PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE

Forum za sve ljubitelje i odgajivače ptica pevačica-Štiglić, kanarinac, zimovka, cajzlić, konopljar, anifla, zelendur,kringl,bastard,krstokljun, slavuj, egzote,zebe, mekokljunci uzgoj, razmnožavanje, genetika, bolesti, lekovi, kavezi, volijere, pesma...
 
HomeHome  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  ТражиТражи  Региструј сеРегиструј се  Приступи  
Тражи
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
TAKMIČENJA
 https://pticefauneevrope.forumsc.net/t2064-topic#34861  pticefauneevrope.forumsc.net
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
AKCIJA ŽIVOT JE MRVICA
Latest topics
» order dapoxetine usa
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 13 Jan 2024, 03:22 by LiamynC

» finasteride lymph nodes
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 22 Nov 2023, 18:03 by LiamynC

» buy priligy in malaysia
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyMon 20 Nov 2023, 06:16 by LiamynC

» buy dapoxetine 60 mg in india
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 19 Nov 2023, 13:21 by LiamynC

» Pesma štiglića
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 03 Aug 2023, 01:06 by Jovan0

» CD za školovanje bastarda na pesmu štiglića
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:43 by Milan

» KLIJAVO SEME za ishranu ptica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 15 Feb 2023, 19:40 by Milan

» Prirodna ishrana Stiglica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 19:45 by Milan

» TIGRICE - Melopsittacus Undulatus
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 05 Jan 2023, 01:23 by Milan

Извештај о извршеном обележавању младих излегнутих птица у сезони 2015.
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 29 Feb 2012, 17:05 by Milan
У складу са чланом 25. Став 4 и чланом и чланом 26. Правилника о условима држања, начину обележавања и евидентирања дивљих животиња у заточеништву (Службени гласник РС број 86/10) надлежном Министасртву је данас достављен …

[ Full reading ]
Comments: 4
Zbrinjavanje i odgoj mladih slavuja
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 29 May 2014, 14:19 by Milan
Danas 25.05.2014. godine su deca donela mladunce (najverovatnije slavuja) koje su pronasli u pokosenom grmlju. Krenula je odmah procedura zbrinjavanja i pokusaj da se ptice odrze u zivotu. I pored ogromnog iskustva u rucnom hranjenju ptica, prvi put se srecemo sa " mekokljuncima" tako da je svaka pomoc dobrodosla.

Comments: 0
OBAVEŠTENJE O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 29 Mar 2014, 09:17 by Milan
OBAVEŠTENJE
O ODRŽANOM SEMINARU ZA SUDIJE-INSTRUKTORE I OCENJIVAČE ZA PESMU ŠTIGLIĆA

      U Organizaciji Saveza Srbije za očuvanje I odgoj egzotičnih, divljih I zaštićenih životinja I udruženja “Ptice pevačice faune Evrope” za vikend je u  Pirotu održan prvi seminar  za sudije –instruktore I ocenjivače za pesmu štiglića “Balkanika”.
      Nakon donošenja …

[ Full reading ]
Comments: 0
RODOVNIK SAVEZA SRBIJE DEFINISAN ZAKONSKOM REGULATIVOM
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 22 Feb 2014, 00:03 by Milan
Poštovani kolege, odgajivači ptica čast nam je da Vas obavestimo da su naši sastanci sa nadležnim ministarstvima urodili plodom i da  je Rodovnik Saveza Srbije za očuvganje i odgoje egzotičnih , divljih i zaštićenih životinja nakon više od 3 godine zalaganja napokon i zvanično usvojen od nadležnih organa.
         Na ovaj način izdejstvovali smo da svi gradjani Srbije dobiju …

[ Full reading ]
Comments: 1
Dimenzija prstenova-alkica za obeležavanje ptica
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 03 Sep 2010, 14:28 by Milan
Прилог 2. Правилника о обележавању птица
Судијске организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “С.П.А.С.”

Димензије прстенова за обележавање птица и живине

2.00 mm Ružasta astrilda, …

[ Full reading ]
Comments: 1
UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 30 Apr 2011, 13:22 by Milan
Удружење за заштиту, одгој и проучавање птица певачица "ПТИЦЕ ПЕВАЧИЦЕ ФАУНЕ ЕВРОПЕ" јесте невладино, нестраначко и непрофитабилно удружење a циљевима из области заштите , проучавања и одгоја птица певачица …

[ Full reading ]
Comments: 51
OBAVEŠTENJE ALKICE ZA 2017 GODINU
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyMon 16 Sep 2013, 00:52 by Milan
Pošto po važećim zakonima u Srbiji svaka ptica mora biti obeležena kako bi mogli da je držite, prodajete, menjate, transportujete ili javno izlažete Savez Srbije SPAS će izaći u susret svojim članovima i pomoći im u obeležavanju mladih ptica za 2017 godinu.

Obeležavanje ptica vršiće se u skladu sa zakonima Srbije i po evropskim standardima.
Cena obeležavanja jedne ptice ( …

[ Full reading ]
Comments: 1
Izdavanje RODOVNIKA za ptice
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 22 Nov 2011, 13:42 by Milan
Obaveštenje

На основу члана 9.  Правилника о обележавању птица Судисјке организације Савеза Србије за очување и одгој егзоричних, дивљих и заштићених животиња “ С.П.А.С. ” одгајивачи који су извршили набавку прстенова …

[ Full reading ]
Comments: 3
Plaćanje članarine udruženju
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 13:14 by Milan
Obave

Članarina za 2022 godinu je 1000 din  a plaća se na godišnjem nivou.,[/b] nakon uplate članarine, overenu uplatnicu i pristupnicu šaljete na adresu UDRUŽENJE PTICE PEVAČICE FAUNE EVROPE ul. Vuka Karadžića 6 a /24 18300 Pirot-preporučeno. Obavezno na koverti ostavite svoju adresu u slučaju da pismo zaluta.

članarinu uplaćujete na sledeći žiro račun : br ŽR 220-131917-04


[ Full reading ]
Comments: 1
KAKO POSTATI ČLAN UDRUŽENJA
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 04 Jan 2013, 12:23 by Milan
Svako ko se slaže sa ciljevima PPFE može postati član udruženja bez obzira gde se nalazi pošto udruženje deluje na prostoru cele Srbije. Dovoljno je da samo popunite pristupnicu i uplatite članarinu Od strane udruženja osmišljene su neke olakšice za sve vas tako da će te o svim aktivnostima udruženja biti odmah obavešteni preko ovog foruma u temama predvidjenim za to, članovi …

[ Full reading ]
Comments: 0
Prijatelji foruma
 pticefauneevrope.forumsc.net  Serbian Biodiversity Portal
Moj ljubimac
Piroćanka Zoo Park KOKI!

 

 CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)

Go down 
+24
suljaga
žako
crnitica
sasko
Furla
itan
gost1
Mita Bivolje
galeb
popBL
ZQKY
pticar_amater
vrscanin
robin
misan
Jocom
Nikolasbc
Petar
Milan
Laza
Gost
Zika
BOCKA
IvanBG
28 posters
Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АуторПорука
sasko
Član
Član



Број порука : 77
Join date : 14.12.2010

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 14 Jul 2011, 10:37

mića ::
Prve ptice pevačice koje sam počeo da odgajam bili su Slavuji i Crvendaći. U celom ptičarniku tada je bilo ukupno 5 ptica. U istom prostoru sada ima oko 140 ptica. Najviše Štiglića. Ovo je treća godina kako se nije izleglo ni jedno mladuče Crvendaća ni Slavuja. Razlog je jednostavan. Ptice koje su teritorijalno determinisane nemaju više svoj prostor. Zbog toga se ne razmnožavaju.


Nije mi poznato da u Evropi neko odgaja slavuje. Na netu sa ne može naći ni jedan odgajivač slavuja. Zvanično u Evropi postoji samo jedna odgajivačnica koja osim drugih ptica odgaja i crvendaće. Pored te odgajivačnice samo jedan odgajivač tvrdi da odgaja crvendaće i pisao je o načini njihovog odgoja. Čudno je da nije postavio ni jednu fotogarafiju svojih Crvendaća iz odgoja. Tako da tu informaciju treba uzeti sa rezervom.



Pažlivo sam pratio tekst i nešto ne mi e jasno.
Tvrdite da u cel svet još nikoj nije izlego slavuj i crvendač a u boldiranom tekstu navodite da vie ne ste izlegle slavej i crvendač veke tri godini.
Dali ovo znači da vie ste edinstveni ptičar koj je izveo mladi slavei i crvendači.
Ako je tako onda svaka vam čast na uspehu i toa treba da se publisticira normalno sa nekim dokazom.
U svakom slučaju bravo majstore Mica king
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 16 Jul 2011, 09:54

Re: sasko
Da bih Ti odgovorio na postavljeno pitanje morću da odem van teme. Kada sam počeo da čuvam i odgajam ptice pevačice nije bilo ni nagoveštaja da će jednog dana biti legalizovano njihovo čuvanje i odgajanje. Ljubitelji naših ptica pevačica čuvali su ih i odgajali u dubokoj ilegali. Rizikovali su da ih zlonamerni komšija prijavi i da imaju problema zbog kršenja zakona.
Živim u maloj sredini. Nisam mogao sebi da dozvolim blamažu da me posećuju inspektori, milicija ili da se vučem po sudovima zbog ptica. Ime i ugled koji sam stekao u profesiji kojom se bavim, nisu mi to dopuštali. Ptice sam skrivao zbog toga i od sebe samog. Da mi je tada neko predložio da ih slikam, verovastno bih to odbio, smatrajući da je beskorisno, da nema svrhe, pa čak može biti i opasno. Tada mi upošte takva ideja nije padala na pamet. Rezultat takvih oklonosti je da nemam ni jednu fotografiju o odgoju Crvendaća. Kada su počeli da se legu Slavuju, tada sam prvi put došao na ideju da ih slikam. Za sabe i za uspomenu. Nisam ni predpostavio da će jednog dana fotografije moći da se slobodno u javnost prikazuju. Deo tog materijala postavio sam i na ovom forumu u temi o Slavuju. Imam i nekoliko klipova na YouTube.
Fotografije su ne samo korisna, lepa već i dragocena dokumentacija o radu i uspehu svakog odgajivača. Ni prsten na odrasloj ptici, danas nije siguran dokaz da je ptica izležena u zatočeništvu. Jedan broj divljih ptica prstenovan je kao odrale jedinke. To je zbog nepreciznog pravilnika o obelžavanju ptica, koji ne određije, numerički, dimenzije prstenova za svaku vrstu. Ta manjkavost u pravilniku je iskorišćena od određenog broja ljudi da prsteniju divlje odrasle ptice. Na taj način su drugi dokazi o poreklu ptica dobili na značaju. Pre svega fotografije i video klipovi.
Назад на врх Go down
sasko
Član
Član



Број порука : 77
Join date : 14.12.2010

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 16 Jul 2011, 13:24

Mica, zahvaljujem na odgovoru.
Pročitao sam postove vo tema za slavei i pregledao sam klipove.
Žalosno je što nemaš klip od tvog izvedenog slavuja.
Kao što sam i ranije pisao ja sam mnogu zainteresiran i hteo bi čuvati jedan slavej.
Nadamse da češ imati priliku da nam dokumentiraš jedan odgoj od mladog slavuja vo naredne sezone.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 16 Jul 2011, 22:29

sasko ::
Mica, zahvaljujem na odgovoru.
Pročitao sam postove vo tema za slavei i pregledao sam klipove.
Žalosno je što nemaš klip od tvog izvedenog slavuja.
Kao što sam i ranije pisao ja sam mnogu zainteresiran i hteo bi čuvati jedan slavej.
Nadamse da češ imati priliku da nam dokumentiraš jedan odgoj od mladog slavuja vo naredne sezone.
Primorao si me da ponovo budem van teme jer nisi pažljivo gledao.
Slavuj na avataru, je jedan od mojih slavuja. Njegov foto matični list je u temi o slavuju.
U temi o Slavuju na ovom Forumu na stranama 6,7,8,9,10 i 11 prikazao sam život svojih slavuja. Pažljivo pogledaj postove.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 16 Oct 2011, 18:32

Higijena:
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 20111016510007

Назад на врх Go down
sasko
Član
Član



Број порука : 77
Join date : 14.12.2010

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 18 Oct 2011, 21:08

Mica, kad si postavio sliku crvendača ajde da vidime kako stjiš sa slavei, normalno ako ušte ih odgajaš.
Još jednom da te prašam Mica, jeli uspevaš da odgojih nekoj ptici od mekokljunaca.
Unapred fala na odgovoru doktore. king
Назад на врх Go down
gost1
Zaslužni član
Zaslužni član
gost1


Број порука : 560
Join date : 18.03.2009
Age : 45
Локација : Krusevac SRBIJA

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 18 Oct 2011, 22:01

sasko ::
Mica, kad si postavio sliku crvendača ajde da vidime kako stjiš sa slavei, normalno ako ušte ih odgajaš.
Još jednom da te prašam Mica, jeli uspevaš da odgojih nekoj ptici od mekokljunaca.
Unapred fala na odgovoru doktore. king

siguran sam da ce ti dr. Mica odgovoriti, ali dok to ne uradi ja te savetujem da pogledas u temi Slavuji, i drugim temama gde je Mica puno pisao, puno slika postavio i naravno puno toga o odgoju ovih ptica objasnio.

cheers
Назад на врх Go down
sasko
Član
Član



Број порука : 77
Join date : 14.12.2010

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 19 Oct 2011, 00:12

DonMiki, ja sam iskoristio priliku da potsetim doktora da se osvezi tema kaj slavujite jer tamo miruva temata od prolletos i nista nikoj ne pise za slavuje koje ja mnogo volim da slusam
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyWed 19 Oct 2011, 10:41

sasko ::
DonMiki, ja sam iskoristio priliku da potsetim doktora da se osvezi tema kaj slavujite jer tamo miruva temata od prolletos i nista nikoj ne pise za slavuje koje ja mnogo volim da slusam

Ne mogu da pišem postovo o onome čime se ne bavim. Ne odgajam mekokljunce. Pisao sam o svojim ranijim iskustvima sa odgojem Slavuja. Od 2008. ne bavim se odgojem Slavuja niti odgojem drugih mekokljunaca. Nemam potrebne PROSTORNE uslove. Kao strogi teritorialci mekokljunci zahtevaju prostor u ptičarniku samo za sebe. Neće podizati potomstvo ako su u zajednici sa drugim pticama. U Evropi niko ne odgaja Slavuje. Čak ni profesionalne odgajivačnice. Samo jedna odgajivačnica u EU odgaja Crvendaće. Kao hobi odgoj Slavuja, Crvendaća i drugih mekokljunaca u Evropi je potpuno ugašen. Ljudi su to učinili iz racionalnih razloga. Odgoj mekokljunaca je neispaltiv, narčito kao hobi. Trud i ulaganja su velika a reziltati neizvesni. U najboljem sličaju vrlo skromni. Moj najveći reziltat je odgoj tri Slavija u jednoj godini (2006) Sledeće godine samo jedno mladunče. Naredne dva. Ko hoće da odagaja mekokljunce mora da se posveti samo jednoj vrsti i da paraleno ne odgaju druge vrste ptica. Ako odgajate Slavuje morate svo vreme trud i novac da ulažete u odgoju tih ptica. Isto važi i za Crvendaće. Nisam bio spreman da se odreknem Štiglića zbog odgoja mekokljunaca. Niti ći to učiniti u buduće.
Ishrana mekokljunaca je specifična. Maldunci Slavuja ili Crvendaća mogu se odgajiti ako se roditeljima daju u prvih 10 dana po izleganju mladih velike količine živih mravljih larvi. Uvek sam pri potrazi za mravljim larvama morao da rasturam legla-domove mravljih zajednica da bih im uzeo de potomstva. Etički čin takvog postupka je najblaže rečeno problematičan. Imao sam grižu savesti zbog toga. To je još jedan dodatni razlog da ne odgjam mekokljunce. Pojedine vrste mrava su sada zaštićene vrste i ne seme se uništavati njihovo potomstvo. Sve i da hoću da odgajam mekokljunce rizikujem da dođem pod udar zakona zbog ishrane svojih ptica mravljim larvama. Ne želim da sebe dovedem u situaciju da me inspektori uhvate na delu, u karđi mravljih larvi zaštićene vrste mrava. To su jaki razlozi da sam odustao od ,,proizvodnje,, Slavuja i Crvendaća.
Planiram da smanjim broj vrsta ptica koje odgajam ali i ukupan broj ptica u svom ptičarniku. Posvetiću se odgoju Štiglića. Možda ću odgajiti po koju Zimovku ili Zelentarku pa čak i Zebu. Ali će odgoj tih vrsta biti samo kolateralna korist.
Ko želi da ima uspeha u odgoju neke vrste ptice pevačice potrebno je da se posveti smo toj vrsti.
Назад на врх Go down
galeb
Član
Član



Број порука : 83
Join date : 29.04.2010
Age : 26
Локација : podgorica

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 17 Feb 2012, 23:18

Pozdrav forumasi... Imam u planu da drzim par crvendaca. Moze li mi nko ko se razumije detaljno napisati shta je potrebno za njihovo drzanje koliki kavez, koja hrana i sve ponaosob o njima kako da razlikujem pol itd. Ja od ranog djetinstva imam zalju da ih drzim kad sam cuo da su jako zahvalni za drzanje odlucio sam da pocnem da ih ugajim Hvala unprijed Very Happy Very Happy Very Happy cheers Laughing
Назад на врх Go down
crnitica
Član
Član
crnitica


Број порука : 86
Join date : 05.03.2012
Age : 40
Локација : banja luka

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 13 Mar 2012, 12:21

DA LI NEKO MOZE DOSLOVNO DA MI OPISE STA PTICA CRVENDAC JEDE ???

NAVEDITE POJEDINACNO, KOJU HRANU I STA MU SVE DAVATI U SVAKODNEVNOJ ISHRANI ???


UNAPRED HVALA !!!
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 13 Mar 2012, 13:44

crnitica ::
DA LI NEKO MOZE DOSLOVNO DA MI OPISE STA PTICA CRVENDAC JEDE ???

NAVEDITE POJEDINACNO, KOJU HRANU I STA MU SVE DAVATI U SVAKODNEVNOJ ISHRANI ???


UNAPRED HVALA !!!

POGLEDAJ:
Insektivorne pevačice (MEKOKLJUNCI) tema SLAVUJ strana 8
Crvendaća treba hraniti kao Slavuja.

Назад на врх Go down
crnitica
Član
Član
crnitica


Број порука : 86
Join date : 05.03.2012
Age : 40
Локација : banja luka

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyTue 13 Mar 2012, 19:37

HVALA PUNO, SNASAO SAM SE I NADAM SE PRAVILNO EDUKOVAO...

POZDRAV !!!
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 01 Feb 2013, 00:34

Ima li netko slike da postavi gdje se točno vidi razlika između mužjaka i ženke cvrendača?
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 03 Feb 2013, 11:00

Gospodine mića, znate li vi točnu razliku između mužjaka i ženke crvendaća?
Назад на врх Go down
suljaga
Član
Član
suljaga


Број порука : 179
Join date : 04.10.2009
Локација : krusevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 03 Feb 2013, 12:17


CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Robin
Назад на врх Go down
suljaga
Član
Član
suljaga


Број порука : 179
Join date : 04.10.2009
Локација : krusevac

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 03 Feb 2013, 12:35

Ipak mislim da je na ovoj slici odrasla i mlada ptica, na jednom spanskom sajtu pise pise da su oba pola indenticnog perja. Mozda oni koji cuvaju ove ptice znaju nesto vise.
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 03 Feb 2013, 12:54

žako ::
Gospodine mića, znate li vi točnu razliku između mužjaka i ženke crvendaća?
https://www.google.rs/search?q=erithacus+rubecula&hl=sr&tbo=u&tbm=isch&source=univ&sa=X&ei=dC0OUdzLOsiRhQfKioCoCA&sqi=2&ved=0CEYQsAQ&biw=1024&bih=548#imgrc=_
MUŽJAK:
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Mujak
ŽENKA:
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Enka
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySun 03 Feb 2013, 14:57

Hvala gospodine mića na brzom odgovoru. cheers
Znači ipak su žute točkice presudna stvar, a ne stav crvendaća, odnosno položaj krila i repa.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 07 Feb 2013, 11:44

Ima li tko iskustva ili barem pokušaja uzgoja crvendaća?
Назад на врх Go down
Furla
Starosedeoc
Starosedeoc
Furla


Број порука : 1470
Join date : 18.07.2009
Age : 46

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 08 Feb 2013, 20:58

žako ::
Ima li tko iskustva ili barem pokušaja uzgoja crvendaća?

Očekivao sam da Ti neko odgovori na ovo pitanje ali ne vredi čekati. Verovatno nema odgovora, jer ne može biti u jednoj ili dve rečenice. A forumaši su štedljivi na rečima (tekstovima). Nisu se još probudili iz zimskog sna. Ili nemaju vremena, pripremaju ptice za predstojeću sezonu odgoja.

Kada sam krenuo u odgajanje ptica pevačica, Crvendać i Slavuj su bile moje prve ptice koje sam odgajao.
Vrelo brzo sam odustao od ideje da odgajam Crvendaće. Ne zbog toga što mi se vrsta nije dopala, već zbog specifičnosti i težine njihovog odgoja.
Crvendać je ptica koja kao da kaže: Čuvaj me, odgajaj i nemoj imati drugih ptica osim mene.
Ako neko ima nameru da odgaja Crvendaće mora se isključivo posvetiti Crvendaćima.
Ptice su teritorijalno determinisane. Izuzetno su ratoborni prema predstavnicima svoje vrste. Svaka ptica želi da ima prostor samo za sebe. Kada dođe sezona parenja i pustite ženku u volijer kod mužjaka, ako mu se ženka ne dopadne (što je veoma često) u satanju je da progoni ženku do smrti. Dođe li nekako, ipak do sparivanja, par se neće reprodukovati ako sa njima u volijeri ima bilo koje druge ptice koju ne mogu da oteraju sa svoje teritorije.
Tu muke ne prestaju. Koliko god se trudili stavjajuči razno zelenilo u volijeru da im omogućite što bolji ambijent za svijanje gnezda, ženka koja je glavna za izbor mesta neće biti zadovolja.
Ako preskočite i tu prepreku i ženka se smiluje da napravi gnezdo i položi jaja, mužjak počinje da je uznemirava i tera ženku iz gnezda. To nije pravilo ali je verovatnoča da će se to desiti 50%. Prinuđeni ste u tom slučaju da sklonite mužjaka. Uvek se dogodi da nisu sva jaja plodna. Ako se ispile jedno ili dva mladunca male su šanse da ih ženka odhrani bez pomoći mužjaka koga ne smete da pustite kod ženke, jer će i dalje da je progoni.
Možete samo bespomoćno da gledate kako za 2-3 dana uginu goloždravi ptići.
Ako vam se posreći da je mužjak korektan prema ženki to još uvek ne znači da će uzeti učešće u podizanju svoje dece prema kojoj se odnosi kao da mi nisu rod. Nezaintresovano.
Ženka će pokušati sama da hrani piliće. Da bi uspela uz tome morate da joj obezbedite veliku količinu živih sitnih insekata, bubica i raznih larvi. Mada nije jednostavno doći do mravljih larvi, to je ipak živa hrana koja će vam biti najdostupnija. Predstoji vam svakodnevni, višestani obilazak mravinjaka i sakupljanje svežih mravljih larvi.
Kako je to jednolična ishrana, bićete prinuđeni da lovite sitnije pauke po tavanima i raznim ostavama. Neophodno je da na livadama hvatate sitnije skakavce i druge insekte da skupljate sa trava i drveća. Lisne biljne vaši su takođe važna hrana za male proždrljivce u prvim danima života.
Uz sav trud koju uložite morate biti srećni ako uspete da u sezoni od para crvendaća ,,izvučete,, jedno pile.
Crvendać ma koliko bio lep, simpatičan, pitom i privžen vlasniku, nije popularna ptica za odgoj.
Mali je broj ljubitelja ptica pevačica koji se upuste u avanturu odgoja Crvendaća. Nemam tačne podate ali u Evropi ne postoji više od 5 ozbiljnih odgajivača Crvendaća. Verovatnije je, da je taj broj i manji.
Razlog je u tome što ljubitelji ptica izbegavaju odgoj vrste koja zahteva veliki prostor i specihičnu hranu, koju ne mogu da kupe u pet šopu.
Pri tom, oduzima puno vremena odgajivaču. I poslednji razlog koji nije nebitan je u tome da Crvendać nije komercijalalna ptica.
Nije tražen na tržištu ptica ma koliko bio redak u odgoju. Jednostavnije rečeno, slaba je ponuda na berzi ali je još slabija potražnja.
Ko se odluči za odgoj Crvendaća učiniće to isključivo iz emotivnih razloga jer jako volu tu pticu pevačicu.
Назад на врх Go down
žako
Član
Član
žako


Број порука : 278
Join date : 04.02.2012
Age : 55
Локација : Osijek, RH

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptySat 09 Feb 2013, 00:00

Hvala gospodine Mićo. Ovo je bio iscrpan i temeljit odgovor.
U svakom slučaju bolje da zaboravim na tu ideju o uzgoju crvendaća.
Назад на врх Go down
alempije
Član
Član
alempije


Број порука : 89
Join date : 02.03.2013
Age : 44

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 07 Mar 2013, 01:10

Eh,ja imam vel.zelju da imam muzjaka crvendaca,dace Bog ove godine da se druzim s njim.
Назад на врх Go down
alempije
Član
Član
alempije


Број порука : 89
Join date : 02.03.2013
Age : 44

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyThu 04 Apr 2013, 18:19

Druzenje sa crvendacem pocelo..! king

Назад на врх Go down
alempije
Član
Član
alempije


Број порука : 89
Join date : 02.03.2013
Age : 44

CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 EmptyFri 12 Apr 2013, 01:09

Evo jutros me je moj crvendac budio,posto zivi kao i vecina mojih ptica u poluzatvorenom kavezu (najnovije cudo tehnike Wink ) ,dosao covek cak iz hodnika,proleteo kroz dnevnu sobu,i pravo u spavacu tik na metar od kreveta iznad moje glave i vice li vice "Dorucak!" bounce




Nije mi se odmah ustajalo,ali kao sto se da primetiti,nije tip koji se bas lako predaje, i tako 15min., pa sam najzad morao ustati i "spremiti mu dorucak", smazao je dva crvica,treceg je kulturno odbio (zna za svaki red Laughing ) ,i na kraju mi se uctivo zahvalio. lol!

Назад на врх Go down
Sponsored content





CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty
ПорукаНаслов: Re: CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)   CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula) - Page 3 Empty

Назад на врх Go down
 
CRVENDAĆ (Erithacus_rubecula)
Назад на врх 
Страна 3 of 5Иди на страну : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
PTICE PEVAČICE - FAUNE EVROPE :: PTICE PEVAČICE :: Insektivorne pevačice (MEKOKLJUNCI)-
Скочи на: