PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
Bastardiranje - Page 2 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
Bastardiranje - Page 2 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
Bastardiranje - Page 2 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
Bastardiranje - Page 2 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
Bastardiranje - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
Bastardiranje - Page 2 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
Bastardiranje - Page 2 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
Bastardiranje - Page 2 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
Bastardiranje - Page 2 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
Bastardiranje - Page 2 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
Bastardiranje - Page 2 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Similar topics
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 Bastardiranje

Go down 
+24
blackhunter
dix1
goran70
salle
Zokbok988
lujo
Mica Vasic
Ćuban
administrator
Boban
bogdanik
kumca
Gost
alann
ticar
Milan
sasaznas
diskus
Бане
popBL
Danijelvr
Petar
Steva
Nikolasbc
28 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3  Next
АуторПорука
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: starac   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 01:40

Ovo je moj starac uhvacen 23-11-2000 i zveo sam 7 bastarda sa dvije kanarinke od njega.
Bastardiranje - Page 2 Pobro.th
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 01:42

SAŠA ::
Trenutno imam jednog štiglića koji bukvalno ne da kanarinki (sa kojom je uparen) da ustane sa jaja. Ona leži na 4 jajeta a on ne mrda od nje. On je i hrani. Čim ustane iz gnezda on je tera da legne a onda stane pored nje i peva. Ovo do sada nisam video.
Proprati ga Sale da mu se ne oslacaju jaja jer divljak zna da ih sredi u minut.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 01:47

Sad si mi Alane dao domaći zadatak. Treba samo da čučim pored tog gnezda. Šta misliš da ga odvojim od ženke?
Prelep ti je onaj matori štigljo. Ima divn masku. Rekoh' ti da sam nabavio belobrade?
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 02:11

SAŠA ::
Sad si mi Alane dao domaći zadatak. Treba samo da čučim pored tog gnezda. Šta misliš da ga odvojim od ženke?
Prelep ti je onaj matori štigljo. Ima divn masku. Rekoh' ti da sam nabavio belobrade?
Kod mene Sale je danas pao jos jedan bjelobradi u mrezu.
Ja sam par puta se zajebo sto sam ostavljo stiglica sa kanarinkom.Sve sam mu se divio prije kako je pazljiv na gnijezdo dokle mi nisu sredili jaja.
Sad stiglic opari i ide sam u kavez ceka drugu zenku,isto kao i sa kanarincima nema potrebe da on ucestvuje u podizanju mladih sve ce kanarinka sama obaviti.On jedino moze samo i da joj smeta.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 02:16

A, ujutru ide u samicu! Neću da razmišljam. Hvala na savetu.
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 02:33

SAŠA ::
A, ujutru ide u samicu! Neću da razmišljam. Hvala na savetu.
Nema na cemu on ako je oplodio on je zavrsio njegov dio posla ostalo je na nju.
Назад на врх Go down
diskus
Zaslužni član
Zaslužni član
diskus


Број порука : 343
Join date : 06.09.2009
Age : 50
Локација : Leskovac

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 11:49

diskus ::
Бане ::
treci razred?!
9-10 godina znaci ima... scratch

Da uso je u desetoj i jos je plodan...!!!!!!!!! cheers Basketball

Pozdrav svim clanovima,lepa diskusija se vodi.

Najbolje je pustati na skok upari zenku,staro pravilo ""ozezi pa bezi"".!
Jasam imao prilika,ostavim zajedno pa SE ONI SBLIZE SA ZENKOM INECE DRUGU.!

Moj Stric Je imao stiglana 18godina koji se pario samo sa jednom zenkom kanarinkom.
I bio sam prisutan imao je veliku lipu u dvoristu,pusti stiglana iz kaveza on ode u lipu.Donese zenku kanarinku stavi na bastenski stocic,cim cuje zov kanarinke sidje iz lipe stane na kavez i nema sanse da pomeris stiglana od kavez...!!!!

I na kraju ove price,stiglan je crko u 18god.Ali bio je plodan.U to vreme koje znao za hemiju...!!!CISTA PRIRODA..!!
Назад на врх Go down
Бане
Zaslužni član
Zaslužni član
Бане


Број порука : 758
Join date : 03.03.2009
Age : 43
Локација : Москва-Лозница

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 20:28

diskus malo neverovatna prica ali dobro...
ribolovci,lovci i pticari mogu da se svrstaju u jednu kategoriju...
lipu su verovatni odsekli pa stiglo nije imao odakle da aterira? Laughing
Назад на врх Go down
kumca
Član
Član
kumca


Број порука : 178
Join date : 17.09.2009
Age : 46
Локација : leskovac

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 04 Dec 2009, 21:44

Бане ::
diskus malo neverovatna prica ali dobro...
ribolovci,lovci i pticari mogu da se svrstaju u jednu kategoriju...
lipu su verovatni odsekli pa stiglo nije imao odakle da aterira? Laughing
Prica je mozda neverovatna ali i ja potvrdjujem da je istinita jer znam njegovog strica i znam za tog stiglana i to sto je rekao diskus je tacno iako sam znao da nije trebao to napisati jer tesko da ce neko u to poverovati bez obzira sto je istina..
Назад на врх Go down
alann
Zaslužni član
Zaslužni član
alann


Број порука : 609
Join date : 16.04.2009
Age : 50
Локација : Podgorica-Montenegro

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySat 05 Dec 2009, 00:28

Za granice plodnosti nikad tacno nisam čuo starosnu granicu tako da nemogu da komentarisem ali za vraćanje štiglića puštenog to vjerujem jer je bilo dosta slučajeva što sam gledo ne samo ptice koje su više godina u kavez nego ptice i sa nekoliko mjeseci.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySat 05 Dec 2009, 00:41

Meni se desilo pre 7,8 god , u sred zime i sve pod snegom. Pobegne mi stiglic iz kaveza, u toku dana sam ga video na Jelci ispred kuce, samo sam stavio kavez na terasu i stiglic se vratio i sam usao u kavez. Stiglic je bio uhvacen na jesen, znaci nije bio dugo kod mene, nekih 2,3 meseca. Inace sad mi to i nije cudno, skoro mi se desilo da mi stiglic pobegne iz ruke, posle mesec dana provedenih kod mene, ptica se je 2 dana muvala oko mojih kaveza sa pticama ali nije se prevarila da udje u kapan.
Назад на врх Go down
bogdanik
Zaslužni član
Zaslužni član



Број порука : 381
Join date : 10.05.2009
Age : 68

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySat 05 Dec 2009, 00:41

Meni se desilo pre 7,8 god , u sred zime i sve pod snegom. Pobegne mi stiglic iz kaveza, u toku dana sam ga video na Jelci ispred kuce, samo sam stavio kavez na terasu i stiglic se vratio i sam usao u kavez. Stiglic je bio uhvacen na jesen, znaci nije bio dugo kod mene, nekih 2,3 meseca. Inace sad mi to i nije cudno, skoro mi se desilo da mi stiglic pobegne iz ruke, posle mesec dana provedenih kod mene, ptica se je 2 dana muvala oko mojih kaveza sa pticama ali nije se prevarila da udje u kapan.
Назад на врх Go down
Nikolasbc
Član
Član
Nikolasbc


Број порука : 74
Join date : 23.10.2009
Age : 56
Локација : Sabac

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySun 06 Dec 2009, 00:12

tri puna od kringlova Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing POZDRAV
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySun 06 Dec 2009, 00:24

ČESTITAMO!!!!!! bom
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySun 06 Dec 2009, 12:19

Nikolasbc ::
tri puna od kringlova Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing POZDRAV

Alal vera! Drzimo ti palceve za dalje!
Назад на врх Go down
Milan
Admin
Admin
Milan


Број порука : 4633
Join date : 03.03.2009
Age : 48
Локација : Pirot

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 18 Dec 2009, 13:03

BASTARDI

“Moda ukrštanja štiglica sa kanarincima, srodnim zebama iz Evrope, Južne i Severne Amerike, Azije, pa i nekim zebama iz Afrike, traje jedan poduži vremenski period. Dobijeni melezi iz ovakvih parenja su najčešće neplodne ptice(bastardi ili hibridi), ali veoma interesantnog, unikatnog izgleda i izložbeno veoma vredni primerci. U ranijem vremenskom periodu sama ukrštanja različitih vrsta i dobijanje hibrida nije bio nimalo lak posao za odgajivače, kako zbog nedostatka adekvatne hrane, tako i zbog najčešćeg korišćenja štiglica ulovljenih u prirodi kojima je bio potreban poduži period adaptacije na volijeru.



Pri ocenjivanju bastarda štiglica bitan udeo je imao stepen komplikovanosti ukrštanja vrsta, jer je na primer mnogo lakše bilo ukrstiti štiglica sa kanarinkom, nego recimo sa ženkom evropske zimovke. Danas su ti faktori gotovo sporedni u zemljama sa razvijenom avikulturom jer se štiglici već više godina razmnožavaju u kavezu, selekcionisane su mnoge mutacije(smedja. ahat, pastel, žuta, belogrla, satine, izabel, albino, lutino, beloglava, bela crnooka, opal, feo, eumo i neke kombinacije izmedju njih) i upoznata pravila njihovog nasledjivanja, tako da se već naziru koraci koji vode ka domestifikaciji štiglica.

Naravno da je razmnožavanje i ukrštanje ptica proizvedenih u volijeri mnogo jednostavnije nego sa početnim štiglicama iz prirode, a sada kada je to takoreći prevazidjeno javlja se mnoštvo novih trendova i zahteva koji se moraju pratiti. Mnoštvo dobijenih mutacija štiglica otvorilo je nove mogućnosti koje se sve više koriste i primenjuju pri bastardiranju, a ponajviše u Italiji, Belgiji, Francuskoj, Holandiji, Španiji i Nemačkoj.

Pri bastardiranju štiglica mutirane boje sa kanarincima boje trend je da to budu kanarinci iste ili srodne mutacije, ne bi li se dobili i hibridi u nekoj od mutacija(recimo satine, feo, opal itd.). Ovakvi hibridi su hit na zadnjim svetskom prvenstvima ptica, a njihovo ocenjivanje se odvija u posebnim sekcijama za mutacije hibrida zeba Evrope – sekcija H2 smedja, ahat, izabel i dr. i sekcija H3 feo, satine i dr.

Ukrštanja štiglica sa srodnim evropskim zebama, koja su vrlo popularna i uvek daju izuzetno atraktivne hibride, sve češće se usmeravaju na parenja istih mutacija, ako postoje za izabrane vrste koje se ukrštaju. Ovo garantuje dobijanje ionako atraktivnog meleza izmedju dve vrste još i u mutiranoj boji. Pored ovoga i neke zebe iz Južne Amerike koje se mogu ukrštati sa štiglicom su odgojene u podosta mutacija, kao na primer venecuelska cajzla i meksička zimovka, pa se i one koriste za ukrštanja sa štiglicima mutiranih boja i to slaganjem istih ili srodnih mutacija. Vidimo da su mogućnosti neiscrpne, a izgled unikatnih hibrida u nekoj od mutiranih boja deluje po malo i nestvarno.

Trgovina pticama u ekonomski razvijenim zemljama donosi ne mali profit, pa se nekim zakonskim aktima pokušavaju regulisati pravila za dozvoljena ukrštanja evropskih zeba. Cilj ovakvih zakona je da se strogo zabrane ukrštanja sa zebama ulovljenim u prirodi za najčešća parenja sa kanarincima.

Bastardi štiglica i kanarinke su odlični pevači, lepo izgledaju i potražnja za njima je dosta velika naročito u Italiji, a i zemljama Zapadne Evrope. Ptice iz prirode su u normal boji i one sa kanarincima, bez obzira na boju, najčešće daju hibride u normal(klasičnoj) boji. Upravo za takve, nazovimo, hibride normal boje(neki ih nazivaju crno – smedji), postoje predlozi o zabrani trgovine i prenošenja preko granica u nekim zapadnoevropskim zemljama(Francuska). Ovo je po meni besmisleno ako su štiglici normal boje korišćeni za ukrštanja propisno alkirani( u neku ruku domestifikovani), a ovome se protive i naravno svi odgajivači evropskih zeba. Mnoge evropske zebe, pa i štiglici u normal boji su nosioci neke od mutacija i u razvoju mutiranih boja ih je neminovno koristiti. Mutirane boje su skoro uvek recesivno nasledne, a neretko i vezane za pol, pa je nemoguće od ptica u mutiranoj boji uvek dobiti bastarde samo u mutaciji, već se obavezno izlegu i hibridi normal boje.

Sve ovo navodi na besmisao predloženog zakona i nepoznavanje materije od strane onih koji ga predlažu, a vidimo da se takvi slučjevi ne dešavaju samo kod nas, već i u razvijenim evropskim zemljama. Prave mere su stroga primena pravila koja zabranjuju lov evropskih zeba iz prirode i to je sasvim dovoljna i opravdana mera ako se sprovodi. To je regulisano i na svetskom nivou sa dve konvencije iz Vašingtona CE 338/97 i 1808/2001/, a na evropskom nivou konvencijom o zaštiti ptica donetoj u Bernu 10.02.1982. a proširenoj i dopunjenoj na Malti 23.02.2003. a tu je odlučeno da se do 31.12.2008. potpuno regulišu pravila o gajenju evropskih zeba i verovatno da neki stepen domestifikacije za njih.

Pravila moraju biti takva da preciziraju potpuno šta je legalno pri odgoju evropskih zeba , etična ali i praktična za odgajivače. Francuzi su već krenuli u pravljenje nekih verovarnih šema nasledjivanja boja hibrida izmedju štiglica i kanarinaca, prezentovaću ih uz napomenu da su to šeme koje se još uvek proučavaju, a podelili su ih na mutacije koje su recesivno nasledne i vezane za pol, recesivne i slobodno nasledne i dominantne nevezane za

1. štiglic M smedj X Kanarinka Ž smedja ili Kanarinac M smedj X štiglic Ž smedja daju 100% hibrida smedjih
2. štiglic M smedj X Kanarinka Ž ahat daju 50% hibrida M normala(smedje crnih) nosioca ahata i smedje(beznačajno zbog neplodnosti) i 50% hibrida Ž smedjih
3. Kanarinac M smedj Xštiglic Ž normal daju 50% hibrida M normala nosioca sme|e i 50% hibrida Ž smedjih
4. štiglic M opal X Kanarinka Ž opal ili Kanarinac M opal X štiglic Ž opal daju 100% hibrida opala
5. štiglic M nosioc opala X kanarinka Ž opal ili Kanarinac M nosioc opala X štiglic Ž opal daju 50% hibrida Mi Ž opal i 50% hibrida M i Ž normala nosioca opala
6. Podarci o ukrštanju dominantne i nevezane za pol žute mutacije štiglica sa kanrincima se pouzdano ne znaju ali se predpostavlja da bi uvek dali 50% hibrida M i Ž `utih i 50% hibrida M i Ž normala
Primeri 1. 2. i 3. se odnose na recesivne i mutacije štiglica vezane za pol, primeri 4. i 5. su predpostavke za dobijanje hibrida od mutacija štiglica koje su recesivne i slobodno nasledne, dok se primer 6. odnosi na dominantnu i nevezanu za pol mutaciju štiglica kakva je recimo žuta.
Napomenuto je i da se šareni bastardi mogu očekivati iz ukrštanja štiglica sa lipohrom ženkama kanarinki, ali ne uvek, a gotovo sigurno se dobijaju ako se za ukrštanja koristi bela crnooka mutacija štiglica, uz napomnu da je česta greška ovakvih bastarda nepotpuna maska.

preuzeto sa http://www.sarajevo-x.com autor zah
Назад на врх Go down
Boban
Član
Član



Број порука : 225
Join date : 29.03.2009
Age : 63
Локација : Vranje Srbija

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyFri 18 Dec 2009, 15:55

Inace i ovo je moj tekst ne znam odakle na tom sajtu, objavljen je u Zovu
Назад на врх Go down
administrator
Admin
Admin
administrator


Број порука : 54
Join date : 03.03.2009
Локација : Pirot/Srbija

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptySat 19 Dec 2009, 02:26

Primljeno k znanju
Назад на врх Go down
https://pticefauneevrope.forumsc.net
Ćuban
Posetilac
Posetilac



Број порука : 5
Join date : 03.01.2010
Age : 35
Локација : Beograd

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 05 Jan 2010, 16:05

Bastardi lepo pevaju, pitam se: da li ce izgubiti neke ture ako ga budem drzao sa kanarincima?
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 05 Jan 2010, 16:11

Hoce sigurno.
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 05 Jan 2010, 16:12

Да би задржали већ постојећу песму бастарда треба избегавати да у време митарења буду у друштву канаринаца. Мада и током године постоји могућност да по нешто покупе од канаринске песме али у принципу највећи је ризик у митарење.
Назад на врх Go down
Mica Vasic
Zaslužni član
Zaslužni član
Mica Vasic


Број порука : 306
Join date : 05.01.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 04 May 2010, 21:25

i od mene nesto...
Назад на врх Go down
Gost
Zaslužni član
Zaslužni član
Gost


Број порука : 910
Join date : 03.03.2009
Age : 61
Локација : KRALJEVO

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyTue 04 May 2010, 21:45

Postavi malo bolje snimak. Ovde se ništa ne vidi?
Назад на врх Go down
lujo
Član
Član



Број порука : 137
Join date : 28.02.2010

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 05 May 2010, 05:05

SAŠA ::
Postavi malo bolje snimak. Ovde se ništa ne vidi?

ja vidim male ptice u gnijezdu,je da su crne ali se vidi.
Назад на врх Go down
Steva
Zaslužni član
Zaslužni član
Steva


Број порука : 707
Join date : 03.03.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 EmptyWed 05 May 2010, 10:36

SAŠA ::
Да би задржали већ постојећу песму бастарда треба избегавати да у време митарења буду у друштву канаринаца. Мада и током године постоји могућност да по нешто покупе од канаринске песме али у принципу највећи је ризик у митарење.

Kolika je sansa da bastard koji trenutno peva samo stiglica, nije nikad cuo kanarinca, i pri tom je star oko godinu i po, pokupi nesto od kanarinca ako bi se culi ili bili zajedno?
Назад на врх Go down
Sponsored content





Bastardiranje - Page 2 Empty
ПорукаНаслов: Re: Bastardiranje   Bastardiranje - Page 2 Empty

Назад на врх Go down
 
Bastardiranje
Назад на врх 
Страна 2 of 3Иди на страну : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Par za bastardiranje!
» Bastardiranje s cesljugarom
» bastardiranje na bazi fauna x fauna

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: BASTARDI ( Hibridi)-
Скочи на: