira pojavu crvene boje kod štiglića, kad znamo šta svo to semenje i bilje povezuje.
Назад на врх Go down
delux
Član
Član



Број порука : 70
Join date : 26.09.2009
Локација : Podgorica

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 23 Dec 2009, 20:19

Pa imamo vec nekoliko prakticnih primjera da stiglici drzani i hranjeni u istim uslovima neki imaju neki nemaju masku.Po toj logici hrana otpada kao odlucujuci faktor jer takodjer na razlicitim lokalitetima ptice se razlicito hrane.Sa druge strane ja jos nijesam vidio zutu masku stiglica u prirodi cak i na lokacijama oskudnim cickom,gologuzom,maslackom i ostalim biljem koje navodite kao neophodne za boju perja.Stiglic hranjen kanarinskom hranom bez dodataka svjezeg bilja u vecim kolicinama,samo sporadicno izmitario u kavezu i dobio krv crvenu masku scratch i tako dvije godine za redom tek treci mitar maska postala blijedo crvena.A pjeva ko lud,i rekao bi covjek zdrav i veseo,ipak nesto se desilo u tom malom organizmu scratch E zaboravih reci da mu je promijenjena lokacija kaveza na kojoj je bio skoro dvije godine Rolling Eyes
Dakle ipak bih se ja usredsredio na psiholoski profil jedinki,kako prihvataju zarobljnistvo,kako se adaptiraju,kako reaguju na prisustvo ljudi itd...Definitivno stiglic mora biti "srecan" da bii mao dobru masku,to je moj stav.
king
Назад на врх Go down
Nikolasbc
Član
Član
Nikolasbc


Број порука : 74
Join date : 23.10.2009
Age : 56
Локација : Sabac

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyThu 24 Dec 2009, 01:14

to je sve individualno Ja ih drzim u volijeri imaju sunca i hranim ih istom hranom ali svi posle mitarenja dobijaJU NARANDZASTU masku .Veoma mali broj tj samo par njih u nekoliko godina zadrzi crvenu
Назад на врх Go down
Jocom
Član
Član
Jocom


Број порука : 56
Join date : 25.11.2009
Age : 37
Локација : Trebinje (Republika Srpska)

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: re:   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyMon 04 Jan 2010, 17:29

Pa evo da obavjestim sve clanove koji su ucestvovali u ovoj temi, kao sto i sami znate prije nekih mjesec dana sam nabavio pticu koja nije imala adekvatnu masku na kakvu sam ja navikao kada su u pitanju stiglici, u temi je bilo raznih odgovora i sugestija pa cak i zustre rasprave....
....al malo po malo i evo cak vec nakon nekih mjesec dana primjetna je nevjerovtna razlika na tom polju, stiglic je vjerovali ili ne dobio pravu jarku crvenu masku kao da je upravo uhvacen u prirodi...

...sada sam duzan da objasnim kako sam to postigao i bicu iskren, niti sam davao karotin niti sam davao bilo kakve posebne minerale i vitamine niti sam bio u mogucnosti da policu sa kavezima postavim na neko mjesto u prostoriji gdje svjetlost vise dopire, cak naprotiv suncevi zraci nisu nikako mogli da obasjaju kaveze....
...ipak sam odlucio da ide sve svojim tokom pa kako se desi, jedino sto sam im davao je bila obicna hrana mjesavina za kanarince i stiglice, sipina kost i povremeno mozda 2 il 3 puta sedmicno po nesto od povrca mrkva il nesto od zelenila i naravno svakodnevno svjeza voda...
e sada dal je to priroda il' nesto drugo sto odgovara ptici il' je mozda prethodni vlasnik pticu drzao u kriminalnim uslovima pa je ptica morala izgubiti masku a kada je dobila normalne uslove da je ponovo sve doslo na normalu il' nesto trece....

p.s. u svakom slucaju hvala svim clanovima koji su pokusali da pomognu i odgovore na ovu temu bounce
Назад на врх Go down
kostavr
Posetilac
Posetilac



Број порука : 13
Join date : 04.12.2009
Age : 40
Локација : Vranje

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 05 Jan 2010, 18:13

Jedno je sigurno.Nema pravila!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 05 Jan 2010, 18:30

Koje je boje mrkva i zašto ?
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 05 Jan 2010, 20:29

Aman ljudi, polako. Ne znam šta ste zapenili toliko oko maske štiglića. Toliko je jasno da je to sasvim individuelna stvar svake tice. To vam je kao da raspravljate što ima više ljudi crnih nego plavih, ili što su neki ćelavi a neki ne. Apsolutno nema pravila i sve zavisi od ptice do ptice. Pa i sami znate da ni iz istog gnezda nisu sve ptice iste a kamo li u prirodi u tolikoj masi ptica da se sad neke odvajaju od drugih zbog nečega ili nekoga. Gluposti!
Majka priroda je čudo! Nekog ofarba, nekog ne. affraid
Назад на врх Go down
kostavr
Posetilac
Posetilac



Број порука : 13
Join date : 04.12.2009
Age : 40
Локација : Vranje

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyTue 05 Jan 2010, 20:32

U potpunosti se slazem sa tobom.Ali me nervira sto neki ovde namerno pricaju nesto sto nije.Stvarno je bezveze.
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 EmptyWed 06 Jan 2010, 00:08

kostavr ::
Ti bre brate Milane izvini sto cu da ti kazem mnogo si tvrdoglav.Pusti mrkvu,sargarepu,cveklu.Lepo ti covek objasnio a i ti ako znas da citas nadji strucne literature i videce da crvena boja na glavi stiglica nema blage veze sa karotinom vec melaninom.Ti si uporan i cak sto vise prelazis u dosadu i siris neistine ovde na forumu.Tvoje neznanje ne treba da bude zvezda vodilja ostalim ljudima koji mozda tek ulaze u ovaj prelepi svet vrapcarstav.Ne kontam te uopste.Sa strucne strane gledano nisi u pravu.Nisam ni ja bog zna sta nesto strucan ali znam da citam.
A ako te interesuje sta se desava u praksi i sam znas da sam ja u pravu nema pravila!!!Mozes da probas sve nacine da menjas ishranu ,sa i bez svetlosti ma sta god hoces i ti znas da je tako .Neki ce imati crvenu masku posle prvog mitarenja ali to je retko u odnosu na one koji ce imati narandzastu kojih ce biti vise.Nemoj da teras inat.Jer ima ovde na forumu ljudi koji su stvarno profi i koji zaista znaju pa ces isapsti da nekazem sta u njihovim ocima.

ova poruka je mogla i da izgleda ovako a da bude po pravilima foruma

"Ti bre brate Milane izvini sto cu da ti kazem mnogo si tvrdoglav.Pusti mrkvu,sargarepu,cveklu.Lepo ti covek objasnio nadji literature i videce da crvena boja na glavi stiglica nema blage veze sa karotinom vec melaninom.A ako te interesuje sta se desava u praksi i sam znas da sam ja u pravu nema pravila!!!Mozes da probas sve nacine da menjas ishranu ,sa i bez svetlosti ma sta god hoces i ti znas da je tako .Neki ce imati crvenu masku posle prvog mitarenja ali to je retko u odnosu na one koji ce imati narandzastu kojih ce biti vise."

A sad i da odgvorim. Svi moji štiglići imaju crvenu masku iako su izleženi u kavezu. Onaj ko je bio kod mene ( a nije ih malo sa foruma) mogao je to i da vidi. Praksa upravo to kaže, treba pticama davati šargarepu, cveklu maslaćak, spirulinu.......... bez toga nema crvene maske. Ostavi ptice samo na semenu neće dobiti crvenu masku nikad. Što se literature tiče i taj deo nije objašnjen, eto ne zna se sigurno ŠTA TREBA DODAVATI ŠTIGLIĆU da bi mu maska bila crvena ili da bi aniflanu bili crvene grudi. I tu se vode razne diskusije.

Što se tiče tvog posta biće po pravilima foruma prosledjen administratoru, ujedno da i drugi ljudi vide ovde kako se to radi i šta ne sme da se radi pošto je očigledno da ovde mnogi ne žele ili neznaju da čitaju.

A sad bi zamolio nekog da mi objasni koje je boje mrkva i zašto ?
Назад на врх Go down
Sponsored content





Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty
ПорукаНаслов: Re: Crvena maska kod Stiglica   Crvena maska kod Stiglica - Page 7 Empty

Назад на врх Go down
 
Crvena maska kod Stiglica
Назад на врх 
Страна 7 of 9Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» pol stiglice
» ponasanje stiglica
» parenje stiglica

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: ŠTIGLIĆ ( Carduelis Carduelis)-
Скочи на: